Farma

Państwowy Instytut Wydawniczy
1967-01-01
1967-01-01
Maria Skibniewska

Joey Robinson, konsultant reklamowy w firmie szkoleniowej na Manhatanie, ma za sobą rozwód z Joan, a także świeżo poślubioną drugą żonę. Peggy i jej nastoletniego syna chce przedstawić matce mieszkającej samotnie na rodzinnej farmie. Te trzy dni, jakie spędzą ze sobą, to delikatne balansowanie na granicy uczuć i zmysłów. To także walka dwóch kobiet o prawo do 'mężczyzny ich życia', ciąg wyznań, kłótni, wspomnień.

Jestem oczarowana językiem pisarza, jego umiejętnością przykucia uwagi pozornie nieistotnymi zdarzeniami i opisami,
przenikliwością obserwacji, psychologiczną głębią postaci.

Bohaterowie Updike'a to ludzie żyjący w małym miasteczku, na przedmieściach, będący często na życiowym rozdrożu, w momencie kryzysu, popełniający błędy i miotający się. Zdradzają, rozwodzą się, zakochują się, odchodzą od kościoła lub do niego wracają, a wszystko to na tle zmieniających się czasów, obyczajowości, ważnych wydarzeń historycznych.
Wszak Updike jest autorem m.in. cyklu o Eastwick. Wydane w 1984 roku "Czarownice z Eastwick" zyskały dużą sławę dzięki adaptacji filmowej George'a Millera z 1987 roku, z kreacjami Jacka Nicholsona i Michelle Pfeiffer.

Jak napisał Czytelnik Czyniczny:
"Doskonała, kameralna proza, smakołyk dla osób lubiących zagłębić się w postać; psychologiczna rozgrywka pomiędzy postaciami rozpisana jest mistrzowsko, a jednak opisy wewnętrznych dylematów, przeżyć i wspomnienia bohatera nie nużą i są zgrabnie przeplatane naturalnymi dialogami."

Oprócz nagrody Pulitzera, Updike otrzymał on też m.in. nagrody National Book Critics Circle Award (1982 i 1990) i PEN/Faulkner Award (2004).

Piękna proza, w którą wchodziłam ostrożnie, jak w nurt chłodnej wody jeziora latem. Updike ma urzekający styl. Subtelny humor i gorzka autoironia sprawiają, że z każdym przeczytanym zdaniem coraz bardziej się angażujemy. Magiczne opisy przyrody! Wiarygodny i uniwersalny opis kondycji ludzkiej oraz złożonych relacji w rodzinie. Postać odchodzącej matki - kobiety wolnej i pełnej żaru - niezapomniana.
Tłumaczenie Marii Skibniewskiej ma wiele zalet, ale jest dzisiaj bardzo przestarzałe, we wczesnym latach 70. XX w. język polski nie znał ,, tamponów,, i ,, galerii handlowej,,. U nas była inna zgrzebna nowoczesność.

Doskonała, kameralna proza z moich ulubionych czasów przed internetem i smartfonami. Smakołyk dla osób lubiących zagłębić się w postać. Tutaj dzieje się w głowie bohatera. Jesteśmy w zwyczajnym świecie i czytamy o zwyczajnych ludziach, kto szuka akcji i szybkiego bicia serca, niech odłoży tę książkę i zostanie przy forbsach, folletach i podobnych czytadłach. Psychologiczna rozgrywka pomiędzy postaciami rozpisana jest mistrzowsko, a jednak opisy wewnętrznych dylematów, przeżyć i wspomnienia bohatera nie nużą i są zgrabnie przeplatane naturalnymi dialogami. Świetnie przedstawione relacje i zależności jakie tworzą się między członkami rodziny i wreszcie jest to także piękny pejzaż amerykańskiej rzeczywistości z tamtych lat. Młody jeszcze Updike w najlepszej odsłonie.

Trochę jak w polskim filmie: nuda, nic się nie dzieje... Postaci bez wyrazu; nikt nie przykuł mojej uwagi, nikomu nie kibicowałam. Rozdmuchane konflikty, pseudogłębokie refleksje.
Jedyny plus to wg mnie objętość - książka nie jest gruba, szybko się kończy i można przejść do czegoś ciekawszego.
Rozczarowanie.

Rozczarowanie.

Ta książka jest bardzo nudna. Od literatury spodziewamy się jednak czegoś więcej, niż "zwykłej, zwyczajnej prozy życia". Kłótnie z matką, drugą żoną, teściową - to jednak nie to. Na plus wydają mi się opisy przyrody, farmy, amerykańskich bezdroży, ale na tym niestety nie sposób zbudować pasjonującej powieści.

Proza Udpike'a jest prozą życia. Akcja "Farmy" toczy się spokojnie i bez szaleństw, tak też się ją czyta. Może dla niektórych wydawać się nudna, ale dla mnie, w dobie eksperymentów i szoków literackich Updike jest jak spokojna, dobrze znana przystań. Lubie jego zrównoważony styl pisania i wnikliwe wejrzenie w psychikę i problemy "amerykańskiej klasy średniej", w jakiś sposób jest mi to bliskie.

Rewelacyjna książka. Co prawda zacząłem i byłem lekko zdegustowany, no bo mamy faceta, który z nową żoną i jej synem przyjeżdża na rodzinną farmę, do matki. Fabuła bardzo prosta, ale Updike wyraźnie pokazuje, czym zyskał popularność: przenikliwość psychologiczna, finezyjne zdania i nieszablonowe podejście do spraw istotnych dla człowieka: wolność czy tożsamość. Interakcje relacji syn-mama, mama-synowa, syn-syn żony itp. proste są tylko pozornie.
Co by nie pisać, książka warta polecenia.

Bardzo dobry, wczesny Updike. Długie, poetyckie wręcz zdania, czyta się doskonale, zostaje z nami ta opowieść.
Odwieczny spór między matką i synową i walka o względy syna, który nie bardzo potrafi się w tej sytuacji odnaleźć.

Prosta historia, aczkolwiek dramatyczna. Wyjątkowo obrazowe opisy przyrody. Książka pokazuje, iż do końca jesteśmy dziećmi dla swoich rodziców oraz, że mają cały czas wpływ na nasze życiowe wybory.

• Literatura amerykańska
  • 80, 90 lata XX w.