Repertuar wydawniczy drukarni Franciszka Cezarego starszego 1616-1651. Cz. 1, Bibliografia druków Franciszka Cezarego starszego 1616-1651

Cykl: Bibliotheca Iagellonica. Fontes et Studia (tom 17)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Pierwszym celem, jaki autor niniejszego opracowanie postawił przed sobą, jest bibliograficzny (a więc zgodny z greckim znaczeniem tego słowa) opis druków wydanych przez Franciszka Cezarego. Nie wdając się w zawiłe rozważania z zakresu teorii bibliografii [...] wolno w niej widzieć monografię bibliograficzną: jej temat wszak został wyraźnie określony i ograniczony, jest zarazem jednorodny tak pod względem tematu, osoby, której dotyczy, jak i zasięgu chronologicznego. Tak wyznaczony przedmiot opracowania nie może obejść się bez omówienia trzech niezwykle ważnych dla zrozumienia działalności typografa zagadnień. Pierwszym jest oczywiście jego biografia. [...] Drugie zagadnienie, od którego omówienia autor bibliografii drukarza (a więc nie tylko Franciszka Cezarego) nie może i nie powinien się uchylać, to przedstawienie repertuaru wydawniczego oficyny. [...] Trzecim wreszcie zagadnieniem jest próba scharakteryzowania i usystematyzowania użytkowanego przez Franciszka Cezarego materiału typograficznego i ilustracyjnego.

źródło opisu: Fragment książki

źródło okładki: Księgarnia Akademicka