Ulubieńcy bogów

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Ela

Marek Grechuta, Ryszard Riedel, Jerzy Kosiński, Roman Polański...Tym razem autor bestsellerów Sławomir Koper opisuje sylwetki wybitnych polskich artystów. Jak wielką cenę musieli zapłacić za swój sukces? Jak wyglądała ich droga na szczyt? Co było dla nich najważniejsze? Autor szukał odpowiedzi na te pytania, nie tylko analizując ich kariery, ale także przyglądając się kolejom ich życia prywatnego. Nieszczęśliwe związki, rozstania, czasami wielkie tragedie – to wszystko stało się udziałem każdego z tych czterech wielkich artystów. Mimo uwielbienia fanów i wielkiej sławy nie zawsze udawało im się podnosić z kolejnych porażek.

"Marek Grechuta do końca życia cierpiał na chorobę psychiczną, Ryszard Riedel całymi latami zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, a Jerzy Kosiński tak bardzo bał się chorób i starości, że sam postanowił zakończyć swoje życie. Jedynie Roman Polański nie powiedział jeszcze ostatniego słowa."

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne

źródło okładki: strona wydawnictwa

Sofija | 2018-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Jak wiadomo, to życie pisze najciekawsze scenariusze i tak samo tym razem, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat wielkich artystów - bohaterów tej książki. Duży plus dla autora za bogatą bibliografię i skrupulatne odniesienia do niej. Napisana niczym w praca naukowa.

Justyna | 2018-06-30
Przeczytana: czerwiec 2018

Książka wciągnęła mnie bardziej niż dobry kryminał, szczególnie rozdział o Polańskim, aż nie mogłam się oderwać i czytałam w nocy. Pozostałe rozdziały nieco słabsze, ale ogólnie całość bardzo mi się podobała.

Ewa | 2018-06-28
Na półkach: Przeczytane, Książki 2018
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Słaby rozdział o Riedlu i zdecydowanie najlepszy o Kosińskim, pozostałe 2 w klimacie przedruku z prasy plotkarskiej. Czyta się, natomiast, błyskawicznie.

book_logia | 2018-06-04

Nieprzekombinowana i nieprzesłodzona. Gdybym była nastolatką, mogłabym napisać, że napisana "w punkt". Koper w racjonalnych słowach opisuje życie i twórczość topowych polskich artystów. Nie wynosi ich na piedestał, kiedy często byli bliżej bruku niż wyżyn. Poddaje pod zastanowienie, jak dużo można poświęcić dla sztuki- rodzinę, siebie?
Poświęćcie jej popołudnie- warto.

Dominika Gaweł | 2018-04-15
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

„Ulubieńcy bogów” to zbiór biografii czterech wybitnych polskich artystów. Sposób, w jaki zostały one zaprezentowane bardzo przypadł mi do gustu. Autor skupił się nie tylko na ich twórczości, ale przedstawił również „smaczki” z ich życia. Pierwszy rozdział poświęcony został Markowi Grechucie. Był to artysta, którego utwory wzruszają do dziś. Zapewne każdy z nas byłby w stanie zanucić przynajmniej jedną z jego piosenek. Ale nie każdy wie, że Grechuta niemal przez całe życie zmagał się z chorobą afektywną dwubiegunową, z czym związane były silne stany depresyjne. Ponadto, w 1999 roku zaginął jego syn i artysta wraz z żoną wystąpił w popularnym wówczas programie „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Kolejna postać to Ryszard Riedel. Człowiek, dla którego czas był pojęciem abstrakcyjnym, brak mu było samodyscypliny, znany był z wędrownego trybu życia, duszy trampa i hipisa. Aż do śmierci nie umiał sobie poradzić z uzależnieniem od narkotyków. Król bluesa zmarł w wieku 38 lat. Kolejna...

olafina | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Kolejne spotkanie z Panem Koprem, czy udane...?
Nie powiedziałabym. Po raz kolejny książka napisana bardzo nierówno, zarówno postać Grechuty i Riedla potraktowane jak zbiór notek z gazety, spłaszczone, czego zupełnie nie można powiedzieć o Kosińskim i Polańskim.
Być może "wyrosłam" już z Pana Kopra? Jednak czegoś zabrakło...

Dancjusz | 2018-03-05

Ciekawa ksiazka aczkolwiek nierówna. Bardzo ciekawie opisana postać Kosinskiego - człowieka którego jak dotąd kojarzylem wyłącznie z serialu Alternatywy 4 (grał tam czarnoskórego mieszkańca bloku). Postać Riedla wg. mnie opisana mało ciekawie. Generalnie szybko i przyjemnie sie czyta.

Dotka76 | 2018-01-24
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Świetna! Po raz pierwszy miałam okazję nieco bliżej poznać biografie tych kontrowersyjnych postaci. Niewątpliwie bardzo uzdolnionych, ale i niezwykle pogubionych.

Chmurzasta87 | 2017-11-02

Jak zwykle Pan Koper mnie nie zawiódł. W niesamowity sposób uchyla nam rąbki tajemnic biografii artystów, ludzi sukcesu.

Patrycja | 2017-10-04

Kolejna książka Sławomira Kopra mnie nie zachwyciła. Mam wrażenie, że w jego książkach jest coraz mniej informacji. W "Ulubieńcach bogów" próbował przybliżyć sylwetki Grechuty, Riedla, Kosińskiego i Polańskiego i o ile udało mu się to przy Kosińskimi Polańskim to Riedel (niesamowicie ciekawa postać) jest przedstawiony "po łebkach" i głównie w kontekście jego problemów z narkotykami. O Grechucie też w zasadzie niewiele nowego można się dowiedzieć.
Książka uważam mocno przeciętna - niestety, nie jest to już to co seria o dwudziestoleciu międzywojennym, gdzie informacji i ciekawostek było mnóstwo.