Księga legend karpackich. Bieszczady, Beskid Niski, Czarnohora, Gorgany.

Wydawnictwo: Carpathia
Księga legend karpackich. Bieszczady, Beskid Niski, Czarnohora, Gorgany.
9788362076284
ReginaInferna

Takiej książki jeszcze nigdy nie było, bo nikt nie zebrał w jednym tomie tak wielu legend, które kiedyś powszechnie funkcjonowały w świadomości społecznej i były obok religii jej chlebem powszednim. Zanim wysiedlono stąd ruskich górali: Bojków i Łemków, zanim unicestwiono społeczność żydowską, pejzaż kulturowy Bieszczadów i Beskidów rządził się swoimi prawami. Legendy przechodziły z pokolenia na pokolenie tak samo jak ojcowskie zagony pól, jak kryte słomianą strzecha chyże, jak pamięć o grobach dziadów, jak pacierz... Była w nich mądrość pokoleń i nadzieja, i przestroga. Można je nawet pogrupować wedle dziesięciorga przykazań. Służyły wbrew pozorom nie tylko rozrywce, ale także niosły w sobie walor edukacyjny. Tak jak teraz zasiada się przed telewizorem, kiedyś zasiadano w izbie, żeby posłuchać, co też starsi, czyli najbardziej doświadczeni życiem, mają do powiedzenia.
193 legendy karpackie, wydobyte z zakamarków ludzkiej pamięci, wyblakłe ze starości, wydawałoby się nikomu już niepotrzebne, wracają na nowo do świata żywych, chociaż ich czas dawno już minął.

źródło opisu: Wydawnictwo Carpathia

źródło okładki: zdjęcie autorskie