Czas zapłaty cz.1

Cykl: Jake Brigance (tom 2) | Seria: W świetle prawa
Wydawnictwo: Albatros, Ringer Axel Springer Polska
Sycamore Row
Marczewek

Wydawało sie, ze rola obroncy czarnoskórego ojca oskarzonego o zabójstwo białych mezczyzn, którzy zgwałcili i skatowali jego córke, otworzy Jake’owi Brigance droge do sławy i pieniedzy. Tymczasem trzy lata po wygranym procesie, o którym mówiono nie tylko w stanie Missisipi, Jake pozostaje małomiasteczkowym adwokatem i ledwie wiaze koniec z koncem. Szansa na zmiane tej sytuacji pojawia sie, gdy nieuleczalnie chory na raka Seth Hubbart popełnia samobójstwo i pozostawia po sobie kontrowersyjny testament.

źródło opisu: https://literia.pl/czas-zaplaty-cz-1

źródło okładki: https://literia.pl/czas-zaplaty-cz-1

veinylover | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Rzecz charakterystyczna dla tego autora - meandry postępowania sądowego.
Jeśli ukazana w tej książce rzeczywistość postępowania sądowego w USA w sprawach cywilnych tak wygląda, jak ukazuje książka, jeśli to jest obraz prawdziwy i jeśli w tak prostym postępowaniu sądowym możliwe są takie prawnicze wygibasy wbrew ewidentnym oczywistościom, które nawet nierychliwy polski sąd rozwiązałby wydając wyrok po jednym i to krótkim posiedzeniu sądu - to oznacza, że zachodnie demokracje, ze szczególnym uwzględnieniem tej amerykańskiej, nie są państwami prawa. Są państwami prawników.

W Polsce prawo określające nieważność oświadczenia woli jest zbliżone i regulowane Art. 945 KC:
§ 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3) pod wpływem groźby.
§ 2. Na...

eMMali | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

ARCYDZIEŁO!!!
Nigdy nie sięgałam po książki sądowe, kupiłam ją "na oślep" i bum!

Ciekawy początek- samobójstwo biznesmena, który napisał bardzo kontrowersyjny testament. Zostawia też rodzinie instruktaż w sprawie pochówku. Przyjeżdża jego syn i córka- liczące na spadek. "Wiadomo, że sępy się zlecą i zapełnią salę sądową. Wystarczy rzucić na stół 20mln i zejść im z drogi". :)

To co się dzieje w tej książce, długo będzie powodować u mnie dreszcze na samo wspomnienie. Jest zabawna, zaskakująca i ma super zakończenie.

Rewelacja!

Ksychopata | 2015-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2015

Z kontynuacją jakiejś historii, bez względu na to, czy ma to miejsce w filmie, książce bywa różnie. Raz się uda, nieraz niekoniecznie.
Najgorzej mają ci, którym udało się stworzyć coś wybitnego, coś co przechodzi do historii, coś co zapada w pamięć i zyskuje wśród opinii wielkie uznanie.
Tak wysoko postawiona poprzeczka sprawia, że później ciężko jest dorównać lub choć trochę zbliżyć się do tak doskonałego dzieła. Lecz próbować trzeba.
W przypadku "Czasu zabijania" Grisham bardzo wysoko postawił sobie tę poprzeczkę. Wymyślił historię, która chwyta za serce, która wchodzi na ścieżkę bardzo ważnych tematów, która zmusza do refleksji i zastanowienia się nad tym dokąd zmierza świat. Bowiem dopiero wtedy, gdy dojdzie do jakiejś ekstremalnie skrajnej sytuacji bądź zachowania tak złego, że wymyka się poza granice wyobraźni, świat doznaje olśnienia, budzi się z nieświadomości. Lecz dopiero wtedy jak do czegoś takiego dojdzie, a nie zanim się stanie. Jakby nie można było wcześniej.

Jednak...

annaroza | 2016-10-24
Przeczytana: 17 października 2016

Po prostu świetna. Drobiazgowo ukazane zawiłości amerykańskiego systemu sądowniczego. Południe Stanów i rasistowskie uprzedzenia. Zawiła intryga i skomplikowana sprawa. Zakończenie przewidywalne, lecz książka trzymała w napięciu do ostatniej strony.

Dia | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Ponownie spotykamy się z adwokatem Jake Brigance, tym, który kilka lat wcześniej wybronił Carla Lee Haileya z Czasu zabijania.
Tym razem adwokat, który po powyższym procesie powinien otrzymywać same intratne kontrakty, a w rzeczywistości nie jest w stanie odbudować swojego spalonego domu przez Ku Klux Klan.
Tym razem otrzymuje list z prośba o wykonanie testamentu przedsiębiorcy Setha Hubbarda, który dwa dni przed samobójstwem zmienia kompletnie swoją ostatnią wolę. Wydziedzicza cała rodzinę. 90 % swojego majątku pozostawia swojej gosposi, która na domiar złego jest czarnoskóra. Zaczyna się wielka walka o bardzo wysoką stawkę ponad 20 milionów.

Iwona | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Kiedyś czytałam książki Grishama nałogowo. Potem trafiłam na kilka gorszych pozycji i moja fascynacja thrillerem prawniczym w jego wykonaniu lekko osłabła. Lata minęły i znowu z wielką przyjemnością wzięłam do ręki najnowszą powieść Johna Grishama. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jest to „stary , dobry Grisham”.

Akcja powieści dzieje się w miejscowości Clanton, w stanie Mississipi, gdzie podział na białych i czarnych mieszkańców jest wciąż widoczny. Zaczyna się dość makabrycznie – samobójczą śmiercią śmiertelnie chorego Setha Hubbarda. Dość ekscentrycznego, niezbyt sympatycznego właściciela dużej fortuny. Samobójstwo jest perfekcyjnie zaplanowane, łącznie z tym , co następuje potem – pogrzeb, odczytanie testamentu i przekazanie miejscowemu adwokatowi, Jake’owi Brigance zadania wybronienia testamentu sporządzonego własnoręcznie przez Setha dzień przed śmiercią. A jest czego bronić, bowiem prawie całą fortunę przepisuje czarnoskórej gospodyni i opiekunce,...

Elżbieta | 2018-06-20
Przeczytana: czerwiec 2018

Szczerze mówiąc, to podziwiam autora, że stosunkowo prosty temat rozwinął w aż taką objętość. Niestety, chyba nie stało się to z korzyścią ani dla fabuły, ani dla mojej (i tak nie najwyższej) opinii o prawie i prawnikach w USA.
Clou całej historii, to odręczny testament bogatego człowieka, który z tylko sobie wiadomych przyczyn niemal cały swój majątek zapisuje swojej czarnej służącej. Do tego wyraźnie zaznacza, że wydziedzicza dwójkę swoich dzieci. Kiedy tylko prawda wychodzi na jaw, zaczyna się istny spektakl. Najpierw zaczyna się parada prawników, którzy zostają zaangażowani przez zainteresowane strony, tudzież sami się wciskają do sprawy, potem pojawia się czereda krewniaków potencjalnej spadkobierczyni, wszyscy oczywiście z prośbami o wsparcie, a kiedy wreszcie dochodzi do wyboru ławy przysięgłych i akcja książki przenosi się na salę sądową, najważniejszymi punktami są próby udzielenia odpowiedzi na pytania w stylu: dlaczego milioner postąpił tak, jak postąpił, czy uczynił...

Bzibzioh | 2018-11-10
Na półkach: Legimi, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 10 listopada 2018

Recz o testamencie, w którym testator wydziedzicza rodzinę, a zapisuje wszystko, a jest tego 20 milionów USD [przed odprowadzeniem podatku 😊], swojej gosposi. Niby prosta rzecz, bo wola testatora jest niepodważalna, ale… Wszystko w powieści kręci się wokół tego „ale”. Lwia część powieści dzieje się na sali sądowej, na której prawnicy starają się przekonać ławę przysięgłych do swoich racji. Można posłuchać, bo Wiktor Zborowski czyta wspaniale!

Kasia_1987 | 2014-09-10
Przeczytana: 09 września 2014

Każdy kto choć trochę zna Johna Grishana zdaje sobie z pewnością sprawę, że ten pisarz jest genialnym autorem powieści o tematyce prawniczej. A ta książka jest tego kolejnym potwierdzeniem. Jest to świetna powieść, która trzyma w napięciu. Intrygująca fabuła i sprawnie prowadzona akcja razem się dopełniają. Czas spędzony przed lekturą do zmarnowanych nie należał.

joaśka | 2014-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2014

To jedna z tych ksiązek, która zamiast swoich 639 stron mogłaby mieć z 300 i to bez uszczerbku dla swojej jakości. Dla miłośników procedur prawnych, potyczek sądowych będzie to książka znakomita, gdyż własnie większośc z jej objętości stanowią te rzeczy. Osobiście też lubię, ale gdy ciągnie się to przez paręset stron to lubię jakby mniej ;) Tym bardziej, że zawiązana intryga i jej rozwiązanie nie było znowu takie zawiłe, aby jej rozwikłaniu poświęcać tyle miejsca. Nawiasem mówiąc dość wcześnie mozna było dowiedzieć się o co chodzi.
Dla mnie nie jest to niestety stary, dobry Grisham. Wracając do objętości książki: przyklad "Firmy" dowodzi,że niekoniecznie należy produkować opasłe tomisko aby stworzyć bestseller.