Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
historia
Wielebny

Publikacja dotyczy wzajemnych relacji architektów i polityki w latach 1944-1989. Autor przybliża losy wybranych jednostek, które uznać można za reprezentatywne dla całego środowiska. Projekty i realizacje, jakkolwiek niezwykle ważne, stanowią tło dla opisanych historii. Narrację budują osobiste wspomnienia architektów zawarte w pamiętnikach lub przekazane osobiście autorowi podczas kilkudziesięciu przeprowadzonych wywiadów. Książka jest kierowana nie tylko do historyków rodzimej architektury XX w., środowiska zawodowego oraz akademickiego, lecz także do miłośników powojennego budownictwa.

„Na szczególną uwagę zasługuje wydobycie warunków i uzależnień zachodzących między władzą a architektami […]. Przyjęte przez autora w tytule określenie odcienie szarości doskonale oddaje złożoność tych czasów, na którą składają się różne rodzaje zadań, różne stopnie autorytaryzmu władzy oraz – jak zawsze – różne charaktery realizowanych poleceń. Prowadzenie toku rozważań opartych o wywiady z bezpośrednimi uczestnikami tego procesu nadaje pracy większą wiarygodność, pozostawiając czytelnikowi ostateczną ocenę faktów dokonanych na pozornie jednolitym tle”

[Witold Cęckiewicz]

Książka została wydana pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich, Fundacji im. Stefana Kuryłowicza i Muzeum Architektury we Wrocławiu

źródło opisu: www.wydawnictwo.uni.lodz.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo.uni.lodz.pl

Mariusz Brząkalik | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Książka prezentująca dzieje powojennej architektury w Polsce, przez pryzmat losów jej twórców i ich zależności od aparatu partyjnego.

Lektura zdecydowanie na jeden wieczór, opisana z perspektywy twórców, korzystająca z licznych rozmów z architektami.Dostarcza wielu anegdot i kilku cennych, nie do końca oczywistych informacji, jest jednak nieco z byt mało wnikliwą analizą tematu. Może to wina dużej ilości branych pod uwagę zjawisk i małej objętości. Autor pędzi, przemyka przez kolejne, wyznaczane głowami państwa etapy powojennej historii.

Dla pasjonatów - pozycja obowiązkowa,mimo wszystko. Dla pozostałych? Z braku innych książek - można zajrzeć, ale nie trzeba.

monika | 2018-02-14
Wielebny | 2017-09-16