Różyczka

Cichociemni byli ochotnikami. Po ukończeniu szkolenia w Wielkiej Brytanii zrzucano ich ze spadochronem na terytoria okupowane przez Niemców. Ostatecznie do Polski przerzucono 344 cichociemnych (316 żołnierzy i 28 kurierów). Wszędzie, gdzie trafili, zapisywali piękną kartę, dając doskonały przykład swojego wyszkolenia i bohaterstwa. Wspomnienia pt. „Pierwszy skok” opisują losy rotmistrza...

Wspomnienia pt. „Pierwszy skok” opisują losy rotmistrza Józefa Zabielskiego („Żbika”), który wraz z kapitanem Stanisławem Krzymowskim („Kostką”) oraz bombardierem Czesławem Raczkowskim („Jankiem”) był uczestnikiem pierwszej misji cichociemnych. Żołnierze wylądowali na terenach okupowanych, nocą z 15 na 16 lutego 1941 roku. Operacja ta, która przeszła do historii pod kryptonimem „Adolphus”, była także pierwszym w czasie II wojny światowej przerzutem ludzi na okupowaną część Europy.

źródło opisu: https://histmag.org/jozef-zabielski-pierwszy-skok-recenzja-13827

źródło okładki: https://histmag.org/jozef-zabielski-pierwszy-skok-recenzja-13827

Różyczka | 2017-06-21
Przeczytana: 22 czerwca 2017