Ulubieńcy bogów

Okładka książki Ulubieńcy bogów Sławomir Koper
Okładka książki Ulubieńcy bogów
Sławomir Koper Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
Czerwone i Czarne
2017-06-01
2017-06-01

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Znane postacie opisane w ciekawy, warto przeczytać!

Znane postacie opisane w ciekawy, warto przeczytać!

Pozycja bardzo dobra, jeśli chodzi o "przyjemność konsumpcji", choć merytorycznie powinna zostać poprawiona w wielu szczegółach.

Książki Kopra charakteryzują się tym, ze są zbiorem biografii osoby, które są akurat w kręgu jego zainteresowania. Kluczem jest to, by wybrać te wątki, które zainteresują czytelnika. Często się to udaje, ale też często jest to nie ciekawe.

Cztery postaci, cztery rozdziały - biografie Marka Grechuty, Ryszarda Riedla, Jerzego Kosińskiego i Romana Polańskiego. Przyznam, że najmniejszą wiedzę miałam o Jerzym Kosińskim i ta część książki była najciekawsza. Rozdział o Ryśku za mało wyczerpujący (choć tutaj nie jestem obiektywna...),tak jak o Marku Grechucie. Sam autor przyznał w zakończeniu, że zdaje sobie sprawę, że nie wyczerpał tematu...

Nareszcie obiektywnie o znanych artystach

Nareszcie obiektywnie o znanych artystach

Jak wiadomo, to życie pisze najciekawsze scenariusze i tak samo tym razem, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat wielkich artystów - bohaterów tej książki. Duży plus dla autora za bogatą bibliografię i skrupulatne odniesienia do niej. Napisana niczym w praca naukowa.

2045

Książka wciągnęła mnie bardziej niż dobry kryminał, szczególnie rozdział o Polańskim, aż nie mogłam się oderwać i czytałam w nocy. Pozostałe rozdziały nieco słabsze, ale ogólnie całość bardzo mi się podobała.

Słaby rozdział o Riedlu i zdecydowanie najlepszy o Kosińskim, pozostałe 2 w klimacie przedruku z prasy plotkarskiej. Czyta się, natomiast, błyskawicznie.

Nieprzekombinowana i nieprzesłodzona. Gdybym była nastolatką, mogłabym napisać, że napisana "w punkt". Koper w racjonalnych słowach opisuje życie i twórczość topowych polskich artystów. Nie wynosi ich na piedestał, kiedy często byli bliżej bruku niż wyżyn. Poddaje pod zastanowienie, jak dużo można poświęcić dla sztuki- rodzinę, siebie?
Poświęćcie jej popołudnie- warto.

Poświęćcie jej popołudnie-...

„Ulubieńcy bogów” to zbiór biografii czterech wybitnych polskich artystów. Sposób, w jaki zostały one zaprezentowane bardzo przypadł mi do gustu. Autor skupił się nie tylko na ich twórczości, ale przedstawił również „smaczki” z ich życia. Pierwszy rozdział poświęcony został Markowi Grechucie. Był to artysta, którego utwory wzruszają do dziś. Zapewne każdy z nas byłby w stanie zanucić przynajmniej jedną z jego piosenek. Ale nie każdy wie, że Grechuta niemal przez całe życie zmagał się z chorobą afektywną dwubiegunową, z czym związane były silne stany depresyjne. Ponadto, w 1999 roku zaginął jego syn i artysta wraz z żoną wystąpił w popularnym wówczas programie „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Kolejna postać to Ryszard Riedel. Człowiek, dla którego czas był pojęciem abstrakcyjnym, brak mu było samodyscypliny, znany był z wędrownego trybu życia, duszy trampa i hipisa. Aż do śmierci nie umiał sobie poradzić z uzależnieniem od narkotyków. Król bluesa zmarł w wieku 38 lat. Kolejna przedstawiona postać to Janusz Kosiński – poeta tworzący w Ameryce. Był niezwykle interesującą osobą. Uzależniony od seksu, posiadający wiele partnerek w jednym czasie, konfabulant. Jego dorobek artystyczny często poddawany był wątpliwościom. Jedni go kochali, drudzy nienawidzili. Na podstawie jego życia można by nakręcić długometrażowy film. I ostatni – Roman Polański. Jedyny z zaprezentowanej czwórki, wciąż żyjący artysta. Reżyser tworzący w Ameryce i Europie. Zdobywca Oskara. Jednak rozgłos przyniosły mu nie tylko filmy, ale głównie jego seksualne podboje oraz oskarżenie o gwałt na nieletniej. Sławomir Koper w bardzo interesujący sposób przedstawił każdą z tych osób, dlatego zachęcam Was gorąco do zapoznania się z tą lekturą.

Zapraszam na mój bookstagram: https://www.instagram.com/my.books.shelf/

• Biografie
  • Biografia