Kobiety mafii

2017-09-27
2017-09-27
Anna Maria Nowak
Anna Maria Nowak literatura francuska kobiety mafia

No niestety, choć bohaterki tej książki, niejednokrotnie ciekawe, zawsze nietuzinkowe, to już sposób opowieści o nich bardzo słaby. Jest nudno, bez polotu. Szkoda.
Lata 20-te i ich niegrzeczne bohaterki zasługiwały na lepszą opowieść.

Lata 20-te i ich niegrzeczne bohaterki zasługiwały na lepszą opowieść.

Fabuła powiązanych i tak naprawdę przeplatających się chronologicznie w czasie wydarzeń przenosi Czytelnika do Stanów Zjednoczonych, kiedy w latach 20 XX wieku panowała prohibicja, zaś kryzys gospodarczy przyczynił się do rozwoju na szeroką skalę skandali, strzelanin, które były wówczas na porządku dziennym. Każdy człowiek szukał sposobu na własne przetrwanie, ale to gangi przejmowały władzę i kontrolę w miastach, walcząc o największe wpływy oraz pieniądze.
Niebezpieczni mężczyźni, czyli najczęściej również określani jako najgorętsi z kręgów gangów byli mafiozami, a do nich jak lep na muchy ciągnęły równie atrakcyjne, ale i przebiegłe, a nawet i niebezpieczne kobiety, kochanki i żony, które w swych postępkach także nie ustępowały miejsca w rankingu mrożących krwi w żyłach.

Bardzo cieszy mnie, że owa lektura nie stawiała przed szereg wyłącznie męskich przedstawicieli i faktycznie, ten tytuł książki jest zdecydowanie trafionym. Autorka zadbała o to, aby nie umniejszać roli kobiecej jako tej, która pięknie się prezentuje, najlepiej, jeśli nie zabiera głosu albo siedzi potulnie jak myszka, ale wręcz te bohaterki i ich postępowania bywały zaskakujące, niezwykle odważne i silne mimo różnych przeciwności, utrudnień czy demoralizujących zachowań swoich panów.

W książce Czytelnik znajdzie 10 historii silnych, odważnych, pięknych, ale i niebezpiecznych kobiet, zdecydowanych i konkretnych, które potrafiły nie tylko wiele zrobić dla swoich partnerów gangsterów, a nawet i potrafiły, jak trzeba, utrzeć im nosa!(np. Mea Capone, Bonnie,..)

Bardzo dobra książka o środowisku na wskroś przesiąkniętym testosteronem, zbrodnią, przemocą, życiem poza prawem. Dobra z tego względu, że opowiada historię tych, które zazwyczaj były gdzieś w cieniu głównych wydarzeń, mimo że czasem to one je prowokowały. Mafia jest kobietą, twierdzi autorka i jej barwną legendę opowiada z perspektywy kobiet, które znajdowały się w jej szeregach. Co kobiety do niej pchało? Bogactwo, niebezpieczeństwo, miłość do gangstera, ale też wolność, której synonimem się stawały dla kobiet, które nie miały odwagi, aby jak one łamać stereotypy, normy, konwenanse. Ciekawa rzecz wypływa z lektury "Kobiet mafii". Z mafią walczono, powoływano specjalne jednostki w policji. Ale o ile mężczyznom głównie zarzucano przestępczą działalność, to kobiety dodatkowo ścigano nie tylko za zbrodnie, ale starano się wmówić reszcie społeczeństwa, że są niezrównoważone, zwariowane, że są wichrzycielkami, że nie są prawdziwymi kobietami, bo te przecież siedzą przy mężu, opiekują się domem, wspierają mężczyzn. Co ciekawe jeszcze, to to, że nawet te "wichrzycielki" społecznego ładu dla gangsterów rzeczywiście nie rzadko okazywały się ogromnym wsparciem, niemal każda zeznając, milczała na temat przestępczej działalności partnera. Polecam lekturę!

Przyznaję, że nie skończyłam czytać, mniej więcej w połowie lektury postanowiłam pożegnać się z tą książką. Zdecydowanie wolałabym poznawać historie ludzi sukcesu, a przy tym z zasadami i minimalnym choćby kręgosłupem moralnym. Zupełnie nie rozumiem potrzeby gloryfikowania przedstawicieli nawet nie podejrzanych, ale wręcz kryminlanych środowisk. Po co? - pytam grzecznie. Książkę dostałam w prezencie, więc czułam się zobowiązana do choćby zajrzenia do niej. Jak widać nie dałam rady.
To było o treści. A jeśli chodzi o "Kobiety mafii" jako zjawisko literackie to też nie zachwyca. Historie kobiet poszatkowane, pourywane, brak chronologii, konsekwencji. Może gdyby to były uporządkowane biografie, może byłoby łatwiej, a tak nie wciągająca narracja. No i bardzo dobrze.

Przede wszystkim zwraca uwagę poszatkowanie tekstu. Autorka skacze między poszczególnymi kobietami. Trochę żony Ala Capone, scenka z dwiema siostrami prowadzącymi dom publiczny w Chicago, historia żony jakiegoś pomniejszego mafiosa... I tak w kółko. Po stu stronach trudno się połapać, czyją narzeczoną była Billie i z kim związał się "Kulomiot". A tu trzeba co chwilę sobie przypominać, na jakim cliffhangerze urwały się losy aktualnie omawianej pary.

Zapewne te kilkustronicowe scenki zostały ułożone w porządku mniej więcej chronologicznym. Acz tezie tej wydaje się przeczyć początek — scenka z 1938 roku, w której wierna Mae odwiedza Ala w Alcatraz. A zaraz potem skok do Chicago z 1900. Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, Ducret ułożyła spis treści opierając się na artykułach z gazet, na początek, dla zanęcenia czytelnika, wrzucając fragmencik z najbardziej znanymi postaciami.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/05/kobiety-mafii-groch-z-kapusta.html

Świetny zbiór kluczowych dla mafijnego świata sylwetek. Jest w nim wiele powiedziane na temat kobiet, ale również ich mężczyzn. Wspaniałe kompendium wiedzy dla osób, które na temat mafii z czasów Ala Capone nie wiedzą zbyt wiele lub wiedzą nic. Wszystko pod warunkiem, że jest się w stanie oddzielić fakty od opinii, gdyż sama autorka zaznaczyła, że nie wszystkie szczegóły są podane z biograficzną dokładnością.

Bardzo ciekawa tematyka, ale strasznie chaotycznie opowiedziana. Historie mieszają się tak, że trudno czasami się połapać co jest, o której damie. Postacie bohaterek nie są przedstawione ani po kolei jedna po drugiej, ani chronologicznie, czasami trochę tematycznie, ale nie do końca. Ten brak konstrukcji bardzo przeszkadza.

Niewiele jest pozycji poruszających ten temat (tak naprawdę do głowy nie przychodzi mi żadna inna książka),a sylwetki kobiet amerykańskiego półświatka lat 20. naprawdę są fascynujące. Dlatego sama przyjęłam bieżącą pozycję z całym dobrodziejstwem inwentarza, ponieważ styl autorki i chaos w podawaniu informacji pozostawiają wiele do życzenia.

Cała opinia:

Cała...

Książka opisująca życie przystojnych i niebezpiecznych mężczyzn, a co ważniejsze ich kobiet które były często dużo groźniejsze niż oni. Moim zdaniem książka którą musi przeczytać każdy który lubi silne kobiece postacie.

Mocno chaotyczna książka. Zamiast po kolei każdą kobietę opisywać to jest wymieszane trochę tu trochę tam. Czasami trudno się połapać która to która

• Do kupienia