Parę minut po czwartej

Wydawnictwo: Śląsk
Kurz nach vier
powieść niemiecka
Blue

W książce "Parę minut po czwartej" autor dokonuje rozrachunku z faszyzmem i jednocześnie daje wyraz powszechnemu na Zachodzie zagubieniu jednostki w świecie współczesnym oraz trwodze przed zagładą atomową. Bohaterem książki jest austriacki artysta plastyk, były członek Brygady Międzynarodowej w Hiszpanii, później więzień obozów koncentracyjnych, wreszcie partyzant Tity, który w podróży samochodowej do Rzymu, gdzie mieszka jego dawny przyjaciel, dokonuje obrachunku z własnym życiem zagubionego i sfrustrowanego intelektualisty. Oryginalna konstrukcja, niezwykła plastyka opisów, wartkość narracji i oryginalność nieco sarkastycznych refleksji nadają książce Bechera cechy wybitnego dzieła literackiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Śląsk, 1965

źródło okładki: Wydawnictwo Śląsk