Straszny czwartek w domu pastora. Dalsze losy pastora Hubiny

Zbiorcze wydania dwóch opowiadań Karola Ludwika Konińskiego wraz ze szkicem nie napisanego trzeciego oraz znakomitym opracowaniem. Autor, dziś zapomniany, przed wojną publikował głównie w prasie endeckiej, ale jeśli wierzyć informacjom z wiki - bez żadnych antysemickich wypowiedzi. Maria Dąbrowska była zdziwiona, że jego tak sensowna recenzja „Nocy i dni” znalazła się w nacjonalistycznym szmatławcu. Mimo to oba opowiadania Konińskiego doczekały się ekranizacji przez Stanisława Różewicza w latach sześćdziesiątych, pt. „Samotność we dwoje”, z Mieczysławem Voitem, Barbarą Horawianką i Ignacym Gogolewskim w rolach głównych.
Fabuła pierwszego z opowiadań jest adaptowaną na nasz grunt autentyczną historią, która wydarzyła się we Francji. Autor przeniósł ją do rodziny pastorskiej na Śląsku Cieszyńskim, albowiem dodał do niej rozważania teologiczne i etyczne, a duchowieństwo wyznania z którym się identyfikował z zasady nie może mieć rodzin. Jak łatwo się domyśleć ma miejsce pewna tragedia, istotnie świetnie literacko zbudowana i przedstawiona. W kluczowym momencie z punktu widzenia pastora. Wszystko jest okraszone cytatami biblijnymi (z protestanckiej Biblii Gdańskiej) i rozważaniami głównego bohatera.
Drugie z opowiadań, napisane po czterech latach, to dalszy ciąg historii pastora Hubiny. Jak biblijnemu Hiobowi przychodzi mu stawić czoła kolejnym klęskom. Nie tylko osobistym, ale i ideowym. Toczy bowiem pojedynek z nauczycielem muzyki na polu czynów i na polu wartości. A w roli sędziego występuje osoba, która jednocześnie jest celem bądź nagrodą bądź ofiarą zwycięzcy. Czy szlachetność jest atrakcyjniejsza niż zewnętrzna atrakcyjność? Czy zaufanie odpłacone będzie przywiązaniem i uczciwością? I co da pogwałcenie tych zasad przez tego, który je głosi? Tym razem rozważania teologiczne, czy raczej religijne, przyćmione są przez psychologię i konflikt ogólnokulturowy, w którym autor w negatywnym świetle przedstawia indywidualistyczne teorie Maxa Stirmera oraz filozofię Nietzschego. Jak i w pierwszej części mamy mnóstwo cytatów biblijnych, ale także literackich, szczególnie z polskiej poezji i niemieckiej filozofii. Oba dzieła łączy literacka figura węża oraz użycie w niewłaściwym momencie siły. Opowiadania są napisane ładnym, aczkolwiek zbyt archaicznym językiem, ze sprawnym budowaniem nastroju oraz niezmiernie smutne. Ciekawa proza, warta przeczytania, aczkolwiek na pewno nie arcydzieło.

• Klasyka polska
  • Wyzwanie LC 2021
  • Opowiadania

Dodaj cytat z książki Straszny czwartek w domu pastora. Dalsze losy pastora Hubiny