Carrie
horror
fruta28

Carrie White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka – religijna fanatyczka – za wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie się jednak buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy tam pada ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje się piekło... dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego pożałują.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Carrie-p-32373-.html

źródło okładki: https://kiosk.ruch.com.pl/products/stephen-king-ko...»

hanterkaa | 2016-03-04

"Carrie" to powieść skondensowana do bardzo zdroworozsądkowej ilości,która nie nuży i wciąga.To jędrna fabuła,w której wszystko się ze sobą dobrze łączy.Wątki "Carrie",to między innymi upokarzanie słabszych,różnice pokoleń oraz konflikt dzieci-rodzice.Tematy te niosą w sobie olbrzymie pokłady emocji,a King potrafi to wykorzystać.

Katarzyna Busłowska | 2018-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Nie bez powodu słowo „zemsta” jest rodzaju żeńskiego. Carrie White w noc wiosennego balu stała się prawdziwą boginią wendety. W zaledwie kilka godzin odbiła sobie lata znoszenia szykan ze strony szkolnych kolegów. Rozpętała prawdziwe piekło i niemal doszczętnie zniszczyła swoje znienawidzone rodzinne miasto. Wydarzenie to do historii Stanów Zjednoczonych przeszło jako „Noc Zagłady”. Stephen King przeplata akcję powieści z fragmentami rozpraw naukowych na temat telekinezy oraz zeznań świadków, co sprawia, że historia Carrie White staje się bardziej rzeczywista. I bardziej przerażająca.

Najbardziej przerażające jest jednak to, że w każdej szkole na całym świecie są takie Carrie White. Stephen King jako nauczyciel bardzo dobrze zdawał sobie z tego sprawę. To osoby, które w różnych okolicznościach stały się czarnymi owcami i w żaden sposób nie mogą wyrwać się z zaklętego kręgu szykan. Najbardziej na świecie pragną akceptacji, ale dostają tylko drwiny. Dziękujmy Matce Naturze, że nie...

Olinka | 2018-01-25
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Powieść porusza temat zachowań nastolatków, podejście rodzica do dziecka i wiary w Boga.

Książka opisuje Carrie White, która mieszkała w Chamberlain z matką, bogobojną kobietą, straszącą nastolatkę ogniem piekielnym. Niestety dziewczyna została przez matkę skrzywdona, jej spojrzenie na świat zostało wypaczone.

Carrie była pośmiewiskiem w szkole, wszyscy rówieśnicy myśleli, że "jest z nią coś nie tak", narastał w niej gniew. Jedną z gorszych sytuacji jaka ją spotkała było obrzucenie jej tamponami i wykrzykiwanie przykrych haseł w szkolnej łazience pod prysznicem.

Panna White została zaproszona na bal przez "szkolne ciacho".
Z brzydkiego kaczątka przeobraziła się w pięknego łabędzia, niestety kolejna fala przykrości i poniżenia jaka na nią spadła obudziła w niej potwora. Nikt nie spodziewał się, że za kilka chwil większość z jej rówieśników nie będzie żyć. Carietta White pokazała swój gniew i niepohamowaną chęć zemsty za wszystko co ją spotkało.

Książkę czyta się szybko, ale...

Kate1404 | 2017-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

W życiu nie sądziłam, że przeczytam taką książkę, ja fanka lekkich powieści i obyczajówek. W sumie nastawiałam się na większy strach, nie było wcale aż tak strasznie, myślę że film jest na pewno bardziej działający na wyobraźnię. Początek w ogóle się czyta jak jakąś obyczajówkę, poznajemy Carrie prześladowaną przez rówieśników. Od początku można tylko jej współczuć ponieważ jej matka jest fanatyczką religijną i zachowuje się jak nawiedzona. Pewnie przeczytam inne książki Kinga ale liczyłam chyba na coś mocniejszego.

Jakub-Pestka | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

KTO TAK NAPRAWDĘ JEST POTWOREM?
Czy lubisz Carrie White?
Uwielbiam!
Czy ją rozumiesz?
Rozumiem!
Co jest z tobą nie tak?
Nie wiem....
I tak po skończeniu debiutu Stephena Kinga nie mogę się otrząsnąć. Od lat planowałem rozpocząć przygodę z mistrzem grozy. Udało się, i w ręce wpadła pierwsza powieść. I coż mogę powiedzieć? Jestem w szoku.
Książkę się pochłania! Pomimo swojej małej objętości, potrafi pożreć czytelnika, strawić, wypluć i pozostawić...(jak potwór drzemiący w Carrie) i wtedy dochodzi do Ciebie że to koniec tej przygody. Autor zdołał stworzyć niesamowity świat, czytelnik śledzi losy bohaterów, jakby znał ich od lat. Styl Kinga jest wybitny!
Książka pomimo swojego wieku (napisana kilkadziesiąt lat temu) porusza bardzo współczesne tematy: wyśmiewanie się, ośmieszanie, czy potologie w domu. I to jest piękne w niektórych książkach. SĄ UNIWERSALNE.
Książka "Carrie" jest piękna. Powiem szczerze że, jak nigdy, polubiłem bardzo główną bohaterkę... a powinienem? Tylko że to nie...

SwarmOfBees | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Dzisiaj był dzień "pierwszych razy" - przeczytałam swoją pierwszą książkę Agathy Christie, królowej kryminałów. I niemal od razu sięgnęłam po Stephena Kinga, mistrza grozy.
Czy spodziewałam się strachu? Nie. Słyszałam sporo opinii o różnych książkach Kinga i wiedziałam, że "Carrie" nie jest do końca horrorem. Może w latach siedemdziesiątych, kiedy została wydana, mogła kogoś zaniepokoić i wystraszyć, ale obecnie jest to powieść...dziwna.
Styl Kinga jest rewelacyjny - niby dosadny i niepokojący, ale czyta się to niezwykle szybko. Jednak przez bardzo specyficzne postaci ta książka nie miała charakteru uniwersalnego, na który trochę liczyłam. Chciałam utożsamić się z Carrie lub jej ofiarami, ale nie mogłam. Wiem, że to był debiut autora i zapewne jego kolejne książki będą lepsze. Dlatego ta książka dostaje ode mnie takie 3,5/5 - bo nie żałuję czasu poświęconego na jej przeczytanie, ale czuję niedosyt.

Fallenangelv | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Carrie.....Carrie.....Carrie........
Bardzo dobrze się czyta. Jak nie na Stephena Kinga przystało. To znaczy mało miałem styczności z mistrzem. Jego książki są ciężkie. ,, Carrie '' jest dopiero trzecią pozycją z jaką mam do czynienia. Kto wie , zachęcony może jednak spróbuję się przeprosić z autorem i częściej sięgać po jego dzieła/ a przynajmniej po niektóre ,wybrane. Wyselekcjonowane.
Ale wracając do tej książki. Bardzo dobra. Oprócz paranormalnych zjawisk, King skupił się moim zdaniem na odwiecznej sprawie , zamiatanej pod dywan od początku naszego istnienia. Przemocy w szkole. Ja wiem , co to znaczy, bo kiedyś też tego doświadczyłem i co widzę często problem był, jest i będzie. Wielu czytelników patrzy na Carrie White jako na ofiarę i nie żałuje sprawców ,, podłych żartów ''. Ja też jakoś tak patrzę na nią ze współczuciem. Nie z litością, bo okazywać litość to też jest potwarz. Pogarda. Takie Carrie codziennie chodzą do szkoły na całym świecie. Nie mają telekinetycznych...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Mega rozczarowanie. Może dlatego, że wcześniej słyszałam same zachwyty i spodziewałam się zbyt wiele? A tymczasem trafiłam na nudnawy gniot z wielkim (i ciągnącym się przez kilka rozdziałów, co tez w końcu stało się nudne) łubudu na końcu. Czy King w młodości nie był czasem taką Carrie i nie próbował sobie chociaż w literaturze "odbić" dawnych upokorzeń?
Rozumiem też czemu ta książka tak wielu się podoba - prawie każdy miewa chwile, kiedy chciałby stać się tymczasowo taką Carrie.
Dla niektórych jest to być może rodzaj wentyla bezpieczeństwa, takie mocne zidentyfikowanie się z bohaterką i wyobrażenie sobie siebie, jak rozsmarowujemy na ścianie nielubianego szefa albo dawnych szkolnych dręczycieli. Albo niemiłą urzędniczkę. Albo kogoś z sejmu bądź senatu. To chyba ma nawet jakieś określenie w psychologii?
Ale to, że ktoś poczuje chwilową satysfakcję, pieszcząc w wyobraźni wizję demolki w swojej szkole czy pracy, to jednak za mało, by uznać całą książkę za dobrą.

Aha - merytorycznie...

Inka | 2017-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2017

Jeśli tak się debiutuje to chyba właśnie zaczęłam rozumieć fenomen tego autora. Oczywiście książka jest bardziej śmieszna niż straszna, ale Carrie, która została doprowadzona do granic swojej wytrzymałości skradła moje serce. Ciekawy pomysł, świetnie zrealizowany, genialnie poprowadzona intryga, cóż dodać więcej?

marcysia-1983 | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2005

Przeczytałam ją ładne kilkanaście lat temu a pamiętam do tej pory bardzo dobrze. To w ogóle była moja pierwsza książka Kinga i pokochałam go od tego mojego pierwszego razu miłością szczerą i gorącą. Uwielbiam jego książki. Carrie jest świetną pozycją, posiada wszystko to, co Kingowi tak świetnie wychodzi: ciekawe postacie ze swoją mroczną historią, wątek paranormalny, mistrzowskie pióro.

Kolekcja dzieł Stephena Kinga

Za kilka dni do sprzedaży trafi 23. tom serii Kolekcja Mistrza Grozy, czyli „Dziewczyna, która kochała Toma Gordona”.

Niesamowite wizje Stephena Kinga

Stephen King na rynku literatury, głównie w konwencji grozy oraz opowieści niesamowitych, króluje od lat. A właściwie dekad, jeśli chcemy być dokładni – wszak premierę „Carrie”, debiutanckiej powieści pisarza datuje się na 1974 rok! Jeden z najlepiej zarabiających, najchętniej czytanych autorów ze zmiennym szczęściem radzi sobie jednak w świecie kina i telewizji. Wiele wskazuje jednak na to, że rok 2017 może być przełomowy w kontekście ekranizacji dzieł amerykańskiego pisarza.