Podstawy montażu filmowego

Wydawnictwo: KAMERA 2000
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filmowanie, kamera, fim, sztuka filmowa
poradniki

Fragment wstępu: ,,Książka ta jest próbą przekazania moich doświadczeń jako montażysty przede wszystkim słuchaczom pierwszych lat studiów filmowych i ma służyć jako pomoc dydaktyczna przy realizacji programu z przedmiotu: podstawy montażu obrazu i dźwięku. Głównym celem prowadzonych przeze mnie w Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytety Śląskiego zajęć dydaktycznych była chęć podpowiedzenia...

Fragment wstępu:

Głównym celem prowadzonych przeze mnie w Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytety Śląskiego zajęć dydaktycznych była chęć podpowiedzenia przyszłym reżyserom i operatorom, jak kręcić poszczególne ujęcia i sceny realizowanego filmu, aby można je było następnie poprawnie zmontować.
Poznanie podstawowych zasad montażu i praktyczne ćwiczenia w tym zakresie uważam za nieodzowne przy próbie wykształcenia u początkujących filmowców tzw. ,,wyobraźni montażowej" czy, jak kto woli, ,,myślenia montażowego:. Ponieważ ciągle mam kłopoty ze znalezieniem dla studentów odpowiednich lektur, które byłyby pomocne w tak pojętej pracy dydaktycznej, postanowiłem przybliżyć część moich doświadczeń i refleksji z warsztatu montażysty przyszłym adeptom sztuki filmowej, a także bardziej ambitnym posiadaczom kamer wideo."

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Nieoczytany128 | 2017-06-27
Przeczytana: 2015 rok

Wielka szkoda, że nikt się nie pali do kolejnego nakładu, sam dorwałem książkę p. Dusia poprzez serwisy typu OLX.

Masa konkretów i sensownych przykładów w najprostszej formie. Wiele zawdzięczam tej książce. Choć zawartą wiedzę w niej posiadłem wcześniej, ona pomogła mi ją sensownie uporządkować z wielkiego chaosu. Czułem się jak uczeń przychodzący teoretycznie przygotowany na zajęcia, bo w praktyce nauczyciel zaraz mi udowodni, że we łbie mam rozgardiasz. Włożenie tej wiedzy do odpowiedniej szuflady jest potrzebne, żeby potem nie tracić czasu na szukanie jej w innych. Wiedza porozrzucana po każdej z nich nie istnieje. Można sobie darować puste powiedzenie „Skoro bałagan na biórku symbolizuje bałagan w głowie, to czego jest symbolem puste biórko?”. To fosa zarezerwowana dla idiotów.

Do jasnej cholery, na okładce jest nawet rekomendacja Królikiewicza, który jak dobrze wiemy poza awangardą i eksperymentami wiele nie robi xD

Janek Jędrzejak | 2017-07-18
Na półkach