Nie ze mną takie tere-fere

Okładka książki Nie ze mną takie tere-fere Jim Smith
Okładka książki Nie ze mną takie tere-fere
Jim Smith Wydawnictwo: Znak powieść przygodowa
powieść przygodowa
Barry Loser. I am not a Loser
Znak
2017-06-14
2017-06-14
Maria Jaszczurowska

ciekawa i zabawna książka, opisuje przygody Bartka Frajera, i jego wroga z krokodylą twarzą

jestem zadowolona! książka dla tych młodszych czytelników, których nie dziwią zapewne przygody Frajera opisywane w książce.;) mi się podobała, synowi również. To książka, którą mega szybko się czyta, jest napisana prostym językiem. Mój syn pochłonął ją w dwa dni, a naprawdę nie jest mega fanem czytania (no nie licząc tego typu książek.;)) )

Lubię recenzować książki dla dzieci, bo czytając je można samemu czasami poczuć się dzieckiem. Poza tym wiele z nich, to naprawdę mądre i wartościowe pozycje, które chętnie kiedyś sama podsunę swoim dzieciom. Dodatkowo uważam, że każdy rodzic powinien mieć chociaż ogólne rozeznanie na temat tego, co czytają jego pociechy. Nic, tylko czytać książki dla dzieci, o dzieciach i z dziećmi.

Staram się nigdy nie zrażać okładką, a zdarza się, że są one mega nieudane i odstraszają czytelnika już na samym wstępie. Tak było np z książką "Milo. Odklejone po(d)pisy", której zarówno okładka, jak i tytuł zupełnie nie współgrają z jej treścią, a szkoda bo ta niezwykle wartościowa i wzruszająca pozycja traci przez to na pewno spore grono potencjalnych czytelników. Nie może zatem dziwić, że "Nie ze mną takie tere fere" również zostało przeze mnie już na wstępie obdarzone dużym kredytem zaufania.

Powiem tak i mówię to z żalem: chyba nigdy w życiu jeszcze nie rozczarowałam się tak bardzo książką skierowaną do młodszego czytelnika. Tym razem okładka jest jak najbardziej adekwatna do treści, którą za nią znajdziemy. Główny bohater, to Bartek Frajer, który z powodu noszonego nazwiska narażony jest na liczne docinki ze strony swoich rówieśników, co ze szczególnym upodobaniem wykorzystuje jeden z nich, niejaki Darek Darenowski. Dodajmy do tego wszechobecne bekanie, puszczanie bąków, kozy w nosie, liczne zdrobnienia i obraźliwe piosenki śpiewane na melodię "sto lat", a tere fere okazuje się zbyt łagodnym określeniem na dyrdymały zaserwowane nam przez autora.

Ani to śmieszne, ani interesujące, nie mówiąc już o jakiejkolwiek wartości dodanej, którą można by wyłuskać z lektury i ja bym tego żadnemu dziecku nie pokazała mając w zanadrzu chociażby obłędne notatki Kacpra Niewypała, które utrzymane w podobnej konwencji nie ocierają się o żenadę i szczerze bawią.

Przykro mi było pisać tę recenzję, zwłaszcza że jest to pierwszy przypadek, gdy Wydawnictwo Znak Emotikon szczerze mnie zawiodło.

• 2017
  • Przeczytane w 2020
  • Pożyczone z biblioteki
  • Dla dzieci
  • Dzieciństwo W.

Dodaj cytat z książki Nie ze mną takie tere-fere