Rewolucja husycka. Kontrrewolucja i opór pokonanych

Wydawnictwo: Instytut Historii PAN, Neriton
historia
Dawid J

Trzeci i ostatni tom monografii Rewolucja husycka przedstawia czeski piętnastowieczny konflikt na podłożu religijnym z innej perspektywy. Pierwsze dwa tomy przybliżały radykalne środowisko w ruchu husyckim, tu zaś zaprezentowane zostały przekonania i działania podejmowane przez przedstawicieli obozu katolickiego wierną Zygmuntowi Luksemburskiemu czeską szlachtę o antyhusyckim nastawieniu, a także katolickie miasta, zamki i grody królewskie oraz będące we władaniu katolickich panów. Dzieje obozu katolickiego w Czechach obejmują zarówno działania polityczne, jak i zbrojne, o zmiennej dynamice i powodzeniu. Spojrzenie od drugiej strony dopełnia obraz rewolucji husyckiej, pozwalając zrozumieć przyczyny i wymiar porażki sił radykalnych.

źródło opisu: www.ihpan.edu.pl

źródło okładki: www.ihpan.edu.pl