Stancje

Okładka książki Stancje
Wioletta Grzegorzewska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2017-08-30
Data 1. wyd. pol.:
2017-08-30
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328045965
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Lola i ptaki. Czytam sobie. Poziom 3 Wioletta Grzegorzewska, Joanna Rusinek
Ocena 7,7
Lola i ptaki. ... Wioletta Grzegorzew...
Okładka książki Poetki na czasy zarazy Anna Adamowicz, Sara Akram, Bárbary Elizabeth Alí, Lauren K. Alleyne, Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Sanja Bavić, Kristin Berget, Anna Błasiak, Malika Booker, Julia Cimafiejewa, Anna Dwojnych, Dominika Dymińska, Marta Eloy Cichocka, Julia Fiedorczuk, Salena Godden, Wioletta Grzegorzewska, Noor Hindi, Urszula Honek, Agata Jabłońska, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Lubow Jakymczuk, Kamila Janiak, Maria Jastrzębska, Aneta Kamińska, Joanna Kessler, Barbara Klicka, Emilia Konwerska, Aldona Kopkiewicz, Justyna Kulikowska, Małgorzata Lebda, Joanna Lech, Zoe Leonard, Ida Linde, Natalia Malek, Nina Manel, Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Kira Pietrek, Jolanta Prochowicz, Bianka Rolando, Marta Ewa Romaneczko, Olive Senior, Renata Senktas, Patrycja Sikora, Maja Staśko, Julie Stn-Knudsen, Sara Szamot, Yvonne Weekes, Iryna Wikyrczak, Bartosz Wójcik, Rudka Zydel
Ocena 6,7
Poetki na czas... Anna Adamowicz, Sar...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Szare lata dziewięćdziesiąte



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
382 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
46
40

Na półkach: ,

Gnać literaturę w nieznane.

Wioletta Grzegorzewska pchnęła polską prozę w nieznane, ta proza jest wybitna, nie boję się powiedzieć - "Stancje" to arcydzieło.
Jarek Czechowicz i Kurzojady pięknie i celnie napisali o tej powieści. Cóż mogę więcej dodać poza paroma kradzionymi (Pani wybaczy) frazami z korespondencji z Autorką.

Grzegorzewska wchodzi do prozy od poezji, daje nam język i tajemnice jego odkrywania (poszukiwania?) - Autorka "Guguł" porusza się w najwyższych rejestrach języka, czerpie i odnawia jego sekretne reguły i mechanizmy. "Stancje" reprezentują to wszystko, co kiedyś nazwane było prozą wysoką, to jest taką, w której język i opowieść idą równolegle czy raczej: poszukiwanie języka jest samo w sobie opowieścią, historią. To, co Pisarka wyprawia z językiem i arcymistrzowską, precyzyjnie, niemal na poziomie komórkowym, złożoną konstrukcją wywraca umysł i serce czytelnika na lewą stronę. Łatwo to przeoczyć i napisać, że poszczególne opowieści, z których złożona jest ta proza się "nie kleją" - nic bardziej mylnego, wystarczy uważna lektura, żeby zobaczyć jak lśni tu Całość.

Zamknięcie jest wybitne, spajające, choć pulsuje tu tajemnica, która karze przewracać strony i czytać od nowa:

"Zaciskam dłonie na zimnej emalii, a potem krzyczę - najpierw niepewnie, jak przestraszone dziecko, które zgubiło się w lesie i przerażone woła matkę, potem głośniej i głośniej, a na koniec tak, żeby usłyszał mnie cały blok, pół dzielnicy i wszystkie trzy Aleje razem z Jasną Górą wzięte." (s. 186).

"Stancje" przywracają właściwe, wysokie, miary prozie. Lektura tej powieści była (jest ciagle) oszołomieniem, czymś tak niebywale skandalicznym, bo łamiącym, i naraz składającym w jedno, reguły opowiadania. W tym sensie pozwoliłem sobie użyć słowa "arcydzieło"; także dlatego, że stara reguła rzymska mówi: "trzymaj się rzeczy, a słowa pójdą za nią", Grzegorzewska tę regułę przekracza, trzyma się języka, choć może jest odwrotnie: to język klei się do Pisarki jak światło do Słońca, a rzeczy idą za tym.

I na koniec powiem złośliwie i trochę a propos jednej z fejsbukowych "dyskusji": w polskiej prozie ostatnich lat "zmiana" idzie z dwóch kierunków: męskiego, gdzie wcześniej rządził "gatunek" (thriller, fantasy etc) i kobiecego, gdzie wcześniej rządziła poezja. Ten drugi to prawda i najczystsza odwaga, żadnej kalkulacji, to potężna siła, która odmienia literaturę; przecież nie można zerwać z pieśnią, jeśli chce się powiedzieć prawdę, nawet (a może zwłaszcza), jeśli owa prawda ma strukturę fikcji.

Wioletta Grzegorzewska, "Stancje", W.A.B., 2017.

Gnać literaturę w nieznane.

Wioletta Grzegorzewska pchnęła polską prozę w nieznane, ta proza jest wybitna, nie boję się powiedzieć - "Stancje" to arcydzieło.
Jarek Czechowicz i Kurzojady pięknie i celnie napisali o tej powieści. Cóż mogę więcej dodać poza paroma kradzionymi (Pani wybaczy) frazami z korespondencji z Autorką.

Grzegorzewska wchodzi do prozy od poezji, daje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    460
  • Chcę przeczytać
    274
  • Posiadam
    91
  • 2018
    29
  • 2019
    13
  • Literatura polska
    10
  • 2017
    7
  • Literatura polska
    7
  • 2017
    7
  • E-book
    6

Cytaty

Więcej
Wioletta Grzegorzewska Stancje Zobacz więcej
Wioletta Grzegorzewska Stancje Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także