Charles de Gaulle

Charles de Gaulle
Francja
historia
Anmorada

Londyn, 18 czerwca 1940. Ze studia BBC, francuski generał zwrócił się do swoich rodaków. Dzień wcześniej marszałek Petain poprosił w imieniu Francji o rozejm z Niemcami. Tego dnia, w imieniu Francji generał de Gaulle wezwał do kontynuowania walki. „Wierzcie mi, nic nie jest stracone dla Francji [...] Francuski płomień odporności nie umrze ...„ Książka jest historią tego legendarnego człowieka, z udziałem jego kameralnych dramatów. Przez swą skromność zakazał jej ujawniania. Ale ​​mówi to właśnie unikalne dzieło. Zaprojektowane jako film dokumentalny, kojarzy związek precyzyjnych i obiektywnych wydarzeń z emocjonalnym oddziaływaniem obrazów. Człowiek przekonany, że „Francji nie byłoby bez jej wielkości” nikt nie podyktował jego wyboru. Żaden wróg, oczywiście, ani przeciwnik, ani nawet sojusznik nie może ograniczyć silnego charakteru, od najmłodszych lat kształtowanego w niezależności umysłu. Od 1934 roku spodziewa się, że będzie następna wojna. Ruch, a nie pozycja i siły pancerne będą decydujące. W czerwcu 1940 roku ogłoszono ludzi dotkniętych najbardziej druzgocącą klęską, jaką kiedykolwiek znano jako „czy Francja straciła bitwę, nie, ona przegrała wojnę”. W styczniu 1944 roku, położył podwaliny dekolonizacji. Został szefem rządu, woli jednak się wycofać (1946) zamiast zaakceptować „gry z przeszłości” szkodliwe dla kraju. Kiedy wrócił do władzy w 1958 roku opracowuje Konstytucję V Republiki, która nadal jest francuską, a następnie wprowadza wybór prezydenta przez wybory powszechne, co jest podstawą demokracji francuskiej. Gwarantem niezależności narodowej Francji jest elektrownia jądrowa. Chcąc ustanowić trwały pokój realizuje pojednanie z Niemcami i pracę w konstrukcji europejskiej. Zwalcza terroryzm - w czasie wojny w Algierii - jak zamieszki uliczne - w maju 1968 roku - sam jeden, który również był najbardziej znienawidzonym człowiekiem we Francji. Każdy odcinek tej biografii generała de Gaulle'a jest wyraźnie określony przez miejsce i datę, w ściśle chronologicznym porządku. Ponadto, kompleksowy indeks pozwala znaleźć informacje natychmiast. Jest to książka, która może zostać przeczytana na jednym posiedzeniu, ale można ją również w dowolnym momencie przerwać i wznowić.

źródło opisu: Bellona

źródło okładki: własne