Książka Roku 2018

Small Great Things

Wydawnictwo: Ballantine Books
angielski
irrings

ABOUT SMALL GREAT THINGS #1 NEW YORK TIMES BESTSELLER • With richly layered characters and a gripping moral dilemma that will lead readers to question everything they know about privilege, power, and race, Small Great Things is the stunning new page-turner from Jodi Picoult. SOON TO BE A MAJOR MOTION PICTURE “[Picoult] offers a thought-provoking examination of racism in America today, both...

ABOUT SMALL GREAT THINGS

SOON TO BE A MAJOR MOTION PICTURE

“[Picoult] offers a thought-provoking examination of racism in America today, both overt and subtle. Her many readers will find much to discuss in the pages of this topical, moving book.”—Booklist (starred review)

Ruth Jefferson is a labor and delivery nurse at a Connecticut hospital with more than twenty years’ experience. During her shift, Ruth begins a routine checkup on a newborn, only to be told a few minutes later that she’s been reassigned to another patient. The parents are white supremacists and don’t want Ruth, who is African American, to touch their child. The hospital complies with their request, but the next day, the baby goes into cardiac distress while Ruth is alone in the nursery. Does she obey orders or does she intervene?

Ruth hesitates before performing CPR and, as a result, is charged with a serious crime. Kennedy McQuarrie, a white public defender, takes her case but gives unexpected advice: Kennedy insists that mentioning race in the courtroom is not a winning strategy. Conflicted by Kennedy’s counsel, Ruth tries to keep life as normal as possible for her family—especially her teenage son—as the case becomes a media sensation. As the trial moves forward, Ruth and Kennedy must gain each other’s trust, and come to see that what they’ve been taught their whole lives about others—and themselves—might be wrong.

With incredible empathy, intelligence, and candor, Jodi Picoult tackles race, privilege, prejudice, justice, and compassion—and doesn’t offer easy answers. Small Great Things is a remarkable achievement from a writer at the top of her game.

Praise for Small Great Things

“Small Great Things is the most important novel Jodi Picoult has ever written. . . . It will challenge her readers . . . [and] expand our cultural conversation about race and prejudice.”—The Washington Post

“A novel that puts its finger on the very pulse of the nation that we live in today . . . a fantastic read from beginning to end, as can always be expected from Picoult, this novel maintains a steady, page-turning pace that makes it hard for readers to put down.”—San Francisco Book Review

“A gripping courtroom drama . . . Given the current political climate it is quite prescient and worthwhile. . . . This is a writer who understands her characters inside and out.”—Roxane Gay, The New York Times Book Review

“I couldn’t put it down. Her best yet!”—New York Times bestselling author Alice Hoffman

“A compelling, can’t-put-it-down drama with a trademark [Jodi] Picoult twist.”—Good Housekeeping

“It’s Jodi Picoult, the prime provider of literary soul food. This riveting drama is sure to be supremely satisfying and a bravely thought-provoking tale on the dangers of prejudice.”—Redbook

“Jodi Picoult is never afraid to take on hot topics, and in Small Great Things, she tackles race and discrimination in a way that will grab hold of you and refuse to let you go. . . . This page-turner is perfect for book clubs.”—Popsugar

źródło opisu: www.penguinrandomhouse.com

źródło okładki: http://www.penguinrandomhouse.com

Mała-Mi | 2017-08-31
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Rasizm nie jest tematem łatwym. Ani w pisaniu ani w odbiorze.
Doceniam to, że nie wszyscy autorzy stąpają po sprawdzonych i pewnych gruntach i sięgają po mniej "chwytliwe" historie. Za to ukłony dla Jodi Picolut. Gdyby autorka nie przesłodziła zakończenia i włożyła w tą historię jeszcze więcej emocji dałabym 8/9 gwiazdek.

" Małe wielkie rzeczy" skłaniają do refleksji. Tolerancja to modne i często powtarzane ostatnio słowo. Czy jesteś rasistą? Większość w pierwszym odruchu odpowie, że nie.... Ale czy w głębi serca naprawdę nimi nie jesteśmy?

Czy nie przeszkadzają Nam osoby o odmiennej narodowości czy kolorze skóry? Czy to, że mówimy, że nie wzbudzają naszego niepokoju nie jest pustym frazesem? Czy chcielibyśmy poznać je bliżej? Mieć wśród znajomych? Mieszkać w jednym miejscu? Pozostawiam do osobistej refleksji i polecam lekturę.

Aneta Wiola | 2017-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

"Niesamowite jak można zniekształcić prawdę, lepić w niej jak w wosku, który za długo leżał na słońcu. Nie ma czegoś takiego jak fakt, liczy się tylko to, jak przestrzegałeś go w danej chwili. Jak go opisałeś. Jak przetworzył go twój mózg. Opowieść jest nierozerwalnie złączona z autorem."

Kiedy po rutynowym zabiegu umiera noworodek, ojciec dziecka oskarża czarnoskórą pielęgniarkę. Dochodzi do procesu, oskarżona Ruth Jefferson musi zmierzyć się z brutalną prawdą, którą nie dopuszczała do siebie przez całe życie.

Jodi Picoult poruszyła w swojej najnowszej książce ważne tematy. Historia przedstawiona jest z trzech punktów widzenia: Ruth Jefferson - oskarżonej, Kennedy McQuerrie - pani adwokat reprezentującą pielęgniarkę i Turka Buera - ojca zmarłego chłopca.
Myśli tego ostatniego czytało mi się bardzo ciężko. Nie mogłam pojąć ignorancji tego neonazisty. Nie ukrywam, że znienawidziłam go i jego równie odmóżdżoną małżonkę od samego początku. Może to wynika z faktu, że w naszym kraju...

Alicja | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

"Tracimy ukochanych ludzi, aby bardziej docenić tych, którzy nam zostali" (312)
W życiu każdego człowieka są takie momenty, kiedy kolor skóry, bogactwo, wykształcenie się nie liczą, lecz są też takie, kiedy stanowią zasadniczą przeszkodę zwłaszcza kolor skóry.Główna bohaterka wykwalifikowana położna jedyna czarnoskóra pracownica szpitala staje się ofiarą uprzedzeń rasowych. Mimo kłopotów jakie na nią spadły chodzi z podniesioną głową, jest honorowa, uczciwa, oddana swojemu powołaniu. Samotnie wychowuje syna starając wpoić mu się wartościowe rzeczy,szacunek dla innych, zdobyć wykształcenie. Jednakże trudno żyć w społeczeństwie, które cię nie akceptuje i mimo że jesteś dobry w tym co robisz twoi przeciwnicy nie docenią tego.Aby przetrwać poddajesz się i żyjesz pod dyktando białego człowieka, albo walczysz i twój byt jest piekłem. Trafny będzie cytat z powieści "Dobrym ludziom codziennie przytrafiają się złe rzeczy"(str 423)
Po drugiej stronie biały supremacjonista uznający białą rasę...

filozof | 2017-05-03

Kupiłem tę książkę,bo byłem bardzo ciekawy czym autorka mnie zaskoczy.
Czekałem,na jakiś ciekawy temat,który w książkach Picoult mogę znaleśc.
Temat rasizmu,jest w mi bliski.Chętnie czytam,artykuły na ten temat.
Jodi Picoult jest znana,że jej książki nie są bajkami o miłości.
Gdzie wszyscy,są dobrzy i nie mają wad.
W Wielkie Małe Rzeczy,świat nie jet czarno biały.
Temat jest trudny,bolesny.Ale warty poznania.

Prawdziwe nazwy różnych organizacji mieszają się z fikcyjnymi postaciami.
Trudna jest ta książka,trudna w czytaniu i odbiorze.
Daje do myślenia..

Monika | 2019-02-07
Na półkach: Milczenie..., Przeczytane

Wczesne książki Jodi Picoult to były bardzo przyzwoite powieści obyczajowe. Z ciekawym problemem zarysowanym w niebanalny sposób. Zawsze było inaczej niż nam się na początku wydawało. Już wydaliśmy wyrok, a tu bach, i zwrot o 180 stopni. I to lubiłam.

A teraz sięgam po drugą (po "Iskrze światła") z nowych powieści Picoult...i nie...nie daję rady czytać. "Małe wielkie rzeczy" to literatura, która udaje publicystykę. Lub publicystyka, która stara się być literaturą. Na końcu otrzymujemy nawet pytania do dyskusji. Temat ważny (rasizm) i trzeba o nim mówić, ale ja tego w tej formie nie kupuję.
Nie doczytałam, nie oceniam.

Nina | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 09 lipca 2017

Waham się pomiędzy oceną dobrą a bardzo dobrą. Pozostanę jednak przy dobrej, bo czytałam lepsze pozycje tej autorki. Jodi zawsze porusza w swoich książkach tematy trudne, kontrowersyjne, wzrusza i daje do myślenia. Tym razem też tak było i nie żałuję czasu przeznaczonego na przeczytanie tej pozycji. Jednak oczekiwałam większych emocji.
Tym razem autorka porusza temat rasizmu, nie jest to temat łatwy, nie jest to temat wygodny ale mam wrażenie, że w tej książce został on trochę przejaskrawiony. Nie wiem wprawdzie jak sytuacja rasizmu wygląda w USA ale tu gdzie mieszkam teraz, w Anglii, nie zauważyłam tak jaskrawych przypadków. Ba, mam nawet wrażenie, że europejczycy, biali europejczycy, są tu w mniejszości. Więc jeśli jest rasizm, to raczej w drugą stronę. Ale to tylko takie moje prywatne przemyślenia.
Wracając do książki, jak powiedziałam na początku, dla mnie dobra, ale bez fajerwerków.

Liliowy_bez | 2017-05-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 31 maja 2017

"Małe wielkie rzeczy" to, moim zdaniem, bardzo dobra książka, chyba najlepsza jaką czytałam tej autorki. Jodi Picoult podjęła bardzo trudny temat rasizmu ale także nietolerancji i braku zrozumienia dla inności. W książce nic tak naprawdę nie jest oczywiste, czarne albo białe, dobre czy złe. A zakończenie książki zaskakujące. Książka wywołuje wiele emocji: oburzenie, złość a czasami przerażenie na zachowanie bohaterów ale też współczucie i wzruszenie. Książka daje do myślenia, otwiera czy na pewne sprawy a po jej zakończeniu pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Warto przeczytać.

Gdy czytelnik sięga po książkę Jodi Picoult to wsiąka na całego i przepada bez reszty.
"Małe wielkie rzeczy" to duża dawka dobrej literatury, która nie tylko wzrusza, ale wzbudza głębokie refleksje.
Polecam serdecznie.

Tatiasza Aleksiej | 2017-07-22

Bardzo trudny temat - rasizm...
Świat nie jest czarno - biały...
Jak bardzo można nagiąć prawdę...
Jak dla mnie kawał dobrej literatury, czytało się bardzo dobrze. Główni bohaterowie ciekawi, wyraziści, bardzo różni. Emocje, dużo emocji...
Zakończenie zupełnie inne niż się spodziewałam, może trochę za mocno polukrowane...

motyl43 | 2017-05-01
Przeczytana: kwiecień 2017

"Jeśli nie mogę czynić wielkich rzeczy, mogę czynić małe rzeczy w wielki sposób" Martin Luter King.
Według The Washington Post i samej autorki to najważniejsza powieść w jej dorobku. Może i najważniejsza, ale na pewno nie najlepsza. Wśród 22 powieści Jodi, które miałam przyjemność przeczytać, nie jest to pozycja medalowa. Trochę już mnie nuży stały szablon powieści, czyli historia opisywana od strony kolejnych bohaterów. Lubię kiedy autor potrafi czytelnika czymś nowym zaskoczyć. Gdybym miała przeczytać dwie, trzy powieści autorki jedną po drugiej nie dałabym rady. Powieści Jodi Picoult "ocierają" się o szpital lub salę sądową, ale amerykańskie realia są nam tak dalekie, że często wydają mi się nierzeczywiste. (skazana w koszuli nocnej z ręcznikiem na głowie). Miłośnikom pani Picoult nie muszę polecać, a czytelnikom , którzy jeszcze jej książek nie czytali proponuję zacząć od innej np."To, co zostało".