Od interwencji humanitarnej do odpowiedzialności za ochronę. Społeczność międzynarodowa wobec wymuszania przestrzegania praw człowieka

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Książka ma charakter nowatorski, zwłaszcza w warstwie metodologicznej. Autor podejmuje próbę zastosowania teorii konstruktywizmu i rebrandingu do analizy genezy i ewolucji jednej z najważniejszych koncepcji z zakresu przestrzegania praw człowieka, koncepcji, która dotyka samych podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, a jej kształtowanie się, upowszechnianie oraz realizacja wpływają na zmianę porządku międzynarodowego. Temat został opracowany z dużym znawstwem, również z zastosowaniem badań ilościowych. Praca jest oparta na bogatym materiale źródłowym i literaturze obcojęzycznej. Obecnie na polskim rynku wydawniczym nie ma tego typu pracy. Z recenzji dr hab. Ireny Popiuk-Rysińskiej

Rozprawa Arkadiusza Domagały jest dziełem oryginalnym, gdyż problematyka R2P nie stanowiła w ostatnich latach głównego przedmiotu analiz polskich badaczy interwencji humanitarnych i działań państw zmierzających do przywrócenia ładu wewnętrznego opartego, przede wszystkim, na zasadzie praw człowieka. W polskiej literaturze powstało wiele prac poświęconych interwencjom humanitarnym, ale żadna z nich nie podjęła głębiej zagadnienia nachodzenia na siebie uprawnień do kształtowania polityki wewnętrznej przez podmioty zewnętrzne w oparciu o nową normę międzynarodową. Co więcej, większość opracowań miałacharakter historyczny, a książka Arkadiusza Domagały odwołuje się do współczesnego rozumienia problematyki. Oryginalności pracy nie umniejsza podejmowanie tematyki R2P w obcej literaturze politologicznej, gdyż brak jest jednego opracowania, które w tożsamy sposób podchodziłoby do tej problematyki. Z recenzji dr. hab. Pawła Frankowskiego

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&id=35344&a=1

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&id=35344&a=1