Podstawy genetyki populacyjnej

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Principles of Population Genetics
żabot

Znakomicie skonstruowany podręcznik dla studentów biologii, biotechnologii, medycyny i rolnictwa, prezentujący aktualny stan wiedzy w tej niezwykle szybko rozwijającej się dziedzinie nauki. Kolejne jego wydanie zostało znacznie rozszerzone i uzupełnione m.in. o zagadnienia genomiki. Autorzy to znani specjaliści w genetyce populacyjnej o znaczących własnych dokonaniach badawczych i dużym doświadczeniu dydaktycznym.

Współczesną genetykę populacyjną istotnie zmieniły i wzbogaciły trzy różne, choć powiązane ze sobą rewolucje, dotyczące teorii i technologii. Jedną z nich była rewolucja koncepcyjna, która postawiła na głowie dotychczasową teoretyczną genetykę populacyjną. Kolejną - rewolucja empiryczna, która dostarczyła genetykom populacyjnym olbrzymich ilości danych do analiz. Natomiast trzecia rewolucja - rewolucja obliczeniowa - umożliwiła syntezę obu pierwszych.

Niniejsze, czwarte już wydanie tego podręcznika jest wprowadzeniem do genetyki populacyjnej, jaka istnieje współcześnie. Adresujemy je do studentów studiów niższego i wyższego stopnia, jak również nowicjuszy w dziedzinie genetyki populacyjnej, wywodzących się z innych obszarów wiedzy, takich jak genetyka człowieka. Pisząc tę książkę, staraliśmy się zachować równowagę między teorią a obserwacją i przygotować ją tak, aby stanowiła jak najlepszą pomoc dydaktyczną.

W całej książce zwracaliśmy szczególną uwagę na wskazanie biologicznych podstaw modeli teoretycznych oraz na wyjaśnienie w prosty sposób znaczenia uzyskiwanych wyników. Specjalne zagadnienia i przykłady, często wyodrębnione z głównego tekstu w postaci problemów, wyjaśniamy następnie krok po kroku. Mamy nadzieję, że zachęcą one studentów do zatrzymania się na chwilę i przemyślenia tego, czego się właśnie nauczyli, oraz do zastanowienia się, jak uzyskana przez nich wiedza odnosi się do sytuacji rzeczywistych. Każdy rozdział kończy się około dwudziestoma zadaniami o różnym stopniu trudności, a ich pełne wyniki można znaleźć na końcu książki.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/product-pol-358-Podstawy-genetyki-populacyjnej.html

źródło okładki: http://www.wuw.pl/product-pol-358-Podstawy-genetyki-populacyjnej.html

Dawidv2 | 2018-02-01
arekusandra | 2017-08-01