The Pilot's Wife

Anita Shreve Wydawnictwo: Abacus literatura piękna
Abacus
1999-11-18
1999-11-18

Dosyć zaskakująca historia. Nie dlatego, że opowiada o podwójnym życiu wiarołomnego pilota, ale fanatyzm polityczny bohatera i wkręcenie tu wątków z prowokacją IRA jest już przegięciem. Nie mogę przekonać się do tej narracji. Mnie się źle czytało. Nie polecam.

"Jak dalece można poznać drugiego człowieka..?" - takim górnolotnym zapytaniem rozpoczyna się oto powyżej opis fabuły tego literackiego dzieła dla sadomasochistów. Ja spytam raczej: "Jak dalece można spartolić pomysł na książkę?". Nie trzymając w niepewności od razu odpowiadam, iż tak dalece, że przy lekturze czytelnikowi nie starcza już włosów do wyrywania, tudzież miejsc na ciele do szczypania się w akcie niedowierzania, że tę książkę nie tylko napisano, ale na dokładkę jeszcze ją wydano(!).
Historia - niedorzeczna, bohaterowie - płascy i plastikowi, do tego pełne dłużyzn opisy i trącące o śmieszność introspekcje głównej postaci. Czy trzeba dodać coś jeszcze?

Dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, aż nie mogłam się od niej oderwać, a momentami wracałam i czytałam nowy wątek od nowa...
Bardzo życiowa i mądra, dająca do myślenia.
Poruszająca temat tragicznego wypadku, żałoby i próby pogodzenia się z nową sytuacją życiową, gdy zabraknie bliskiej osoby..., a także szokiem - gdy ta właśnie osoba nie do końca jest taka, jak ją sobie wyobrażaliśmy i jaką znamy.
W takiej sytuacji znalazła się Kathryn, jej mąż - pilot, ginie w katastrofie samolotu. Dochodzenie w sprawie przyczyn tego nieszczęścia odkrywa nieznane fakty z życia Jacka...
Pomimo iż jest to fikcja literacka, historia ta jest tak żywa i realistyczna, iż miałam wrażenie, jakbym była tuż obok Kathryn, z przejęciem zasłuchana w jej opowieści...

Bardzo życiowa i mądra, dająca do myślenia.

Niesamowita historia o pilocie, który prowadzi podwójne życie. Dopiero, gdy w drzwiach staje informator o tragicznej śmierci Katherine docieka prawdy i poznaję tę okrutną wersję. Nie może pojąc dlaczego tak ją okłamywał. Bohaterka zmaga się ze wszystkim sprzecznościami życia jej mężczyzny, męża, który zapewniał ją i ich córkę o swojej miłości.
Krótka, bardzo przewidywalna historia, ale mam moc analizowania wszelkich uczuć.

Krótka, bardzo przewidywalna...

Wydawać by się mogło, że Kathryn Lyons wiedzie szczęśliwe, proste życie rodzinne. Ma u boku dorastającą córkę Matti, która świetnie dogaduje się z jej mężem (starszym o 15 lat od samej Kathryn). Kathryn z zawodu jest nauczycielką miejskiej szkółki, zaś Jack, mąż jest pilotem.

Pewnego dnia spokojne życie rodziny Lyonsów zmienia się o 180 stopni, kiedy w środku nocy do Katherine przychodzi mężczyzna z centrali informując o śmierci męża. Kobieta nie potrafi przyjąć tej wiadomości do siebie, zastanawia się, jak o tym powie swojej nastoletniej córce. Jest przerażona, nie ma siły, aby zebrać się w sobie i stawić czoła nowej sytuacji. Przecież wbrew wszystkiemu ona kochała swojego męża, dlatego nie potrafi zrozumieć, dlaczego on został jej odebrany w tak brutalny sposób. Przecież nie było żadnej wojny, mąż nie przelatywał nad krajem oblężonym konfliktem. Był nadzwyczajnym pilotem samolotu pasażerskiego..

Z czasem jednak, kiedy spływają kolejne wiadomości ze świata, Kathryn nie potrafi uwierzyć w absurdalne donosy dotyczące śmierci jej męża oraz całej załogi, a także informacji dotyczących ekipy pasażerskiej opiewającej na ponad sto osób. Media krzyczą, skandalizują, że Jack popełnił samobójstwo. Dla mężatki jest to druzgocąca informacja, stara się przeczesać swoje myśli, odtwarza w głowie ich wspólnie spędzone dni. Próbuje doszukać się choćby drobnych załamań męża w zachowaniu czy zmian mimiki twarzy, zmiany w gestykulacji podczas rozmów. Nic w związku z tym nie potrafi wskórać. Momentami przypomina sobie pewne draśnięcia na linii ich rozmów. Jack potrafił był drażliwy, można było go wytrącić z równowagi, a raz w akcie gniewu wyrzucił monitor przez balkonik.
Gdzieżby jednak Katherine wpadła na pomysł, że Jack skrywał głęboko od lat tajemnicę, o której zupełnie nikt nie miał pojęcia poza nim samym? Niestety on zginął. I na żadne pytanie już Katherine nie uzyska odpowiedzi. Szperając jednak w jego rzeczach, które naddawały się albo na schowanie na pamiątkę albo na wyrzucenie, znajduje w nich drobne poszlaki, które w końcu doprowadzają naszą bohaterkę do rozwiązania sekretu męża.. Najpierw tajemniczy napis na zmiętej i podniszczonej karteczce, rezerwacja stolika tuż przed odlotem, bomba w torbie podróżnej Jacka, która nie wiadomo skąd się wzięła..

Kiedy nam się wydaje, że wiedziemy szczęśliwe, można by dopowiedzieć, że beztroskie życie, bez problemów, w zgodzie, okazuje się, że jeden incydent zmienia życie każdego z domowników. Sztuką jest się na nowo odnaleźć w tej rzeczywistości i sprostać temu, co dopiero nadejdzie..

Życie Kathryn Lyons w jednym momencie rozpada się na kawałki - pewnej nocy odwiedza ją pracownik linii lotniczych i informuje o katastrofie samolotu, w której zginął jej mąż. Toczące się śledztwo i równolegle prowadzone poszukiwanie prawdy przez Kathryn pokazują, że jej mąż nie był takim chodzącym ideałem, za jakiego go uważała... Dobra książka na leniwe wieczory.

Na początku ten styl amerykańskiej powieści obyczajowej z lat 90. mnie raził, ale wciągnęłam się niesamowicie w historię i nie mogłam się oderwać do końca. Przyjemne oderwanie się od własnej rzeczywistości wsiąkając w historię innych.

Zaskakuje

Zaskakuje

Średnia ksiazka na początku nudna

Średnia ksiazka na początku nudna

Słaba to była książka. Fabuła oczywista od początku, przegadana, napchana niepotrzebnymi opisami, dialogi były sztuczne, wiało nudą. Na prawdę jestem bardzo rozczarowana. Nie polecam.

• Wymienię
  • Adaptacje filmowe