Szpieg w literaturze. Wstrząśnięci i niezmieszani

Cykl: Literatura i kontrowersje (tom 10)
Wydawnictwo: Sfinks
Róża_Bzowa

Szpiegostwo to drugi najstarszy zawód świata, podobnie zresztą pogardzany – oraz niezbędny – jak ten najstarszy. Szpiedzy działają od zawsze na „ziemi niczyjej”: poza prawem, poza moralnością, poza zasadami obowiązującymi i chroniącymi zwykłych zjadaczy chleba. Nieraz jednak to oni rozstrzygają o losach świata, wywołują lub powstrzymują wojny, obalają prezydentów, zmieniają granice państw. Są bohaterami z natury rzeczy cichymi i niewidzialnymi, a za ich czyny rzadko spotyka szpiegów nagroda, częściej kara, zawsze przy tym ta sama – śmierć. Nic dziwnego, że od ponad stu lat szpiegami interesuje się literatura. Od Jamesa Fenimora Coopera, poprzez powieści Rudyarda Kiplinga, Iana Fleminga, Grahama Greene’a, aż po mroczne thrillery Johna Le Carré, w gatunku tym rzeczywistość splata się z fikcją, zacierając granicę między prawdą a fałszem i podkopując naszą wiarę w prosty, przejrzysty obraz dziejów. „Szpieg w literaturze” to opowieść o najsłynniejszych literackich szpiegach, bohaterach klasycznych i współczesnych powieści szpiegowskich oraz agentach knujących spiski na kartach arcydzieł literatury światowej.

źródło opisu: Sfinks, 2017

źródło okładki: https://www.sfinks.info