Zanim wstanie dla nas słońce

Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Opowiem Ci moją historię. Ale proszę, nie oceniaj mnie. Wiem, co zrobiłam, jednak nie mogę cofnąć czasu. Stefania jest położną, która kocha swoją pracę. Zawodowe zajęcia angażują ją na tyle mocno, że nawet nie zauważa, kiedy mąż i córka oddalają się od niej. Ona sama z kolei coraz bardziej zbliża się do doktora Wojdara. Romans z lekarzem uruchamia lawinę złych wydarzeń. Gdy córka Stefanii,...

Gdy córka Stefanii, Liwia, dowiaduje się o romansie matki, wpada we wściekłość i wyjeżdża na wieś. Tam spotyka Filipa, z którym zachodzi w ciążę. Życie Liwii diametralnie się zmienia, a w trudnych chwilach wspiera ją matka. Asystuje przy porodzie córki, popełnia jednak kardynalny błąd, który zaważy na życiu wielu osób…

Niekiedy miłość opowiada nam swoją własną, smutną historię, a płomienny romans, który miał przynieść odmianę, okazuje się iluzją.
Jednak za popełnione błędy trzeba zapłacić i choć czasu nie można cofnąć, to jednak przy odrobinie dobrej woli losowi można nadać nowy bieg.
Bo przecież na szczęście nigdy nie jest za późno.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/224

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/224

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5483

Nic nie komplikuje życia tak jak miłość

Serce i rozum to dwa przeciwieństwa. Zwykle mówią co innego. Rozum podszeptuje rozwiązania oparte na logice i na racjonalnych założeniach. Serce zaś kusi, by iść w życiu na żywioł, kierować się emocjami, nie patrzeć na to, co rozsądne i żyć chwilą. Łapać życie pełnymi garściami i nie patrzyć na innych i to, co wokół nas. Nie myśleć o wczoraj ani o tym , co będzie jutro, a być tu i teraz. Poddawanie się dyktandu serca bywa czasem niebezpieczne i może zwieść nas na życiowe manowce. Doświadczyły tego bohaterki najnowszej powieści Gabrieli Gargaś. Stefania i jej córka Liwia posłuchały głosu serca. Czy było warto? Czy można zaufać tylko sercu i poddać się uczuciom? Odpowiedź drzemie na kartach powieści, którą połknęłam w jeden wieczór. Przyjemny jesienny wieczór, który okazał się pełen emocji i mocnych doznań czytelniczych.

Stefania jest postacią znaną już z drugiego planu poprzedniej powieści Gabrieli Gargaś. W „Zanim wstanie dla nas słońce” stoi wraz córką i kochankiem w centrum fabuły. Matka i żona, zakochana w swoim zawodzie położna zakochuje się w koledze z pracy. Przystojnym lekarzu, za którym ogląda się wiele kobiet. Wspólne dyżury, nieprzespane a pracowite noce, te same sprawy zawodowe powodują, że romans nabiera tempa i rozkwita. Zakochana po uszy kobieta zapomina o tym, że ma rodzinę. Zaniedbuje dom, traci bliski kontakt z córką. Mąż staje się jej obcy. Skok w bok, który trwa długo powoduje, że otwiera się worek z nieszczęściami. Kolorowy świat traci barwy i blednie. A cena jaką przychodzi zapłacić za zakazaną miłość okazuje się ogromnie wysoka. A czasu cofnąć się nie da. Popełnionych błędów też nie można naprawić...

Tym, którzy szukają książki słodkiej i lekkiej najnowszą powieść autorki „Trudnej miłości” stanowczo odradzę. To nie jest książka z happy endem i nakreśloną w różowych barwach fabułą. To jest historia, która obnaża ludzkie słabości i siłę uczuć, które mogą nami dyrygować, sterować i manipulować. Ta książka też uczy, by nie oceniać zbyt szybko, zbyt pochopnie i zbyt surowo. O to właśnie prosi główna bohaterka, która opowiada nam swoją historię. Zaczęło się od spojrzeń, pocałunków, czułych słów a skończyło się dramatem napisanym już na wiele ról.

Pozornie chaotyczna lektura kryje w sobie bardzo przemyślaną i bogatą treść. Akcja toczy się dynamicznie i z każdą stroną dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń. Autorka nie ocenia postępowania a jedynie opowiada losy dwóch kobiet, od których życie wymaga wiele, wsadzając je na karuzelę, z której nie można zejść, a która kręci się coraz szybciej i szybciej. Stefania zawodzi jako matka. A to procentuje nie tylko nieprzyjemną atmosferą w domu, ale też totalnym zerwaniem więzi matka-córka. Liwia jako nastolatka podświadomie chce uciec od rodzinnej grobowej atmosfery. Zakochuje się i żyje chwilą. Los okazuje się jednak bezlitosny. A może to zemsta za grzechy matki?

Tytuł pokazuje, że jego autorka jest mistrzynią w budowaniu emocji, w malowaniu słowami historii niezwykle realnych i życiowych. Książka po przeczytaniu na długo pozostaje w czytelniczym umyśle i skłania do zastanowienia nad wieloma ważnymi kwestiami, od których zależy nasze szczęście. Z lektury płynie wniosek – kochaj, ale odpowiedzialnie, myśl, by swoim postępowaniem nie skrzywdzić innych.

Zakończenie tej niezwykłej historii po prostu wbija w fotel. Jest mocne, a zarazem pokazuje tę ciemną stronę miłości, która potrafi być okrutna i brutalna. Czy warto kochać? To pytanie nurtowało mnie przez czas czytania i jeszcze wiele godzin po skończeniu książki. Do tej pory nie znalazłam odpowiedzi, ale uświadomiłam sobie, że szalona miłość bywa niebezpieczna, niszcząca i destrukcyjna, zaś w życiu nic nie jest wyraziście czarne lub białe. Spragnionym naprawdę mocnej powieści zdecydowanie polecam.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Perzka | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

„Każdego dnia stajesz przed wyborem”

Stefania Matusiak, żona Pawła, mama Liwii, położna z wykształcenia, pracująca na co dzień w szpitalu. Jej życie od dziewięciu lat jest ustabilizowane, spokojne, może aż zbyt spokojne...
Dlatego, gdy kolega z pracy doktor Krzysztof Wojdar zaczyna zwracać na Stefę większą uwagę,imponuje jej to, aż za bardzo. Zaczyna się romans. Najpierw niewinne spotkania przy kawie, wyjazd służbowy, pierwsza wspólna noc, a później zatracenie w nowej miłości. Stefa nie myśli już o mężu, córce, nie ma na to czasu i ochoty...
Czytając początek powieści śledzimy wydarzenia z perspektywy Stefanii. To ona przeprowadza nas przez swoje życiowe decyzje, niestety nie zawsze dobre. Ten fragment książki najbardziej mnie denerwował, i ciężko mi się go czytało. Dopiero później, kiedy oprócz rozwoju romansu i wewnętrznych rozterek bohaterów dołączyli się inni bohaterowie ich historie i przeżycia, powieść zawładnęła mną i musiałam ją dokończyć, nawet późna godzina nie...

Mała-Mi | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Dobra, emocjonalna książka.
O czym? O relacjach. Skomplikowanych relacjach...

Stefania jest położną i wiedzie spokojne życie u boku męża i córki. Kocha swoją pracę i jak to często w życiu bywa w tej właśnie pracy wdaje się w romans. Początkowo opiera się uczuciu, jednak z czasem daje się mu całkowicie pochłonąć. Kobieta prowadzi dwa życia, kłamie i lawiruje. Zupełnie zatraca się w nowym mężczyźnie, odkłada na półkę córkę i męża. Czuje, że żyje, że w końcu robi coś dla siebie. Jest całkowicie pochłonięta sobą i nowym doznaniom których doświadcza...

Jednak z czasem początkowy ogień zaczyna ją spalać i trawić wszystko wokół. Córka dowiaduje się o romansie i całkowicie się od niej odwraca. Nie potrafi wybaczyć matce i postanawia wyjechać. Z czasem o skoku w bok dowiaduje się również mąż. Romans Stefani nakręca spiralę złych wydarzeń i zbiera krwawe żniwo... Wszystko w życiu ma swoje konsekwencje... Jak zakończy się historia tej rodziny?

Zanim wstanie dla Nas Słońce to książka...

tatiasza | 2018-01-20

Życiowa, o skomplikowanych relacjach między najbliższymi.
Smutna.
Bardzo emocjonalna.
Główna bohaterka to kobieta, żona, matka, położna, kochanka.
Ustabilizowane życie głównej bohaterki, rutyna, codzienność, nuda, popycha ją w ramiona kochanka. Zdrada odbija się na całej rodzinie.
Błędne nieetyczne decyzje...

andzia12 | 2017-11-20
Przeczytana: 01 listopada 2017

Historia o tym, że życie zaskakuje nas na wiele sposób. A czasami przychodzi nam bardzo słono zapłacić za popełnione błędy... Jedna decyzja może nieść za sobą lawinę jeszcze gorszych skutków. A życie z tajemnica popełnionego błędu jest ogromnym ciężarem.

I choć człowiek myśli, że ma wszystko, miłość i szczęście, to coś potrafi to zepsuć. Strata jest trudna.

Jak przypadkowy romans potrafi rozwalić rodzinę, a zdrada jest okropną rzeczą dla wielu bliskich.

Smutna, ale zarazem mądra powieść o zawiłości życia.

Polecam, nie sposób się oderwać!

miki24gr | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Jak zwykle w przypadku powieści tej pisarki- dobra, babska proza. Chociaż tym razem początek książki był ciekawy i intrygujący, a w dalszej części zrobiło się jakby za bardzo ckliwie, za gęsto od pomysłów i w rezultacie mało prawdopodobnie... Niemniej- warto przeczytać.

boziaczek | 2018-01-17
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"Zanim wstanie dla nas słońce" to niezwykle "życiowa" opowieść o relacjach rodzicielskich, małżeńskich, zdradzie, miłości, która "popycha" do czynów nieetycznych i złych.
Stefania nawiązuje w pracy romans, który zaważy na losach całej jej rodziny, przyszłym życiu córki i na ważnych życiowych decyzjach. Mimo, że temat ten dość często używany jest w powieściach obyczajowych, p. Gargaś ujęła to w dość niebanalny sposób. Nie spodziewałam się takiego zakończenia tej powieści.
Polecam! Czyta się jednym tchem.

joaśka | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Nie moja bajka. Czyta się łatwo (czasami zbyt łatwo), ale nie powinna być to jedyna zaleta książki. Nagromadzenie nieszczęść, jakie spada na bohaterów poraża. Rozumiem, że nieszczęścia chodzą parami, ale tu łażą całą tyralierą. Przez to książka zaczyna być z lekka niewiarygodna.

Gosik62 | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Kolejną polską autorkę dodaję do listy ulubionych i już sprawdzam, jakie jeszcze Jej pozycje dostępne są w bibliotece.
Książka rewelacyjna!!!
Ale ostrzegam! - Jeśli macie jakieś inne plany, pracę, zajęcia - nie bierzcie jej do ręki!!! Historia wciąga, intryguje od samego początku.
Już na początku poznajemy finał, ale w międzyczasie szeroką opowieść, historię dwóch rodzin, poniekąd dysfunkcyjnych (ale każda inaczej), których ścieżki w końcu się splatają za sprawą dzieci.
Powieść o zabarwieniu psychologicznym, traktująca przede wszystkim o miłości, ale i o trudnych wyborach i ich konsekwencjach.
Pełna różnorakich emocji, pozostająca na długo w pamięci. POLECAM!!!

TINA | 2017-12-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 grudnia 2017

To chyba najsmutniejsza książka jaką przeczytałam w tym roku.
Bardzo dużo w niej negatywnych emocji (przynajmniej w moim odczuciu).
Losy bohaterów w ogromnym stopniu mną dogłębnie wstrząsnęły. Był moment w którym chciałam ją rzucić i w ogóle do niej nie wracać... bo ile nieszczęść może spotkać człowieka? Ale z drugiej strony tak bardzo mnie wciągnęła, że chciałam poznać jej zakończenie.
Nie wiem jak dokładnie ocenić tą książkę, bo nie widzę w niej szczęśliwego zakończenia... a z drugiej strony uczy, jak w życiu nie postępować, by do podobnych sytuacji nie dopuścić.

Jestem rozdarta... i bardzo posępna po jej przeczytaniu.
Co nie zmienia faktu, że książka jest napisana bardzo mądrym językiem, ma mnóstwo przesłań, z których można czerpać wiedzę.... ale chyba nie jest dobra dla każdego.... jak dla mnie za dużo złego na raz.

,,Zanim wstanie dla nas słońce"... Czy kiedyś w ogóle ono dla nas zaświeci?
Stefania zakochuje się w lekarzu, z którym pracuje w jednym szpitalu. Pojawia się romans, potajemne spotkania w tajemnicy przed rodziną. Jednak życie nie jest tak kolorowe i proste - jej córka, Liwia dowiaduje się o tym i traci szacunek do matki. Wyjeżdża na wieś do babci, by tam poznać chłopaka, zakochać się w nim i zajść z nim w ciążę. Jednak znów los płata figla - Liwia jest w ciąży, a rodzice nie reagują pozytywnie na tę wiadomość. Jak skończy się ta historia, przeczytajcie sami :)
Nie jest to lekka powieść - dotyka poważnym problemów, jak zdrada, nastoletnia ciąża, rozwód, śmierć w rodzinie, samotne macierzyństwo. Momentami zatrzymywałam się, by przemyśleć, zastanowić się, pewwne rzeczy przyjąć do swojego serca. I tu jak zawsze Gabriela Gargaś nie zawiodła - historie pisane przez samo życie, ogromny ładunek emocjonalny, momenty wzruszeń. Szkoda mi było Liwii i jej matki, choć po części rozumiałam je -...