Opowieści z angielskiego dworu. Camilla

Okładka książki Opowieści z angielskiego dworu. Camilla Magdalena Niedźwiedzka
Okładka książki Opowieści z angielskiego dworu. Camilla
Magdalena Niedźwiedzka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Opowieści z angielskiego dworu (tom 3) literatura piękna
Opowieści z angielskiego dworu (tom 3)
Prószyński i S-ka
2017-06-14
2017-06-14
Literatura polska

1919

Niby doskonale znamy historię trójkąta: Karol, Diana, Kamilla, a jednak całkiem fajnie czytało się zbeletryzowane dzieje ich miłości.

Książkę przesłuchałam w formie audiobooka.
Ostatnia część, tak jak dwie pozostałe pełna jest Camilli. Karol i Diana to mało znaczące tło, a para królewska, to tylko pionki, przed którymi należy zachować pozory. Wszystkim przecież rządzi Camilla, której zawsze wszystko się udaje. Naprawdę żenowało mnie słuchanie tych bzdur. Pozoranckie, sztuczne pozy i wybielanie kochanki księcia w trzecim z kolei tomie, to już naprawdę gruba przesada. Najbardziej śmieszyły mnie dwa irytujące zabiegi autorki: nazywanie przez pięć rozdziałów Camilli kochanką księcia Walii, a nagle w szóstym wmawianie czytelnikowi, że nie są kochankami, tylko przyjaciółmi. Hipokryzja wręcz mistrzowska. Druga rzecz to udowadnianie, że wady Diany to zalety Camilli. Jeśli Diana marudziła i wymyślała, to zachowywała się, według autorki jak rozkapryszone dziecko, ale jeśli Camilla robiła problemy z niczego to tylko dodawało jej uroku i świadczyło o tym, że ma duży wpływ na Karola, który tak bardzo liczy się z nią, że pozwala jej na fochy......Hipokryzja poziom arcymistrz.
Po przeczytaniu a raczej wysłuchaniu całej trylogii stwierdzam, że książki są tendencyjne i autorka od początku stoi po stronie Karola i Camill, dyskredytując Dianę i jej dokonania dla monarchii.
To jest czwarta książka autorki przeze mnie przeczytana. Wszystkie przeczytałam w tym roku i z każdą kolejną utwierdzam się w przekonaniu, że autorka pisze je pod tezy. Nie zależy jej na trzymaniu się choćby absolutnych podstaw i niezaprzeczalnych faktów, na których buduje fikcję literacką. Zamiast tego wyrywa fakty z kontekstu i dostosowuje do swoich wyobrażeń budowanych na plotkach, wymysłach i taniej sensacji.
Szkoda czasu na tą twórczość, bo oprócz zakłamania faktów, irytacji z każdą czytaną stroną i miernej przyjemności z lektury, stracicie tylko czas. Nie dowiecie się niczego nowego o bohaterach, nie zmienicie o nich zdania i nie poznacie ich lepiej, jedynie możecie poczuć się okłamani i oszukani. Książki Pani Magdaleny Niedźwiedzkiej nie powinny być, moim zdaniem, kategoryzowane jako powieści historyczne, a raczej jako słabe plotkarskie obyczajówki.
Nie polecam.

Książkę przesłuchałam w formie audiobooka.

Ostatnia część, w której znów dominuje metresa księcia Walii. Są to już czasy po tragicznej śmierci Lady Di. Kres wydarzeń następuje w 2005 roku, gdy brytyjski następca tronu poślubia swoją ukochaną.

Camilla Parker-Bowles (wcześniej Shand) jest osobą nie wzbudzającą sympatii: odpychająca i apodyktyczna. Szorstka i pełna werwy w nienawiści do małżonki Karola. Ale jest też przebojowa, zdecydowana i uparta. Wykształcona i oczytana. Znienawidzona przez Brytyjczyków.

Po przeczytaniu pierwszej części „Opowieści z angielskiego dworu. Karol” byłam tak zafascynowana losami bohaterów, że postanowiłam sięgnąć po kolejną książkę z trylogii. Dobrze znałam losy księżnej Diany po przeczytaniu innej książki pt. „Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność”, więc sięgnęłam po trzecią część o Camilli. Nie zawiodłam się. To już nie tylko biografia, ale bardzo dobry romans. To historia o wielkiej miłości, która pomimo sprzeciwieniu (wręcz) całego świata przetrwała i kwitnie do dziś. Polecam.

1964

Kolejny raz zaczynam od końca, czyli od ostatniego tomu. Myślę jednak, iż w przypadku tej serii kolejność nie ma wielkiego znaczenia. Poszczególne tomy ukazują fakty z życia tytułowych bohaterów, każdorazowo kogo innego czyniąc głównym bohaterem. Mam nadzieję, że zgodnie z opiniami innych czytelników, ten tom był rzeczywiście najsłabszy i poprzednie mile mnie zaskoczą. Ten mnie nie porwał. Chwilami troszkę nudził, czasem zaskakiwał chaosem. Trudno mi było zrozumieć główną bohaterkę. Usprawiedliwić jej działanie. Camilla – żyjąca w tle Diany, a może jedynie sprawiająca takie wrażenie. Jej układ małżeński, bo trudno go nazwać związkiem. Do tego książę Karol, który zdaje się nie wiedzieć, czego chce, a przecież umiejętnie dążący do realizacji własnych celów. Dopiero jego przemiana po śmierci Diany powoduje, że zaczynam nieco przychylniej patrzeć na jego postać Tym razem bardziej mierziła mnie ukazana obłuda. Brak szacunku dla obowiązujących zasad, omijanie ich wprost lub „cichaczem”, brak szacunku dla siebie i innych.
Trzeba przyznać, że Autorka nie tylko umiejętnie kreuje postaci, w oparciu o dostępne informacje, stara się odnosić do okoliczności zdarzeń, motywów działania.

Najbardziej irytująca mnie część. Pierwszy oraz drugi tom przeczytałam z przyjemnością. Niestety ten za nic nie chciał do mnie przemówić. Nie mogłam go wręcz czytać mimo, że czekałam na niego z niecierpliwością Przeczytałam kilkadziesiąt stron początkowych i końcowych by wiedzieć jak się skończy. Środek ominęłam. Dlatego też nie dam żadnej oceny :)

Bardzo zmęczyła mnie ta książka. Poprzednie dwa tomy czytało mi się lepiej, ta część była chaotyczna. Mam wrażenie, że niektóre rozdziały były tylko sztucznym wypełniaczem.

Ostatnia część trylogii, niestety zdecydowanie najsłabsza pozycja. O ile pierwsze dwie części pochłonęłam, tak teraz męczyłam się kilka dni. Mimo wszystko, jako całość, polecam.

www.zaczytana-na-zaboj.pl

Kończy się moja przygoda z "Opowieściami z angielskiego dworu" a szkoda, bo były naprawdę fantastyczne! Ileż tajemnic, ciekawostek, wrażeń i emocji dostarczyła mi Magdalena Niedźwiedzka w tejże trylogii. Ostatni będą pierwszymi, tak jest w tym przypadku. Trzecia część okazała się dla mnie najlepszą, najciekawszą. O spełnieniu miłości i nowym początku, o tym właśnie jest ta książka.

FABUŁA:

Trzeci tom "Opowieści z angielskiego dworu" ujawni wydarzenia po śmierci Diany w 1997 r. Dalsze losy Karola oraz Camilli poprowadzone aż do małżeństwa następcy tronu - w 2005 r.

MOIM ZDANIEM:

Tak popularna rodzina jest na świeczniku mediów od czasu romansów Karola, po małżeństwo z Dianą i jej tragiczną śmierć oraz ślub Williama, aż do dziś do ustatkowania się Harrego z Megan ( tutaj recenzja biografii Harrego klik). Media nie odpuszczą tak gorącego tematu jakim jest rodzina królewska. Mogłoby się wydawać, że luksus w jakim opływają, zainteresowanie mediów, wystawne przyjęcia to sama przyjemność. Niestety rzeczywistość bywa okrutna i nie wszystko wygląda tak jak mogłoby się wydawać.

Karol i Camilla po śmierci Diany zaczynają budzić spekulacje świata. Czy ten związek ujawni się? Czy Camilla osunie się w cień? Czy dojdzie do małżeństwa? Te pytania nurtowały całą Wielką Brytanię. Zwolennicy Diany nadal twierdzili zgodnie z teoriami spiskowymi, że śmierć księżnej Walii to sprawka pary kochanków. Tym dwojgu trudno było przez wiele lat uwolnić się od podejrzeń, nienawiści i złości społeczeństwa. W tej części odkryjemy myśli Karola o utracie swojej byłej żony, przejdziemy poprzez skandale, spiski. Poznamy bliżej Camille i będziemy mieli okazje poznać własne zdanie na jej temat. Mnie niestety autorka nie przekonała do tej kobiety. Miałam wrażenie czytając książkę, że Magdalena Niedźwiedzka bardzo stoi po stronie księżnej Kornwalii. Pała do niej sympatią i stara się przedstawić ją w bardzo pozytywnym świetle. Nie oznacza to, że znając całą historię czujemy się lekko manipulowani, wręcz przeciwnie! Tym bardziej możemy odczuć jakie jest nasze zdanie na temat tej kobiety. W tej części nie zabraknie Filipa oraz królowej Elżbiety czy też synów Karola.

Pewne jest jedno! Poznamy punkt widzenia każdej z osób, nie pozostaniemy zostawieni sami sobie w domysłach. Autorka zadbała o to aby nawet najmniejszy szczegół relacji na dworze królewskim. Nie zawiodłam się :)

DLA KOGO:

Polecę każdemu kto choć trochę intetersuję się monarchią brytyjską. Windsorzy to naprawdę całkiem nieobliczalna, ciekawa i nietuzinkowa rodzina. Każdy na pewno zaspokoi swoja ciekawość poznania Karola, Camilli, zgryźliwości Flipa czy zobojętnienia królowej Elżbiety. Książka sprawdzi się dla każdego kto nie chce mieć podanych tylko suchych faktów, a chce być poprowadzony przez całą historię w lekki i przyjemny sposób. Na pewno sprawdzi się dla fanów popołudniowych lenistw z książka, która nie zanudzi a czasem zaszokuje, zdziwi i ujawni uśmiech na twarzy!

www.zaczytana-na-zaboj.pl

• Audiobooki