Soul on Ice

Wydawnictwo: Delta
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
038533379X
język
angielski
dodała
mynameism

The now-classic memoir that shocked, outraged, and ultimately changed the way America looked at the civil rights movement and the black experience. By turns shocking and lyrical, unblinking and raw, the searingly honest memoirs of Eldridge Cleaver are a testament to his unique place in American history. Cleaver writes in Soul on Ice, "I'm perfectly aware that I'm in prison, that I'm a Negro,...

The now-classic memoir that shocked, outraged, and ultimately changed the way America looked at the civil rights movement and the black experience.

By turns shocking and lyrical, unblinking and raw, the searingly honest memoirs of Eldridge Cleaver are a testament to his unique place in American history. Cleaver writes in Soul on Ice, "I'm perfectly aware that I'm in prison, that I'm a Negro, that I've been a rapist, and that I have a Higher Uneducation." What Cleaver shows us, on the pages of this now classic autobiography, is how much he was a man.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 713
mynameism | 2017-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2017

Ciężko jest oceniać książki kontrowersyjne, bo co w nich oceniać? To, czy wstrząsnęły czytelnikiem? To, czy są dobrze napisane? To, czy zgadzamy się z przedstawionymi w nich poglądami?

Charles Bukowski napisał w „Hollywood”, że „czytelnicy (…) uwielbiają, kiedy się ich prowokuje i znieważa”; z drugiej strony przeczytałam kiedyś, że powinniśmy czuć się w pełni usprawiedliwieni, jeśli nie doczytamy książki, która obraża nasze uczucia czy poglądy. Zdecydowanie się z tym drugim stwierdzeniem zgadzam, jednak uważam też, że (jeśli oczywiście czujemy się na siłach) warto czasami przeczytać coś, co nas zaszokuje, zbulwersuje, zgorszy, a nawet obrazi. Tylko jak to później ocenić?

Eldridge Cleaver to postać kontrowersyjna: zanim został rzecznikiem Partii Czarnych Panter, spędził niemal dziewięć lat w więzieniu; otwarcie przyznawał się tam do popełnionych gwałtów, krytykował uznane autorytety w walce o prawa obywatelskie (np. Martina Luthera Kinga, Jr.), jak również popularnych sportowców czy artystów (jak Floyd Patterson czy James Baldwin), nazywał homoseksualizm chorobą i oznaką zwyrodnienia, a w końcu nawiązał romans z białą kobietą, która – tak się składa – była jego adwokatem. Równie kontrowersyjna jest jego książka, bo autor dotknął w niej wszystkich czułych strun Ameryki – od nienawiści na tle rasowym, przez potępienie chrześcijaństwa, krytykę wojny w Wietnamie, związki między osobami różnego koloru skóry czy przedstawienie buntu i zemsty jako wyrazu wolności, aż po jego własną analizę tak wielbionej przez Amerykanów męskości (ten motyw przewija się tak często i rozważony został z taką dokładnością, że od razu można poznać, że swoje eseje i listy Cleaver napisał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku).

Nie będę ukrywać, że kontrowersyjność „Soul on Ice” robi swoje, ale nie da się uznać tej książki za arcydzieło – część utworów Cleavera to po prostu bełkot. Korespondencji z Beverly Axelrod dosłownie nie da się czytać, a „The Primeval Mitosis”, gdzie autor przedstawia swoją teorię społeczną, która ma na celu wyjaśnić rozłam między ciałem a umysłem, wypaczenie pojęć męskości i kobiecości, pociąg odczuwany wobec osób o odmiennym kolorze skóry, a nawet zjawisko homoseksualizmu to taki artykuł pseudonaukowy, w którym niby wszystko wytłumaczono, ale tak naprawdę nie za wiele ma sens. Przyznam, że Cleaver używa bardzo „profesjonalnego” słownictwa, cytuje znawców tematów, którym poświęca swoje dywagacje i od razu widać, że był człowiekiem oczytanym, zainteresowanym historią i zorientowanym w temacie bieżących wydarzeń – nie tylko tych dotyczących go bezpośrednio – co można przypisać jego ówczesnej fascynacji Malcolmem X, który w swej autobiografii stwierdził, że pobyt w więzieniu sprzyja lekturze, nauce i przemyśleniom.

Na to wszystko Cleaver czasu miał sporo.

Choć książka pełna jest luźnych wspomnień i takich właśnie mętnych teorii, to nie żałuję spędzonych z nią chwil – głównie dlatego, że uwielbiam prace, które przedstawiają niecodzienną perspektywę wobec powszechnie znanych wydarzeń czy zjawisk, a Cleaver zza krat obserwuje, analizuje i komentuje nie tylko zamieszki w Watts czy wojnę w Wietnamie, ale i zamach na Malcolma X czy pojedynek Muhammada Alego z Floydem Pattersonem, w każdym z tych tematów doszukując się nieszablonowych, a czasem nawet naciąganych, ale ciekawych wniosków. Fascynujący jest również obraz, jaki prezentuje autor, ukazując czytelnikowi pewien wycinek społeczeństwa, niewielką wspólnotę, jaką tworzą więźniowie, opisując jej wewnętrzne funkcjonowanie, jak i powiązania ze światem zewnętrznym.

Książka ma swoje słabe strony, a Cleaver na pewno nie był nigdy wzorem cnót i nie powinniśmy bezkrytycznie inspirować się jego skrajnymi poglądami – jednak im dłużej czytałam, tym bardziej wydawało mi się, że rozumiem, po co napisał „Soul on Ice”.

Myślę, że ta książka czy pisanie w ogóle były dla Cleavera nie tyle sposobem na przelanie swoich spostrzeżeń na papier i nadanie im bardziej wymiernej formy, co próbą zrozumienia samego siebie i odpowiedzenia sobie na pytanie, jak wpłynęły na niego warunki, w których przyszło mu żyć, ludzie, których spotkał, ideały, które mu wpajano czy wydarzenia polityczne i historyczne oraz procesy społeczne rozgrywające się wokół niego. Nawet sam początek książki jest po prostu mocny i bezkompromisowy i już od pierwszych stron czytelnik wyczuwa, że będzie to historia o tym, jak Eldridge Cleaver znienawidził białą Amerykę, religię i ustalony porządek i jak w poszukiwaniu swojej tożsamości postanowił stworzyć własne prawo, które stanowiłoby nowe ramy dla ukształtowanego przezeń samego świata – historia o tym, jak rasistowska Ameryka zakuła jego duszę w lód.

Opinia długa, bo o książce można by pisać i pisać. Polecam osobom, które interesują poniższe motywy (nie dało się wymienić wszystkiego w recenzji, bo Cleaver miał bardzo wszechstronne zainteresowania):
- znaczenie męskości w tożsamości jednostki i grupy,
- emaskulacja grupy poprzez mordowanie i aresztowanie liderów społecznych,
- amerykańska fascynacja męskością i współzawodnictwem (na przykładzie boksu),
- budowanie tożsamości jednej grupy poprzez dehumanizację drugiej,
- rozłam między ciałem a umysłem,
- pociąg wobec przedstawicieli innej grupy społecznej (tu w kontekście koloru skóry),
- czarne kobiety jako symbol niewolnictwa, a białe – wolności,
- poczucie bezpieczeństwa wobec odmienności a segregacja,
- zjednoczenie społeczności w obliczu przełomowych wydarzeń (Watts) i znaczenie jedności w obliczu zagrożenia,
- bunt, brutalność, okrucieństwo i zemsta jako manifestacja wolności,
- manipulacja opinią publiczną,
- jak przekłamania historyczne weryfikuje upływ czasu,
- wydarzenia na skalę kraju/świata z perspektywy zamkniętej społeczności,
- obserwacja zamkniętej społeczności, jaką jest więzienie,
- jak więźniowie lgną do ludzi i rzeczy „z zewnątrz” w celu zachowania własnej tożsamości,
- sposób, w jaki izolacja (więzienie) zmienia człowieka,
- relacja „ogół społeczeństwa – więzień”,
- krytyka wojny w Wietnamie – wojna jako narzędzie propagujące nienawiść rasową,
- policjanci i żołnierze jako marionetki wykonujące rozkazy,
- czyny naszych przodków nie powinny skazywać nas na niełaskę,
- wiara w młodzież narodu,
- decyzja Sądu Najwyższego „Brown vs. Board of Education” z 1954 r. jako rekonwalescencja narodu amerykańskiego,
- znaczenie negatywnych doświadczeń w rozwoju człowieka,
- niecodzienna interpretacja powieści „Native Son” Richarda Wrighta,
- sztuka jako narzędzie zjednoczenia zwaśnionych grup oraz jej (nie zawsze uzasadnione) wykorzystanie w innych kulturach.

“The price for hating other human beings is loving oneself less.”
“The world of today was fashioned yesterday.”

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
A ja żem jej powiedziała...

Podobałam mi się, ale moim zdaniem przesadzona ilość odniesienień do sfery seksualnej, wagin, onanistów itp. Spodziewałam się więcej wątków zwiazanych...

zgłoś błąd zgłoś błąd