Jak czytać fotografię. Lekcje mistrzów fotografii

Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Wydawnictwo: Universitas
How to Read a Photograph. Lessons from Master Photographers
97883-242-0909-5
fotografia, fotograficy
sztuka

W swojej książce Ian Jeffrey przedstawia historię fotografii od pierwszych portretów i pejzaży z lat 40. XIX wieku po czasy współczesne. Autor omawia zarówno najważniejsze etapy rozwoju tej sztuki, jak i tło społeczne i kulturalne, które wywierało wpływ na fotografię jako formę artystyczną. "Jak czytać fotografię" to zajmujący przewodnik, w którym przedstawiono biografie ponad stu wielkich...

"Jak czytać fotografię" to zajmujący przewodnik, w którym przedstawiono biografie ponad stu wielkich fotografików, między innymi: Henri Cartier-Bressona, Ansela Adamsa, Billa Brandta i Walkera Evansa. Szczegółowe informacje dotyczące biografii twórców, wydarzeń historycznych i zagadnień technicznych umiejscawiają prace fotografików w szerszym kontekście; natomiast analiza najważniejszych elementów, będących częścią wizji każdego z artystów, wskazuje czytelnikowi drogę umożliwiająca odkrycie prawdziwego znaczenia fotografii.

źródło opisu: Universitas, 2009

Wyverna | 2011-07-31
Przeczytana: 07 lipca 2011

Jeśli ktoś zaczynający przygodę z fotografią zapytałby mnie, czy powinien przeczytać tę książkę, bez chwili wahania odpowiedziałabym: Tak. I zaraz bez wahania dodałabym jeszcze: Tak, ale nie bezkrytycznie. Jeffrey przedstawia historię fotografii od jej początków - najważniejszych twórców z krótkimi opisami ich doświadczeń oraz inspiracji, analizę wydarzeń i trendów, które na fotografię wpłynęły i wpływają. Za to należy mu się najwyższa pochwała, podobnie jak za bogaty zbiór zdjęć, ilustrujący przemiany, jakim podlegała ta dziedzina ludzkiej twórczości.

Ale od wystawienia oceny "rewelacyjnie" powstrzymuje mnie jedna cecha pisarstwa Jeffreya, która czasami drażniła mnie jak brzęczenie komara, a czasami przyprawiała o niepohamowaną irytację - wszechwiedza. Nie odbieram Ianowi Jeffreyowi ogromnej wiedzy o fotografii i wielkich fotografikach, nie mam powodu nie wierzyć mu, że to, co pisze, ma umocowanie w faktach. Ale naprawdę czasami denerwowało mnie "jedynie słuszne" odczytanie...

loobeensky | 2012-05-10

Co za nieznośnie denerwująca książka; ręce opadały mi tyle razy, że wydłużyły się o jakieś dziesięć centymetrów. Nie żałuję, że ją kupiłam, bo trudno byłoby inaczej wejść w posiadanie równie przekrojowego zbioru znakomitych fotografii, ale te zdjęcia to jedyne, co powstrzymuje mnie przed rzuceniem jej w jakiś ciemny i bardzo, bardzo zapomniany kąt. Jeffrey ma tę doprowadzającą mnie do szewskiej pasji manierę uogólniania swoich odczuć i interpretacji na wszystkich czytelników; bez przerwy coś "widzimy", "odczuwamy" i "myślimy". Problem w tym, że czasami widzimy coś innego, albo, co gorsza, nie odczuwamy i nie myślimy, i wówczas Autor patrzy na nas - tak sobie to wyobrażam - oczami wielkimi jak spodki, by chwilę potem tonem wyrażającym bezbrzeżne zdumienie zapytać: "Jak to?"
Do tej litanii narzekań dochodzą jeszcze dziwaczne, jakby wyrwane z kontekstu zdania (nie wiem, czy to wina tłumacza, czy samego Jeffreya), a także karygodne błędy merytoryczne - co to, na Boga, jest "obiektyw...

Grzesio | 2012-12-14

Książka zdecydowanie słaba - a w stosunku do swej ceny wręcz beznadziejna.
Autor oscyluje w opisach zdjęć od truizmów do nadinterpretacji, a nieraz wrzuca - nie wiedzieć czemu - komentarze wręcz kretyńskie, na poziomie nastolatka (może chce uchodzić za dowcipnego?).
Dobór zdjęć, zwłaszcza w końcowej części książki, jest co najmniej mocno kontrowersyjny z racji na ich walory estetyczne i zawartość treściową.
W zasadzie jednak to właśnie zdjęcia są największym atutem tej książki - ale jeśli o zbiór podobnej rangi zdjęć chodzi, to są lepsze i tańsze pozycje, np. wydawnictwa Taschen.

Pan_Mżawka | 2012-08-04

Ocena głównie za zamieszczone zdjęcia. Fatalne tłumaczenie niestety psuje radość czytania. Książkę kupiłem za grosze, gdybym miał kupować po normalnej cenie (około 50 zł) wolałbym dołożyć i zakupić jakiś ciekawy album.

hungrygreenlizard | 2013-11-21
Na półkach: Przeczytane, Fotografia
Przeczytana: styczeń 2011

Dla mnie trochę za bardzo na siłę.

ARTUR | 2016-10-23
AgaPe | 2016-04-16