Felicia zaginęła

Wydawnictwo: Smak Słowa
Felicia Forsvant
Milena Skoczko
giovanna

Drugi tom bestsellerowej serii o komisarzu Williamie Wistingu, cyklu kryminałów mistrzowsko przedstawiających śledztwa norweskiego policjanta z Larviku. Obecnie w Norwegii jest prawie tysiąc zaginionych osób. Za każdym zniknięciem kryje się swoiste misterium, zagadka. Książka Felicia zaginęła opowiada jedną z takich historii. Gdy komisarz William Wisting otwiera nową sprawę o zaginięcie, w...

Gdy komisarz William Wisting otwiera nową sprawę o zaginięcie, w tym samym czasie podczas prac budowlanych zostaje znalezione ciało kobiety. Dochodzenie odkrywa sieć kłamstw i brzemiennych w skutkach wydarzeń, i pomimo że sprawa jest stara, jej dramatyczne następstwa wciąż są odczuwalne.

Wisting walczy z czasem i ze zbliżającym się przedawnieniem sprawy, ale przede wszystkim z ukrytym mordercą, który myślał, że uda mu się uniknąć kary…

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

gwiazdka | 2018-11-12
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2018

„Felicja zaginęła” to idealna pozycja dla wszystkich miłośników kryminałów skandynawskich. Początek bardo spokojny, lekko monotonny, potem jednak akcja przyspiesza i już książki nie da rady odłożyć. Najpierw mamy starą prawię, która prawie natychmiast łączy się ze sprawą współczesną. Autor powolutku rzuca przeróżne podejrzenia na coraz nowe osoby, aby na końcu zamącić czytelnika zupełnie czymś innym. Postaci ciekawe, sprawnie skonstruowane, tak, że nie zlewają się w jedną anonimową personę. Język też poprawny, całość czyta się lekko i sprawnie. A wątek obyczajowy zaznaczony tylko delikatnie, nie przesłania sprawy kryminalnej. Jak dla mnie fajna książka do tego stopnia, że spokojnie biorę się za kolejny tom.

Wioleta Sadowska | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

"Felicia zaginęła, czy ktoś wie, gdzie jest?".

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duża ilość ludzi znika każdego dnia bez śladu. Ludzie "rozpływają się w powietrzu", zostawiając zrozpaczoną rodzinę bez możliwości pochowania ciała. Nie wiadomo nawet co jest gorsze - czy trzymanie się nadziei, że gdzieś tam dana osoba żyje, czy może jednak ostateczne znalezienie zwłok i żałoba. Jedno jest pewne - w każdym przypadku znalezienie mordercy winno stać się priorytetem śledczych.

Jørn Lier Horst to norweski pisarz i dramaturg, który do września 2013 r. pełnił funkcję szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Studiował trzy kierunki studiów – kryminologię, filozofię i psychologię. Od 2012 r. wydaje powieści kryminalne dla młodszych czytelników, zwane serią CLUE, mieszka obecnie w Stavern. "Felicja zaginęła" to drugi tom serii autora o norweskim komisarzu z Larviku.

Podczas wykonywania robót drogowych, budowlańcy znajdują szafę, a w niej ukryte ciało kobiety. Podczas...

filozof | 2018-05-31

Świetna książka,super temat.Zaginięcia ludzi.
Barwna akcja,autor nie opisuję strzelanin.Ani,gangów.Mimo,to świetnie mu to wychodzi.
I przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Izabela Pycio | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

"Lata pracy nauczyły go, że najważniejsze pytanie w sprawie o zabójstwo brzmiało dlaczego. W tym krótkim słowie było zawarte napięcie... zmuszało go do bardziej racjonalnego myślenia i odciągało od snucia mglistych, niczym nieuzasadnionych spekulacji, którym drogę często torowały pytania kto i jak."

To jeszcze nie jest Horst z późniejszych tomów serii, jak choćby misternie utkane "Szumowiny", jednak już mocniej trzyma w napięciu niż pierwsza odsłona cyklu "Kluczowy świadek", coraz silniej zarysowuje się przekonujący pazur pisarski norweskiego autora. Podoba mi się swobodny styl snucia narracji, łatwo wciągający w rozwiązywanie zagadki detektywistycznej, zgrabnie podsuwający intrygujące tropy, ciekawie nakłaniający do snucia przypuszczeń i domysłów, a przy tym wielokrotnie zmieniający rytm posuwania się działań śledczych, rozwijania ich w wielu różnorodnych kierunkach. Okresy spokojnej, drobiazgowej i skrupulatnej pracy przeplatają się z nagłymi przyspieszeniami akcji, nadawaniem...

Jeżynka | 2018-01-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Jeśli miałabym powiedzieć za co lubię Jørna Liera Horsta to odpowiedź brzmiałaby: za to że nie jest efekciarzem.
Jego książki to proste historie których bohaterem nie jest żaden superman ale stróż prawa któremu ciekawe śledztwa, wymagające dużego zaangażowania zdarzają się raz na jakiś czas. Reszta to proza życia każdego policjanta: rozboje, kradzieże, zaginięcia.

William Westing nie jest geniuszem ale jest pracowity, dociekliwy i ma zgrany zespół współpracowników.
Ma też wrodzone poczucie sprawiedliwości które każe mu w pełni angażować się w sprawy sprzed lat które nie doczekały się rozwiązania.
"Felicia zaginęła" to misternie skonstruowana historia gdzie tragiczne zdarzenia sprzed lat łączą się z bieżącą sprawą prowadzoną przez Wistinga dotyczącą zaginięcia młodej dziewczyny.
W trakcie prac budowlanych zostaje odkryte ciało kobiety która zniknęła bez śladu 25 lat temu. Po ustaleniu jej tożsamości śledczy wracają do historii sprzed lat jednak bieżące wydarzenia nie...

Jolka | 2019-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Nie czytam serii z komisarzem Wistingiem chronologicznie, dlatego w tym tomie jego żona jeszcze żyje, a córka dopiero zaczęła studia z dziennikarstwa. Wszystkie postaci są mi jednak już znane jak łyse konie. I wiem, że nikt z całej ekipy śledczych ne zawiedzie. Dostajemy tym razem morderstwa powiązane ze sobą, ale rozgrywające się w odstępie 25 lat.
Zbrodni dokonano na matce - tytułowej Felicii - oraz po latach na jej córce. Paradoksalnie morderstw dopuścili się ojciec i syn. Tajemnice rodzinne to clou całej książki.
Jak zwykle Wisting poluje na morderców metodycznie i bez pośpiechu, a jego dedukcja działa bez zarzutu.
Kolejny znakomicie skrojony przez Horsta kryminał.
Ku przestrodze: Kobiety nie lećcie na kasę, bo wasz sen o luksusowej przyszłości skróci wam życie o parę ładnych dekad.
Polecam gorąco.

Sakeena | 2018-09-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2018

Dawno książka nie wciągnęła mnie tak bardzo. I wcale nie chodzi tu o jakieś mega dzieło literackie, ale sposób prowadzenia fabuły przez Horsta w tej powieści nie pozwolił książki odkładać. Bardzo podobał mi się pomysł połączenia przeszłości z obecnymi wydarzeniami w książce - częściej spotykałam się z oddzielnymi rozdziałami z retrospekcją, a Horst potrafił ładnie to wpleść w fabułę. Akcja prowadzona w spójny sposób, ciekawi choć nie ma pościgów, nie ma brutalnych opisów. Postać Wistinga da się lubić, jego otoczenie również. Chciałam poznawać bohaterów od początku, dlatego zaczęłam czytanie od pierwszych tomów i jestem bardzo ciekawa co będzie w następnych. Polecam...

emindflow | 2017-09-15
Przeczytana: 14 września 2017

„Felicia zaginęła” to według mnie Jorn Lier Horst w wersji kanonicznej.
A zatem mamy do czynienia z powieścią kryminalną o poukładanej fabule, akcji prowadzonej w dość jednostajnym tempie, bez fajerwerków i bez epatowania brutalnością, a za to z uporządkowanym, dobrze zorganizowanym śledztwem policyjnym. Dominującą rolę oczywiście odgrywa komisarz Wisting, który wprawdzie pozbawiony jest daru doznawania cudownych olśnień, za to potrafi robić doskonały użytek ze swoich szarych komórek. Co charakterystyczne w odróżnieniu od innych bohaterów tego typu powieści, cieszy się szacunkiem i uznaniem nie tylko podwładnych i kolegów, ale również przełożonych. Może dlatego, że jest normalnym, porządnym facetem, co w tym środowisku (i nie tylko) nie jest zjawiskiem powszechnym.
Oczywiście, jak to u Horsta, wątek kryminalny przeplata się z obyczajowym, a w nim Wisting musi zmierzyć się z całkiem nową dla siebie i zupełnie nieoczekiwaną sytuacją rodzinną.
To nie jest książka, która rzuca na...

Anna | 2017-09-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

7 gwiazdek trochę na wyrost.

Ale, po pierwsze - kto mi zabroni?
Po drugie - to dopiero drugi tom, a ponieważ znamy kolejne, to wiemy, że Horst się rozwija.
Po trzecie - będę dawała co najmniej 7 gwiazdek do końca świata za głównego bohatera. Za to, jakim jest człowiekiem, za to, że nie ćpa, nie chleje, żony nie bije ani nie zdradza. Normalny porządny człowiek.
Można? Można.

Intryga tym razem moim zdaniem nieco słabsza, ale być może jestem za bardzo rozpieszczona.

Andy | 2018-03-26
Przeczytana: 22 marca 2018

Tajemnicza śmierć sprzed 25 lat ściśle łączy się ze śledztwem prowadzonym przez komisarza Wistinga współczesnie.
Kolejny kryminał Jørna Liera Horsta wciąga i pochłania bez reszty. Z ogromną przyjemnością spędziłem czas w towarzystwie Williama Wistinga,śledząc jego kunszt detektywistyczny i poznając kolejną ciekawą historię napisaną przez Horsta.