Grudzień 1970 roku w Krakowie

Cykl: Biblioteka Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego (tom 42)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

W dniu 16 grudnia około godz. 18-tej na Rynku Głównym w Krakowie zebrała się grupa młodych ludzi, licząca do 100 osób. Grupa ta przeszła ul. Anny, Gołębią, Manifestu Lipowego pod DS "Żaczek". Ponieważ studenci DS nie reagowali na wezwania grupy, udała się ona pod budynek DS AGH i okolice miasteczka studenckiego, gdzie również nie znalazła poparcia wśród studentów i rozeszła się. Ten incydent, jak również rozszerzanie się pogłosek o zajściach na Wybrzeżu i w innych regionach kraju, spowodował dalsze spotęgowanie się niebezpiecznych nastrojów. (...)
W czasie działań porządkowych MO w dniach 16-21 XII 1970 r. zatrzymano 427 osób,w tym 38 kobiet. W stosunku do 91 osób sporządzono wnioski do kolegiów karno-administracyjnych, w 8 przypadkach wszczęto postępowanie przygotowawcze.

(fragment Oceny przebiegu wydarzeń grudniowych w regionie krakowskim, dokumentu KW PZPR, Kraków, styczeń 1971)

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=122422

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=122422