Przywoływanie bogów – mit, magia, misteria w starożytnej Grecji

Wydawnictwo: Sub Lupa
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Marcin Dudek

„Fenomen starożytnych Greków polega na ich umiejętności łączenia ze sobą tego, co racjonalne, z tym, co irracjonalne, tak aby jedno i drugie nie tylko się nie wykluczało, ale i wzajemnie dopełniało. Przeciwności w kulturze greckiej odpowiadają sobie (parafrazując Heraklita z Efezu fr. 51), jak przeciwstawne sobie części łuku lub liry, i mimo sprzeczności zachodzi między nimi boska harmonia, która nie musi być rozumiana przez uwielbiający literalną dosłowność współczesny akademicki umysł, obecnie przypominający coraz bardziej umysł powiatowego księgowego, który skupia się na nabijaniu punktów, buchalterii słów i poprawności gramatycznej, przez co nie ma w nim miejsca na tak bliskie Grekom teologizowanie, błądzenie, humor i filozoficzną głębię.”
Daniel Zarewicz, fragment z Wprowadzenia

Przywoływanie Bogów jest pierwszą książką z zaplanowanej trylogii. Pozostałe to: Wchłanianie bogów, Grecy i psychoaktywność oraz Naśladowanie bogów, szaleństwo w dobie epoki klasycznej.

źródło opisu: http://www.sublupa.pl

źródło okładki: http://www.sublupa.pl

Iselor | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Książka Daniela Zarewicza jest ważną pozycją na rynku religioznawczym, ponieważ podejmuje rzadki temat prywatnej religijności Greków, m.in. wieszczków, wędrownych wróżbitów świadczących usługi za pieniądze. itp. Niestety, typowo naukowy, ciężki język sprawia, że książka jest bardzo toporna, trudna w odbiorze. W dodatku - to mój zarzut nie tylko do tego Autora - słowa, terminy, cytaty nie zostały przetłumaczone na język polski. O ile w przypadku angielskiego jest to do przeżycia o tyle w przypadku greki, którą znają tylko specjaliści, to spore nieporozumienie. Tak więc książka zawiera dużo wiedzy, ale jej mankamenty skutecznie powstrzymują mnie przed poleceniem jej komuś innemu niż największym miłośnikom religii greckiej. Reszta może sobie darować.

Adam Wojciechowski

Joanna | 2017-08-17