Potęga gór

2017-01-01
2017-01-01
góry ludzie gór himalaizm

bardziejlubieksiazki.pl

Potęga gór to pierwsza książka z serii Cytaty gór. Jak sama nazwa wskazuje znajdą się w niej książki będące zbiorami cytatów o górach, wypowiedzi wspinaczy, fragmenty ich książek, artykułów, wystąpień czy wywiadów. Potęga gór, niewielka rozmiarami książeczka zawiera prawie 500 cytatów, które są zilustrowane portretami portretami wspinaczy. Całość została podzielona na rozdziały – Marzenia, Motywacja, Wartość, Emocje, Strach, Doświadczenie, Walka, Szczyt, Przeznaczenie – i w każdym rozdziale dopasowano cytaty tematycznie.

Choć zbiór cytatów brzmi trochę sztywno i szczerze sobie powiedzmy – nudno, ta książka aż kipi od emocji. Przypuszczam, że jest to sprawka wypowiadających się ludzi – wspinacze należą do tych, którzy bardzo intensywnie żyją, życie kochają, a swoją pasją i energią mogliby obdzielić pół świata. To widać i czuć w ich wypowiedziach. To fragmenty nie tylko o górach czy wspinaczce. Wspinacze opowiadają również o życiu, odwadze, spełnianiu marzeń. O smutku, radzeniu sobie ze stratą i stawianiu czoła błędom. O cieszeniu się z małych rzeczy, docenianiu teraźniejszości, o sile marzeń. Wspinacze to ciekawi ludzie, od których możemy się wiele nauczyć, nawet jeśli nie chcemy mieć nic wspólnego ze wspinaczką. Gdybym miała tendencje do górnolotności napisałabym, że tak naprawdę każdy z nas jest wspinaczem, bo życie to jedna, wielka wspinaczka, i dlatego ich słowa tak do nas trafiają

Pozostaje pytanie o zasadność takiej publikacji. Moim zdaniem to bardzo ciekawy pomysł. Teoretycznie książka nie wnosi nic nowego, bo jest zbiorem wypowiedzi umieszczonych gdzie indziej. Ale czy nam chciałoby się przedzierać przez 200 książek i artykułów, by wybrać te najlepsze zdania, warte zapamiętania? Ktoś to zrobił za nas, z czego należy się bardzo cieszyć 🙂 Poza tym Potęga gór to książka nie do czytania, a bardziej do przeglądania, do ciągłego zaglądania do niej, do codziennego czytania jednego cytatu i inspirowania się nim, do ciągania, wożenia ze sobą i tłamszenia w rękach. To taka książka, która nie powinna stać spokojnie na półce, tylko żyć swoim życiem. Książka, która może być inspiracją, drogowskazem, pomocą, dobrym słowem i wsparciem – tyle w niej jest dobrych emocji, pozytywnej energii i optymizmu. To książka dla wszystkich – i dla ludzi takich jak ja, których ciągnie do wspinaczki, ale raczej teoretycznie; i dla ludzi, którzy wspinaczkę uprawiają, dla tych, którzy w górach coś dla siebie znajdują, i dla tych, którzy cały czas szukają. Ale również dla tych, którzy w ogóle nigdy nic nie mieli z nią do czynienia. Bo warto się uczyć od inspirujących ludzie niezależnie od tego, czym się zajmują.

bardziejlubieksiazki.pl

W moje ręce trafiła kolejna książka o tematyce górskiej, jakże inna niż wszystkie. Nie znajdziemy w niej biografii, nie znajdziemy opisu wejścia na szczyt, czy też relacji z jakiejś akcji górskiej. Pomimo tego jest to książka do której czuję, że będę wracał. Dość często.

Potęga gór jest zbiorem blisko pięciuset cytatów największych himalaistów, alpinistów, wspinaczy, jednym słowem ludzi gór. I na tym przede wszystkim polega inność tej książki. Nie będę ukrywał, że moje pierwsze podejście było dość sceptyczne, pomimo tego, że od czasu do czasu lubię wziąć do ręki jakiś zbiór cytatów. Zastanawiałem się, co ciekawego znajdę w tej konkretnej książce. I się pozytywnie zaskoczyłem.

Dobór cytatów, wybór fotografii, wydanie, to wszystko zasługuje na uwagę. Widać, że autor poświęcił sporo czasu (abstrahując o czytaniu książek),aby całość ze sobą grała. W zbiorze tym nie ma miejsca na przypadek, wszystko jest z góry przemyślane a następnie zrealizowane. Ciekawostką jest również podział książki na tematyczne rozdziały.

• Góry
  • Literatura górska
  • Podróżnicze
  • Szukam
  • -0- aNOWOŚCI 2017
  • Górskie

Dodaj cytat z książki Potęga gór