What is Not Yours is Not Yours

Wydawnictwo: Riverhead Books
What is Not Yours is Not Yours
angielski
Kalipso

The key to a house, the key to a heart, the key to a secret—Oyeyemi’s keys not only unlock elements of her characters’ lives, they promise further labyrinths on the other side. In “Books and Roses” one special key opens a library, a garden, and clues to at least two lovers’ fates. In “Is Your Blood as Red as This?” an unlikely key opens the heart of a student at a puppeteering school. “‘Sorry’ Doesn’t Sweeten Her Tea” involves a “house of locks,” where doors can be closed only with a key—with surprising, unobservable developments. And in “If a Book Is Locked There’s Probably a Good Reason for That Don't You Think,” a key keeps a mystical diary locked (for good reason).

Oyeyemi’s tales span multiple times and landscapes as they tease boundaries between coexisting realities. Is a key a gate, a gift, or an invitation?

źródło opisu: Okładka

Izabela Pycio | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

"Niełatwo przezwyciężyć smutek wywołany zrozumieniem, że nie zawsze to podobieństwa przyciągają nas do siebie (nie zawsze, nie tylko), że możesz zostać wezwana do odwrócenia skutków czynów innej osoby."

Kolejna ciekawa propozycja czytelnicza z Serii z Żurawiem, oryginalna, nieszablonowa, ambitna, inteligentnie inspirująca. Zerkając na tytuł spodziewałam się czegoś lekkiego i z humorem, a otrzymałam zaskakująco wnikliwą przygodę czytelniczą, wymagająca skupienia, powolnego delektowania się stronami, nakłaniającą do odnajdywania klucza kolejnych fragmentów, interpretowania historii otwierających światy, przez które przenika element magii i tajemnic. To również pozostawienie czytelnikowi swobody w docieraniu do istoty zebranych dziewięciu opowiadań, różnych w stylu, tematyce, przesłaniu i odtwarzaniu rzeczywistości.

Rewelacyjne "książki i róże" natychmiast przekonały mnie, że sięgnęłam po nietuzinkową literaturę, "obecność" wprowadziła lekki smutek, drżenie i wahanie, a z nimi...

Renax | 2018-05-22
Przeczytana: 17 maja 2018

'Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania' to polski tytuł. Oryginalnie brzmi on kompletnie inaczej: 'What Is Not Yours Is Not Yours'.

To opowiadania, które już od początku wprowadziły mnie w kompletnie inny świat, taki trochę z pogranicza magii. I pomyślałam sobie, że jest w nich coś z magii afrykańskiej Sangomy. Poszukałam biografii autorki i faktycznie, jest ona z pochodzenia Nigeryjką! Moje skojarzenia były więc słuszne. Książkę tworzy 9 opowiadań. Każde inne, każde na swój sposób dziwne. Są tam puenty, ale one nie wyjaśniły mi prawie niczego. Jednocześnie dałam się tym opowiadaniom porwać i wciągnąć. Motywem wspólnym jest klucz i poszukiwanie tożsamości. Ale inne niż w 'Słoniach w ogrodzie' (którą to książkę opisywałam wczoraj).
Tutaj narracja bohaterów wprowadza magię, przejścia w czasie, powrót do przeszłości i obecność zmarłych. Realizm magiczny kojarzy się z literaturą iberyjską. Te utwory nie są podobne do niczego innego, są wyjątkowe...

aali | 2018-05-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 maja 2018

Pozostawione w kaplicy Matki Bożej w opactwie benedyktynów w Montserrat dziecko, młoda studentka Day, która stara się o przyjęcie do tajemniczego Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch, zamknięty na mosiężny zamek dziennik oprawiony w skórę, którego zawartość chcieliby poznać współpracownicy jego właścicielki, małżeństwo psychologów, które bierze udział w projekcie "implozji pamięci". To jedynie niewielka garść historii, zawartych w zbiorze "Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowieści" brytyjskiej pisarki Helen Oyeyemi. Magicznych opowieści, realistycznych baśni, przesiąkniętych realizmem magicznych.

Historie, które opowiada Helen Oyeyemi przyziemne, realne, a przybierają formę baśni, w których odnaleźć można znajome i bliskie motywy. Ukryty głęboko, tajemniczy, pełen róż, ogród, Czerwony Kapturek i zły wilk, książki, których lepiej nie otwierać, hotel, który zapewni nam schronienie i w którym pozostaniemy już na zawsze, bramy i klucze, które pojawiają...

LittleDreamerX02 | 2018-07-22
Przeczytana: 17 lipca 2018

"Krótka historia stowarzyszenia nieurodziwych dziewuch i inne opowiadania" jest dosyć ciekawą pozycją. Zawiera 9 opowiadań, które w jakiś sposób się łączą (motywem kluczy lub też powtarzającymi się postaciami).
Pierwsze opowiadanie najbardziej mi się podobało. Historia była niezmiernie ciekawa. Poza tym styl pisania Helen Oyeyemi, sprawia, że w chwili kiedy czytam daną historię, od razu ją sobie wyobrażałam bez żadnego problemu. Według mnie autorka ma świetnie pisze.
Aczkolwiek kiedy czytałam dalsze opowiadania, mój zachwyt trochę zmalał. Wydaje mi się, że po protu nie rozumiałam przesłania tych historii. Może to moja wina, może jestem za młoda, by je zrozumieć. Z pewnością przeczytam to za kilka lat, żeby porównać swoje odczucia. Póki co nie było wielkiego wow podczas czytania. Ale z pewnością przeczytam inne książki tej autorki, bo uważam, że styl pisania ma magiczny.

Jesień zeszłego roku wypełniona była u mnie opowiadaniami, w tym opowiadaniami naprawdę wybitnymi. Aż nastąpiło zmęczenie materiału i powiedziałam: "O nie! Nie chcę już zwięzłych, błyskotliwych fabuł, chcę się zatopić w jednej jedynej na kilka dni!"* I od tego czasu byłam oficjalnie krótką formą zmęczona. Jednak "Krótka historia Stowarzyszenia..." udowodniła mi, że nie można się zmęczyć dobrą literaturą. Zapraszam.

*Licentia poetica

Ciąg dalszy na:

Dominika Rygiel | 2018-08-28
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch to zbiór dziewięciu, odmiennych tematycznie, klimatycznie i strukturalnie opowiadań. Opowieści te wyszły spod pióra wielokrotnie nagradzanej (m. in. British Book Award, Somerset Maugham Award czy wyróżnieniem PEN Open Book) brytyjskiej pisarki, Helen Oyeyemi. W 2017 roku królowały na liście najlepszych książek portalu Slate i NPR Books.

Ich wybór jest rozmyślny, utwory łączy jedynie powracający symbol klucza. Ten, choć ulotny i ledwo dostrzegalny motyw, stanowi oczywistą metaforę swego rodzaju wtajemniczenia. By zrozumieć opowiadania Brytyjki, należy podejść do nich z rozwagą oraz świadomością, iż nie jest to literatura przejrzysta. Jej zrozumienie wymaga wnikliwej lektury, a i ta nie jest w stanie zagwarantować odnalezienia odpowiedzi na wszystkie rodzące się podczas jej odczytu pytania i wątpliwości.

Brytyjkę cechuje swoisty dar w postrzeganiu pozornie prozaicznego świata, któremu to w swoich opowieściach nadaje nieuchwytnej...

Helerza | 2018-09-05

Dominika | 2018-06-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Rzecz o Nieurodziwych Dziewuchach

Porzucone dziecko znalezione w kaplicy benedyktynów w Montserrat. Szalony król, który rozkazuje masowo topić swoich poddanych w okolicznych moczarach. Młoda dziewczyna, pragnąca wstąpić do elitarnej szkoły lalkarzy, by zbliżyć się do miłości swojego życia. Ojczym dwóch córek, które planują zemstę na swoim idolu… Każde z nich ma swoją niezwykłą historię, a w każdej historii ukryty jest klucz.

Patronaty tygodnia

Pierwszy tom nowego cyklu Vincenta V. Severskiego, zbiór opowiadań brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia, poradnik Magdaleny Witkiewicz o tym, jak wydostać się z Czarnej D., książki o chłopakach, którzy lubią robić na drutach i dziewczyna, które lubią się bić - to tylko niektóre z naszych propozycji. Zobaczcie sami jakie tytuły polecamy w tym tygodniu.