Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Analiza sztuki sakralnej w perspektywie Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
historia
KatOst

Celem tej zbiorowej publikacji, pod redakcją ks. prof. Witolda Kaweckiego, jest nie tylko przegląd relacji pomiędzy Kościołem a światem sztuki, czy poszczególnymi jej dziedzinami, ale także próba oceny obecnej sytuacji i sformułowanie rekomendacji w tym zakresie. Pierwszym wyzwaniem jest potrzeba odzyskania gotowości do dialogu, pomimo opozycji względem religii, w jakiej rozwija się współczesna sztuka krytyczna. Z kolei odpowiedzią sztuki sakralnej zbyt często jest fideistyczny kicz. Artykuły zawarte w książce wyznaczają horyzont ewentualnego ożywienia relacji sztuka-Kościół oraz panoramę kompetencji kulturowych potrzebnych Kościołowi w tym procesie.

źródło opisu: www.nck.pl

źródło okładki: www.nck.pl