Warszawa, której nie ma (A Warsaw that no longer exists)

Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy
rath2

Publikacja zawiera również tłumaczenie na język angielski (English translation) Warszawa, której nie ma, ożywa na kartach tej książki. Kolejne strony odkrywają współcześnie nieznane nam oblicze naszej stolicy. Zobaczmy bogato zdobione elewacje kamienic i gmachów użyteczności publicznej, pełne szyku ulice, dworce kolejowe, kościoły. Pospacerujmy ulicą Marszałkowską, przy której ocalało jedynie...

Publikacja zawiera również tłumaczenie na język angielski (English translation)
Warszawa, której nie ma, ożywa na kartach tej książki. Kolejne strony odkrywają współcześnie nieznane nam oblicze naszej stolicy. Zobaczmy bogato zdobione elewacje kamienic i gmachów użyteczności publicznej, pełne szyku ulice, dworce kolejowe, kościoły. Pospacerujmy ulicą Marszałkowską, przy której ocalało jedynie kilkanaście przedwojennych budynków, zajrzyjmy na plac Piłsudskiego, wyglądający dziś całkowicie inaczej niż 80 lat temu, czy też na Trakt Królewski, gdzie powojenna odbudowa wprowadziła wiele zmian w zabudowie.

Warszawa, której nie ma prezentuje miejsca w większości zniszczone w czasie II wojny światowej – podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, w czasie wyburzania terenów getta, czy też po wybuchu powstania warszawskiego. Część spośród prezentowanych budynków przestała istnieć w czasach pokoju – zostały rozebrane ze względów ideologicznych bądź komercyjnych, zwalniając miejsce pod nową zabudowę.

Wybranym ilustracjom towarzyszą informacje o prezentowanych miejscach oraz plany, dzięki którym można je odnaleźć na mapie współczesnej Warszawy.

źródło opisu: https://www.km.com.pl/oferta.php?groupid=&idk=341

źródło okładki: https://www.km.com.pl/oferta.php?groupid=&idk=341

rath2 | 2017-06-16
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Bardzo interesujący wybór nieistniejących warszawskich budynków/miejsc, który kapitalnie pokazuje jak Warszawa zmieniła się na przestrzeni stuleci. Niektóre budynki i architektura bardzo zaskakujące (np. Giełda Warszawska na ulicy Królewskiej czy Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na ulicy Łazienkowskiej).

Na półkach