1001 ogrodów

Wydawnictwo: Muza

1001 ogrodów, które warto w życiu zobaczyć to książka pełna cudownych przykładów odwiecznego i uporczywego pragnienia ludzkości, by tworzyć barwne, wonne i odprężające przybytki żywego piękna, zwane ogrodami. Jest to książka niezwykła i pasjonująca. Po raz pierwszy w jednym wspaniałym tomie zestawiono, opisano i przedstawiono najpiękniejsze i najciekawsze ogrody świata. Książka dotyczy oczywiście wybitnych ogrodów, ale w gruncie rzeczy opowiada o ludzkiej kreatywności i ponadczasowym, wiecznie się zmieniającym pięknie wspaniałej architektury krajobrazu. Poszukiwania prowadzone były na całym świecie, a wśród odkrytych skarbów jest cała gama ogrodów: od wspaniałych klasycznych stworzonych przed wiekami przez ogrody staroświeckie i tradycyjne do nowoczesnych. Każdy odwiedzono, zbadano i umiejętnie sfotografowano. Najbardziej chyba zdumiewającą cechą wielu z tych niezwykłych ogrodów jest to, jak wykorzystano je, by przekształcić i upiększyć najtrudniejsze i stawiające najwyższe wymagania zakątki świata. Inne rozkwitają w całkiem nieoczekiwanych miejscach, nawet pod ziemią czy na odkrytych dachach. Obejmują szeroki zakres warunków wegetacji, w tym najbardziej skrajne klimaty. Mamy tu budzące podziw ogrody rozkwitające na pustyniach, w suchych czy wilgotnych tropikach, regionach umiarkowanych, chłodnych i wilgotnych, a nawet bardzo zimnych. Mocną stroną tej wspaniałej książki jest to, że ukazuje potężną, niespokojną energię ogrodników, projektantów, architektów czy artystów, którzy wyrazili swoje umiłowanie do roślin, piękna i naturalnego krajobrazu, tworząc niezwykłe ogrody wszelkich form, rozmiarów i układów.

rasilio | 2015-10-23
GABRYSIA | 2013-03-14