Kapitanowie z szalonej rzeki

Tłumaczenie: Grzegorz Łatuszyński
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Generál s levom; Mil'niky: reportáže a črty
ZSRR, Rosja, reportaż
Bueerton

Bohuslav Chňoupek, były minister spraw zagranicznych Czechosłowacji, znany jest także jako pisarz i publicysta. W jego dorobku poważną pozycję zajmują reportaże literackie o tematyce zarówno krajowej, jak i zagranicznej, których wybór prezentujemy czytelnikowi polskiemu. Autor był w latach 1960-1965 korespondentem słowackiej "Prawdy" w Moskwie i z tego okresu pochodzą reportaże o ZSRR....

Autor był w latach 1960-1965 korespondentem słowackiej "Prawdy" w Moskwie i z tego okresu pochodzą reportaże o ZSRR. Pokazuje on w nich burzliwy rozwój cywilizacyjny i kulturalny Kraju Rad, nie omijając egzotyki, której nie brak na bezkresnych obszarach radzieckich. Najważniejszy w tych reportażach jest człowiek, jego los, jego bohaterstwo czasu pokojowej pracy i czasu wojny. Podczas tej wojny rodziła się przyjaźń i braterstwo broni, a później wszechstronna współpraca czechosłowacko-radziecka, której Bohuslav Chňoupek poświęca wiele miejsca.
Reportaże krajowe, powstałe we wcześniejszych latach, w barwny, nieschematyczny sposób przekazują obraz niełatwego rodzenia się socjalistycznej Czechosłowacji. I tu głównym tematem reportaży jest człowiek i zmiany zachodzące w jego świadomości.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1980

źródło okładki: zdjęcie autorskie