Psie sprawki

poradniki
Edipresse
2017-05-10
2017-05-10
psy krupa sprawki psie joanna pies adopcja schronisko

Okładka książki Teatr Lalek 2-3 (61-62) 2000 Agata Adamiecka-Sitek, Liliana Bardijewska, Olgierd Błażewicz, Henryk Jurkowski, Joanna Krupa, Klemens Krzyżagórski, Joanna Malicka, Jacek Mikołajczyk, Aleksandra Rembowska, Henryk Izydor Rogacki, Marek Waszkiel
Teatr Lalek 2-... Agata Adamiecka-Sit...

Książka promującą adopcje psów ze schronisk.
Podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się 12 historii o adoptowanych psach, ich nowych domach i właścicielach. O swoich doświadczeniach opowiadają osoby, które zdecydowały się na adopcję. Historie prezentują problemy, na które muszą się przygotować nowi właściciele czworonogów. Nie zawsze będzie idealnie. Adoptowane zwierzę ma swoje nawyki i traumy, właściciel także ma określony charakter i przyzwyczajenia. Zanim zostanie wypracowane wzajemne porozumienie i nawiąże się więź emocjonalna, wiele może się wydarzyć. Z tych opowieści możemy się dowiedzieć, jakie błędy w traktowaniu psa mogą zostać popełnione i jak mogą reagować psy, gdy znajdą się w nowym otoczeniu.
Druga część ma charakter merytoryczny i zawiera wskazówki specjalistów dotyczące adopcji oraz opieki nad przygarniętymi psami. Porady są rzeczowe i będą przydatne dla kogoś, kto pierwszy raz podejmuje decyzję o przygarnięciu psa.
Na końcu widnieje lista schronisk dla zwierząt w poszczególnych województwach (zamieszczono adresy i telefony do placówek).

Książka promującą adopcje psów ze schronisk.

Pięknie wydana pozycja /z ilustracjami/ dla wszystkich. którzy mają w planach przygarnąć psiaka ze schroniska. "Psie sprawki" zawierają 12 krótkich historii adopcji chwytających za serce. Zanim podejmiemy taką decyzję, warto wiedzieć o tym, że nasz czworonożny domownik może wymagać sporo czasu, zanim przyzwyczai się do nowych warunków i poczuje się szczęśliwy. Schronisko to miejsce, w którym często znajdują się psy źle traktowane przez poprzednich właścicieli - porzucane, bite, głodzone... Pragnące miłości, której przecież nie zaznały od człowieka... Adopcja  takiego psiaka wymaga mądrej i świadomej decyzji. W tych wszystkich opowiadaniach  opisywane są różne przypadki i sądzę, że będą one  wspaniałą pomocą dla wszystkich mających w planach wizytę w schronisku. Książka zawiera także przewodnik po dobrej psiej adopcji - jak działa schronisko, co powinniśmy wiedzieć przed podjęciem decyzji, czy mogą pojawiać się problemy. Jak wygląda adopcja krok po kroku, jak przygotować się w domu do przyjęcia nowego domownika, co powinniśmy mu zapewnić, jak go oswajać, karmić, dbać o zdrowie, wychowywać...  Na zaledwie 134 stronach znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. To wyjątkowo cenna lektura i godna polecenia.

Blaski i cienie adopcji psiaków + garść porad. Raczej dla osób nie mających nigdy pod opieką psa. Książka podzielona na dwie części: dwanaście historii o adoptowanych ogonkach przez znajomych J. Krupy i o tym jak może być, i że nie zawsze jest różowo, że adoptuje się żywe stworzenie ze swoimi zwyczajami, przywarami, temperamentem, trzeba mieć to na względzie. Druga część poradnikowa i mnóstwo proadopcyjnej narracji.

"Psie Sprawki" to książka promująca adopcje psów, stworzona przez modelkę Joannę Krupę. Cel szlachetny, lecz to nie zmienia faktu, że pani Joanna poza chęciami i zapewne posiadaniem wpływu na kreowanie co jest trendy, nie ma za bardzo kwalifikacji potrzebnych do napisania rzetelnego poradnika, co nie zachęca do jego kupna na starcie. Co więcej, jestem osobą związaną z uczeniem ludzi mądrego wychowywania psów, kierującą się częściej rozumem niż sercem i to wpłynęło znacząco na mój odbiór tej lektury.

Zacznę może od tego, że książka jest podzielona na dwie części:
- 12 opowiadań różnych osób o tym, jak adoptowały psa,
- przewodnik po dobrej psiej adopcji, konsultowany ze specjalistami.

Pierwsza połowa to miały być wzruszające historie - niestety nie wzruszyłam się w ogóle, za to nie mogłam uwierzyć, jak bardzo nieodpowiedziali potrafią być ludzie oraz nie potrafiłam zrozumieć, do czego ich nieodpowiedzialność miałaby mnie zainspirować. Co więcej ta część książki stała w sprzeczności z tym, co zawarła dalsza, poradnikowa część książki. Tak więc dwanaście osób - i to nie da się ukryć, chyba przyjaciół pani Joanny, o trochę wyższym niż przeciętnym standardzie życia (co samo w sobie wszak nie jest niczym złym, lecz nie odzwierciedla to zbyt dobrze realiów przeciętnego właściciela burka) snują opowieści o tym, jak zamiast kupić, zapragnęły zaadoptować psa (jedyne za co należą im się propsy). Opowieści są życiowe - czyli są to ludzie popełniający już na wstępie elementarne błędy. Psiaki adoptują nie dopasowaniem do stylu życia, do siebie - a krótkim argumentem "to była miłość od pierwszego wejrzenia". Dalej już tylko pozostaje niesmak - argumentowanie, że jak pies zrobił coś złego i się na niego nakrzyczało, to on to rozumiał (...). Pozwalanie adoptowanemu dopiero co psu gonić koty w swoim domu. Pozwalanie adoptowanemu psu na ucieczki i gonienie saren, argumentując to "naturą psów husky". Pozwalanie psu na niszczenie domu (i narażanie swojego zdrowia),bo ograniczenie go byciem w klatce wydaje im się złe. Pozwalanie, by pies biegał sobie gdzie chce luzem, bo sam za kilka godzin zawsze wraca. Przy odmowie adopcji psa celowe obejście tej odmowy, byle psa dostać. No, dla mnie to festiwal głupoty i braku odpowiedzialności za adoptowane zwierzę, choć zdawałoby się, że taki poradnik miał promować właśnie odpowiedzialną adopcję - a nie "byle wypchać adoptowane zwierzę, a potem kochaj je wraz z wadami". Nie mam pojęcia, co mogło być wzruszające w tych historiach, są wręcz antyedukacyjne. Jedyne, co można w nich uznać za dobre to fakt, że nikt nie ukrywa, że adoptowane psy mogą być destruktywne i kłopotliwe, pomimo lukrowania już na wstępie tym, że adoptowane psy odzwajemniają się wdziecznością i bezwarunkową miłością.

Druga część jest napisana o wiele bardziej z sensem i zawiera krótki przewodnik po wszelkich aspektach przygotowania się do adopcji psa od merytorycznej strony oraz ogólnej opieki nad psem. Jest napisana w prosty sposób, bez żadnych merytorycznych gaf - no, poza zaleceniem smyczy z rozwijaną taśmą dla adoptowanego psa (smycz flexi trzeba umieć używać, by nie zrobić krzywdy sobie, otoczeniu, psu) lub nagradzania psa suchą karmą (jak pies się zadławi, to szybko może się udusić, bo karma pęcznieje). Tą część jednak można spokojnie przeczytać bez zgrzytania zębami, choć nadal opisuje jedynie sytuacje idealne - jak powinno być, choć znając polską rzeczywistość adopcji, wcale nie są one tak przykładne i jest na tym polu jeszcze sporo do zrobienia.

Książka jest porządnie wydana. Sztywna okładna, wysokiej jakości papier, ładna szata graficzna. No i reklamy Pedigree, która nie jest karmą godną polecenia ze względu na śmieciowy skład. Na szczęście poza sugestywnymi fotografiami sponsora w tekście nie ma wzmianek, którą to karmę wybrać czy który preperat na kleszcze (rzecz jasna, ten od sponsora) jest najlepszy.

Okładka cenowa książki jest wysoka. Wprawdzie część kwoty jest przeznaczana na wybrane schroniska, lecz nadal - w tej samej cenie możemy dostać doskonały poradnik wychowania psa od specjalisty. Tak naprawdę książce o wiele by lepiej wyszło, gdyby albo opowieści były wyselekcjonowane tak, by kreowały wizerunek mądrego, świadomego opiekuna albo zawierały komentarze specjalistów - korygujące błędne przekonania autorów. A tak to czytelnik musi przebrnąć przez pierwsze pół książki, które wprawdzie może i trafią do części odbiorców, którzy odnajdą w nich odbicie swej własnej miłości do adoptowanych przez siebie psów, lecz jednocześnie niebezpiecznie dają ciche przyzwolenie na społeczne akceptowanie takich zachowań - choć zafundowano kotom, będącym domownikami, ogromny stres przez nieumiejętne wprowadzenie nowego domownika a gonione przez psa sarny mogły przepłacić taką "zabawę" życiem.

Na końcu książki jest też spis schronisk i miejsc, gdzie psiaka można adoptować. Czy kupować? No, jeśli już ją macie, to opowieści albo pomińcie albo przeczytajcie nie zastanawiając się bardziej nad ich wartością merytoryczną, a jedynie warstwą emocjonalną, bo tylko druga część poradnika jest warta uwagi.

Przeurocze historie adopcyjne . Książkę przyjemnie i szybko się czyta. Polecam :)

Choć nie przepadam za samą postacią Joanny Krupy, tak książka naprawdę mi się spodobała. Ciekawym zabiegiem było umieszczenie na samym końcu listy schronisk w Polsce. To pokazuje, że pozycja ta ma na celu zachęcenie do adopcji psów właśnie tego okropnego miejsca. Bardzo spodobało mi się stwierdzenie, że schronisko powinno być dla zwierząt jedynie przystankiem, pewnym etapem w ich życiu, ale na pewno nie domem. Całość prezentuje się bardzo estetycznie, jest napisana przystępnym językiem, który łatwo przyswoić. Nadaje się dla ludzi, którzy jeszcze nigdy nie adoptowali zwierzaka ze schroniska i mają wiele wątpliwości z tym związanych. Dopełnieniem wszystkiego jest fakt, że autorka całość dochodu przekazała na wybrane schroniska. Szczerze polecam tę pozycję wszystkim, którzy zastanawiają się nad przygarnięciem wiernego przyjaciela do swego domu i serca ;)

Od kiedy byłam mała w domu zawsze był pies. Pamiętam każdego po kolei, nigdy nie było dłuższego okresu, w którym po domu nie biegał by czworonożny przyjaciel.

'Im bardziej w potrzebie, tym mocniej bije dla nich moje serce. One nie mają głosu, dlatego ja chcę być tym głosem.'

Joanna Krupa znana jest ze swojej miłości do zwierząt. Szczególnie psów. Niedawno można było w TVN oglądać jej program 'Misja pies', w którym szukała domu dla mieszkańców schroniska.

Schronisko to miejsce, do którego nie potrafiłabym pojechać. Na samą myśl mam łzy w oczach, a jeśli pomyślę o wszystkich psach, które swoim smutnym wzrokiem prosiłyby żeby je zabrać to wiem, że nie dałabym rady psychicznie.

'Cudownie jest patrzeć, jak pies się zmienia. Oswaja się i zaczyna oddawać uczucie, które dostaje.'

Książka jest zbiorem historii psów, które ze schroniska zostały zabrane do nowych domów. Są to historie szczęśliwe, jednak ja płakałam. Od czasu, kiedy posiadam swoje własne psy, moja wrażliwość na ich punkcie diametralnie wzrosła.

Oprócz wspomnianych historii, umieszczony został także przewodnik po prawidłowej adopcji psa. Kilka porad jak sobie poradzić z nową sytuacją, jak pielęgnować nowego przyjaciela i co jest niezbędne, aby był szczęśliwy.

'Powiem tak - nie ma nic piękniejszego niż dojrzały pies, który przeżył i teraz chce się odwdzięczyć za nowy dom.'

Książka na godzinę czy dwie, ale dostarcza sporo wiedzy i można miło spędzić przy niej czas. Osobiście polecam! Gucio i Teodor także! :)

Aż byłam zdziwiona, że książka jest tak dobra! Historie adopcyjne porywają ze serce, a poradnik adopcyjny odpowiada też na pytania, które ludzie wstydzą się zadawać - jak dla mnie więcej nie trzeba.

Idealny przewodnik po świecie psów, psiej adopcji oraz miłości do psiaków. Polecam wszystkim psiarzom. Kupując te książkę wspieramy schroniska dla zwierząt. Pięknie wydana, chociaż nieco cienka książka. Piękna sesja zdjęciowa Joanny Krupy i psiaków.

Książka jest spoko punktem wyjścia dla początkujących właścicieli psów - dostarcza dużo podstawowych informacji o psie i o tym jak się nim zajmować.

• Przeczytane w 2019
  • 😳 Rok 2017 😳
  • Książki - posiadam

Dodaj cytat z książki Psie sprawki