Pachinko

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Czarna Owca
Pachinko
Ag2S

Głęboko poruszająca i napisana z wdziękiem powieść śledzi losy koreańskiej rodziny na przestrzeni pokoleń, poczynając od początku XX wieku. Sunja, dziewczyna z biednej, ale dumnej rodziny, zachodzi w nieplanowaną ciążę, co może okryć jej bliskich hańbą. Odepchnięta przez zamożnego kochanka znajduje ratunek w ramionach młodego ministra, który oferuje jej małżeństwo i nowe życie w Japonii. Tak...

Tak zaczyna się wciągająca saga o wyjątkowych ludziach w fascynujących czasach. Rodzina Sunji doświadcza wzlotów i upadków. Tęskni za ojczyzną, której nie zna, i stara się dostosować do miejsca, którego nie rozumie. Pachinko to uniwersalna historia o tym, co muszą poświęcić imigranci, by znaleźć swoje miejsce w świecie.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/pachinko,p831908061

Ania Czyta | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

Autorka miała świetny pomysł na książkę. Niesłychanie ciekawa historia Koreańczyków miała szansę sprawić, że książka będzie co najmniej nieprzeciętna. Niestety, kiepskie 'pióro' autorki sprawiło, że tak się nie stało. Książka pełna jest wydarzeń oraz bohaterów, którzy absolutnie nic nie wnoszą do treści, nie wciągają, wręcz nudzą. Autorka nie wprowadza również czytelnika w klimat danej dekady, a dzieje bohaterów rozpisane są od samych początków XX wieku aż po lata dziewięćdziesiąte. Przez słabą narracje ciężko nadążyć za tempem opowieści. Na ostatnich 60 stronach wszystko jakby nabiera tempa i sensu, zaczynają pojawiać się pewne metafory, ale 60 ciekawych stron na książkę, która liczy ich sobie 560 to jednak o wiele za mało. Plus za opowiedzenie historii raczej nieznanej, zapomnianej, za zakończenie, oraz za przepiękną okładkę do której mam słabość. :)

książek: 2094
Karolina Sosnowska | 2017-11-16
Przeczytana: 07 listopada 2017

"Powieść Min Jin Lee to niezwykle wciągająca i wzruszająca saga rodzinna. Jej ogromnym atutem jest fakt, że choć opowiada o Korei i Japonii w latach 1910-1989, tak naprawdę ma uniwersalne przesłanie, które ujmie współczesnego czytelnika. Każdy bowiem ma jakieś pojęcie o miłości, poświęceniu i tęsknocie – a to trzy słowa-klucze, które budują nastrój tej książki. Wzruszające są usiłowania Sunji, by zapewnić godne życie sobie i jej rodzinie, a wstrząsająca jest konstatacja, że czasem nasze starania i najszczersze chęci nie mają żadnych szans w starciu ze ślepym losem."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2017/11/16/pachinko-m-j-lee/ :)

Joanna | 2017-11-04
Dividivi | 2017-10-12