Dear John

2 135
1 091
angielski
Zyta

When Savannah Lynn Curtis comes into his life, John Tyree knows hi is ready to turn over a new leaf. An angry rebel, he had enlisted in the army after high school, not knowing what else to do. Then, during a furlough, he meets Savannah, the girl of his dreams. The attraction is mutual and quickly grows into the kind of love that leaves Savannah vowing to wait for John while he finishes his tour of duty. But neither can foresee that 9/11 is about to change the world. Like so many proud men and women, John must choose between love and country. Now, when he finally returns to North Carolina, John will discover how love can transform us in ways we never could have imagined.

źródło opisu: Grand Central Publishing, 2007

źródło okładki: http://www.grandcentralpublishing.com/

Opinie czytelników (22028)
Marlena | 2013-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Film obejrzałam 5 razy, po książkę sięgnęłam dopiero teraz z przekonaniem że będzie to takie sobie romansidło. Rozczarowałam się na milion plusów! To w prawdzie romans, jednak nie taki płytki z serii Harlequin. Książka jest o wiele lepsza od filmowej wersji, do granic wzruszająca. Pod koniec nie mogłam się już pohamować, ryczałam jak bóbr. Zakończenie książki też o niebo lepsze od filmowego, które jak dla mnie niedopowiedziane...
John' Tyree, chłopak z przeszłością, zaciąga się do wojska, aby odmienić swój los. Jako żołnierz wraca na urlop do rodzinnego miasteczka i poznaje fantastyczną Savannah. Oczywiście zakochują się, ale nie jest dane im szczęście, John musi wracać do koszar. Obiecują sobie że kiedyś się pobiorą, jak tylko John wróci z wojska, a w między czasie pisują wspaniałe listy.
Zbliża się koniec czekania i zdarza się 11 września... Chłopak pod wpływem patriotycznego impulsu zaciąga się do wojska po raz kolejny. Savannah jest załamana...
To opowieść o prawdziwej...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Prawdziwa miłość oznacza, że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.”
Kolejna definicja miłości według Sparksa? Chyba nie masz innego wybory, musisz ją przeczytać.
„Wciąż ją kochasz, prawda?”

Miłość letniej nocy, tygodnia, nawet dwóch... przeradza się w oczekiwanie. Nawet na krótkie spojrzenie. Ale żołnierze nie mają łatwo, współczuję im.
Każdy prawdziwy dżentelmen pomoże pannie w obawach, a i taki jest John. Wojsko nauczyło go dojrzałości, a Savannah miłości – nie tylko do niej, ale i do ludzi. A w szczególności do ojca...
Dobra, przestanę tak skakać z 5 strony na 200, muszę Cię w końcu jakoś zainteresować.
Jest to powieść o miłości. Zainteresowany? W takim razie dodam, że miłość ta musi przetrwać długą rozłąkę, jaką jest praca Johna – wojsko na drugim końcu świata. Nie na kilka dni, na lata. Myślisz, że to się uda? Jaka jest szansa, pięć procent? Ale to jest wyjątkowa miłość...
Kiedy...

Kiwi_Agnik | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Sparksa jest powieścią, która ukazuje trudy podejmowanych decyzji i ich czasem bolesnych konsekwencji, oraz potwierdza to przekonanie, że nawet najgorętsza i najprawdziwsza miłość ma szansę przetrwać tylko wtedy gdy jest pielęgnowana i gdy dwoje ludzi spędza ze sobą sporo czasu i nie dzieli ich zbyt długa odległość.

Nie uważam by owa powieść była wzruszająca, wzruszyły mnie jedynie momenty, które John spędzał z ojcem. Owszem książka jest dobra, a opowieść sentymentalna, ale wadą powieści jest to, że od razu na samym początku wiadomo jakie będzie jej zakończenie. Aczkolwiek książkę przeczytałam dopiero teraz, a film widziałam w 2011 roku, więc i tak znałam zakończenie.

Niemniej polecam tę ciepłą powieść na długie, mroźne, zimowe wieczory.

MarCyśka | 2013-04-05
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

"Romantyczna (i wzruszająca) opowieść o miłości, rozstaniu i poświęceniu".
Bardzo mi się spodobała. Polecam ją każdemu.

Caroline Anne | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zanim zabrałam się za tę książkę, martwiłam się, że czytanie będzie mi szło opornie (ze względu na to, że widziałam wcześniej film), ale moje obawy okazały się bezpodstawne. Jak już wspominałam przy "Pamiętniku" - styl pisania autora jest naprawdę świetny - czyta się lekko i przyjemnie. I mimo, że człowiek wie co się wydarzy (w większości), to książka i tak wciąga i ciekawi. Dlatego, jeśli nawet obejrzałeś/aś ekranizacje, śmiało możesz zapoznać się również z książką - na pewno znajdziesz tu coś nowego.

John'a Tyree wychowywał samotny ojciec. Chłopiec nigdy nie poznał swojej matki, która bardzo szybko po narodzinach syna zostawiła ich obu i nigdy już nie wróciła. Można się więc domyślić, że dzieciństwo John'a nie należało do łatwych.

Ojciec John'a pasjonował się monetami i z początku wydawało się, że tę pasję będzie podzielał również jego syn. Jednak po kilku latach John zobaczył, że poza monetami, zupełnie nie mają o czym ze sobą rozmawiać. Chłopak zaczął się buntować, wpadał w...

wikin | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W oryginale tytuł to : Dear John. W potocznym znaczeniu amerykańskim oznacza to list pożegnalny dziewczyny. Wzięło się to z wojny z Wietnamie, gdzie chłopcy dostawali listy, że ukochana znalazła sobie innego.
Sama książka? Zbyt lukrowata. Brakuje iskry. Przewidywalne. Postacie papierowe z wyjątkiem ojca Johna. Nie domyślił się, że z ojcem jest coś nie tak?! Savannah to ideał wszelkiego dobra. Aż za dobra. Nie ma w niej emocji, moim zdaniem. Dialogi chwilami drętwe. Sama książka mogłaby ulec skróceniu i to sporo. Można się domyślić, co będzie się działo dalej w akcji. Ale przeczytać można. Książka ta, to jak morze bez fal. A przydałoby się nieco wiatru.

chabrowaczytelniczka | 2010-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękna książka, bardzo się przy niej wzruszyłam. Widzimy tu piękną miłość, którą na pewno każdy chciałby przeżyć bez względu na jej zakończenie. Mało jest książek w których narratorem jest chłopak i to mi się tu spodobało, ponieważ Johnem targało bardzo dużo emocji i mogliśmy to wszystko z nim przeżywać. Najpierw jego bardzo trudne dzieciństwo, póżniej przepiękna miłość z Samanthą. Także służba w wojsku, autor wspaniale opisał trudne życie, np.w Iraku. Do tego w mojej książce była piękna okładka. Nie taka jak jest tu wyświetlana ale ta z czerwonymi liśćmi leżącymi na fotelu. Z tym mi się właśnie kojarzy miłość, ale taka pomiędzy już starszymi ludźmi, małżeństwem patrzącymi na biegające wnuki. Jedyny minus to według mnie to, że Samantha była za idealna. Trochę dziwne było to, że jej najgorszym występkiem było dostanie 4 z testu. Trochę nie prawdziwe. Ale książka i tak bardzo mi się podobała i znowu mogłam przeżywać emocje bohaterów wspaniale przez Sparksa opisane. Dodatkowo bardzo...

młoda_pisarka | 2014-03-06
Przeczytana: 02 lipca 2014

MIŁOŚĆ, KTÓREJ MUSISZ DAĆ ODEJŚĆ...

Temat książki... ciekawy. Ale sądzę, że pan Sparks powinien przestać umieszczać swoich męskich bohaterów w wojsku.

Naprawdę nie lubię piszących romanse facetów. Nie wiem... Evans to jeszcze jakoś łączy romans z różnymi sytuacjami życiowymi, w których znalazł się bohater, z jego przemyśleniami na temat losu, a romans staje się jedynie tłem. U Sparksa, czasami mam dość.

Po fenomenalnej "Bezpiecznej Przystani" przeczytałam już trzecią książkę Sparksa i czemu mam wrażenie, że każda kolejna jest gorsza?
"I wciąż ją kocham" jest lekko nudne. Czytając ostatnie 100 stron chciałam je ominąć i przeczytać Epilog. Nie denerwowali mnie bohaterowie, raczej... styl jakim napisana jest ta książka. Język Sparksa, opisy uczuć i otoczenia, jeszcze nigdy tak bardzo mnie nie męczyły. Miałam wrażenie, że napisał ją, bo ktoś na niego naciskał. Albo...

Po prostu nie poznaję autora. Jego zdecydowanie najsłabsza książka. Nie wiem, czy może być...

andzia12 | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Książki Nicholasa Sparksa uwielbiam!
"I wciąż ją kocham" to historia miłości młodego żołnierza do dziewczyny, która poznał podczas pobytu w domu.
Jest to opowieść o tym, jak ktoś może otworzyć oczy na chorobę bliskich. Ale i do czego jest się zdolnym z miłości dla takiej osoby, jak John ratując Toma.
Piękna historia o trwającym uczuciu Johna!
Polecam fanom N. Sparksa!

Monia0420 | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: lipiec 2014

Piękna książka o miłości. Ekranizacja w najmniejszym nawet stopniu nie dorównuje książce. Bardzo mi się podoba, że narratorem jest chłopak, co nie zdarza się często. Historia bardzo wzruszająca ale i romantyczna. Serdecznie polecam.

zobacz kolejne z 22018