Ludność Łodzi – rozwój i przemiany strukturalne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Wielebny

Przedmiotem opracowania jest rozwój ludności Łodzi oraz przemiany jej struktur demograficzno-społecznych i przestrzennych od powstania miasta do czasów współczesnych (…) Szczególną uwagę zwrócono na tendencję rozwojową, kierunki i tempo zmian. Analizą objęto pięć okresów: 1) do 1820 r., 2) lata 1820-1918, 3) lata 1918-1945, 4) lata 1945-1989 oraz 5) po 1989 r. (…). Podstawowym celem pracy jest ustalenie prawidłowości rządzących dynamiką, strukturą i zmiennością przestrzenną ludności Łodzi, w warunkach specyficznych dla danych okresów. Istotnym zadaniem badawczym jest też wyjaśnienie kierunków dotychczasowego rozwoju demograficznego i zmian w strukturze ludności miasta, a także ustalenie ich ważniejszych konsekwencji.

Ze Wstępu

źródło opisu: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl