Zesłana miłość

Okładka książki Zesłana miłość Katarzyna Maludy
Okładka książki Zesłana miłość
Katarzyna Maludy Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Cykl: Cień od wschodu (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Cień od wschodu (tom 1)
Oficyna Wydawnicza RYTM
2017-08-04
2017-08-04

Od razu chce się sięgnąć po tom drugi. Znakomity węzeł romansu wpleciony w historię XIX wieku. Napisałam długą recenzję - ale sięgałam w niej do treści - a szkoda zdradzać tak ciekawą fabułę.

,,Zesłana miłość" to druga przeczytana przeze mnie w ostatnim czasie książka Aleksandry Katarzyny Maludy. Tym razem bardziej przyciągająca mnie tematyką - opowiada o dziejach Polaków zesłanych na Syberię.

Młoda Polka Justyna i jej brat zwany Marysiem zostają wysłani po powstaniu styczniowym w głąb Rosji. W pociągu spotykają Edmunda i Cecylię, małżeństwo z małym synkiem. Justyna mimowolnie ulega urokowi Edmunda i zaczyna zazdrościć jego żonie. Swoje uczucia próbuje przelać w powieść, kreśląc historię o Niceforze Czernichowskim - jednym z pierwszych Polaków na Syberii.

Pod względem klimatu i researchu ta powieść mnie nie zawiodła. Jest napisana naprawdę bardzo ładnym językiem, stylizowanym na dziewiętnastowieczne powieści, ale nadal przystępnym i naturalnym. Autorka dba o szczegóły, wprowadza wiele ciekawostek historycznych i kreśli barwne tło epoki. Zauważyłam, że szczególnie upodobała sobie nawiązania do zwyczajów kulinarnych. ,,Zesłana miłość" zwraca uwagę na nieco zapomniany aspekt zesłań - pokazuje, że to nie były tylko katorgi. Że wielu Polaków na Syberii układało sobie życie, zakładało działalności, zajmowało się pracą naukową, tworzyło tam rodziny. A co do klimatu... Zdecydowanie mnie zauroczył, bo Syberia wniosłą tu powiew magii i mistycyzmu, a autorka zadbała, aby przybliżyć nam tamtejsze wierzenie i zwyczaje. Skojarzyło mi się to z niektórymi tomami ,,Sagi o Ludziach Lodu". W fragmentach ,,powieściowych" mogliśmy też cofnąć się w czasie do czasów Dymitra Samozwańca czy Borysa Godunowa.

Jednak ,,Zesłana miłość" (jak sugeruje tytuł) to nie tylko powieść historyczna, ale także romans, czyli powieść, która ma skłonić nas do przejęcia się uczuciami bohaterów i kibicowania im. I z bólem przyznaję, że ten aspekt mnie nie przekonał. Nie wierzyłam w relację Justyny i Edmunda. Moim zdaniem nie miała ona odpowiedniego uzasadnienia - Justyna zakochała się w żonatym mężczyźnie, bo zobaczyła, że dobrze traktuje swoją żonę i chciała doświadczyć tego samego, w rezultacie potrafiła nawet myśleć o tym, że chce śmierci Cecylii, chociaż ta nie zrobiła jej nic złego. Potem teoretycznie dostajemy informację, że spędzali ze sobą czas i się poznali, jednak jest to głównie streszczane, bez konkretnych momentów, więc mi naprawdę trudno jest uwierzyć zarówno w głęboką miłość tej dwójki, jak i rozpadanie się relacji między Cecylią a Edmundem. Ja ze strony męskiej widziałam tu głównie pożądanie, a w przypadku Justyny - wyobrażenia i robienie z Edmunda swojego bohatera ze snów, idealizowanie go. Bardziej przemówiła do mnie historia miłosna opisana przez samą Justynę w ,,Niceforze", gdzie relacja wprawdzie też nie była szeroko zbudowana, ale bardziej pasowała do nastroju baśni i legendy, dzięki czemu mogłam uznać ją za uroczą.

Po porównaniu ,,Kiecki i krynoliny" oraz ,,Zesłanej miłości" mogę powiedzieć, że ta druga bardziej trafiła do mnie ukazaniem epoki i klimatem, a druga samą fabułą i postaciami. W ,,Zesłanej miłości" czułam pewne zgrzyty, ale uważam twórczość Aleksandry Katarzyny Maludy za bardzo dobrą i na pewno będę szukać kolejnych jej powieści.

,,(…) w nas jest takie szukanie śmierci, taka chęć, by poświęcić się, iść na stos, zginąć, skoro nie można żyć tak, jak byśmy chcieli(…) Ale mnie się wydaje, że często większym bohaterstwem jest żyć przeciw wszystkiemu, mozolnie pracować, rezygnując na razie z naszego wielkiego celu, być schodkiem, na który inni może się wespną i może sięgną…:

Przepiękna powieść napisana w dawnym, dobrym stylu - nie tylko treść, ale i forma książki pasują do XIX wieku. Gdy zagłębiłam się w ten świat, całkowicie straciłam poczucie czasu.

Nie przepadałam za romansami historycznymi . I trafiłam na taką perełkę. Znakomita książka!

Książka opowiada o losach uczestników powstania styczniowego zesłanych na katorgę. W powieści występuje wiele postaci historycznych, osób, które swój czas na zesłaniu postanowiły poświęcić nauce i badaniom. Muszę przyznać, że dzięki tej książce poznałam wielu wybitnych polskich naukowców ówczesnych czasów, badających bogactwa natury dalekiej Syberii.
Poza tym w tej powieści mamy także nawiązanie do polskich zesłańców na Syberię w XVII wieku i poznajemy następną ciekawą postać, polskiego szlachcica, Nicefora Czernichowskiego, który był założycielem państwa Jaxa, znajdującego się daleko na wschodzie, blisko sąsiedztwa Chin.
Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po książkę p. Kasi, bo dzięki niej poznałam losy i przeżycia sybiraków, i jednocześnie ta powieść zachęciła mnie do poszerzenia wiedzy na ten temat.
Polecam.

Poza tym w tej...

Znakomita. Zakochałam się w tym świecie, który pani Kasia podała nam na tacy. Świetna, świetna książka

Rewelacja! Tak można ująć tę powieść w dużym skrócie. Oczywiście należałoby trochę pomarudzić, że od strony warsztatowej przydałoby się to i owo, ale najzwyczajniej w świecie otrzymujemy przepiękny świat stworzony przez pisarkę, nawiązujący do naszej historii. Czyta się znakomicie, w zasadzie jednym tchem, niecierpliwie przewracając następne strony, żeby zobaczyć co dalej. Najciekawsze zaś jest to, że to moje pierwsze spotkanie z tą Autorką i na pewno nie ostatnie.

Przepiękna opowieść o romansie w dawnych czasach.

Przepiękna opowieść o romansie w dawnych czasach.

Po prostu cudowna opowieść o trudnych czasach. Autentyczne postacie historyczne, prawdziwe wydarzenia, trudno dociec co jest tylko literacką fikcją. Z chęcią sięgnę po kolejne części cyklu. Ciekawią mnie dalsze losy bohaterów.

Znakomita powieść historyczna. Forma trudna, wymagająca dużej wiedzy, swobodnego poruszania się w realiach epoki. Autorka czyni to znakomicie. Ja sama osobiście niewiele wiedziałam o zsyłkach po Powstaniu Styczniowym - ogólnie ten okres nie kojarzył mi się zbyt ciekawie. Lektura "Zesłanej miłości" zmieniła to całkowicie. Doskonale skrojone postaci, świetna fabuła - wszystko w przepięknej otoczce historycznej - powieść niejako zmusiła mnie, żeby sięgnąć do źródeł i poczytać trochę na ten temat, zwłaszcza jeśli chodzi o prześladowania, jakich doświadczali Polacy.
Rewelacyjna książka - na pewno siegnę po następne tomy.

• Z historią w tle
  • Powieść historyczna