Stan zagrożenia

Okładka książki Stan zagrożenia James White
Okładka książki Stan zagrożenia
James White Wydawnictwo: Rebis Cykl: Szpital Kosmiczny (tom 7) Seria: Science Fiction fantasy, science fiction
Szpital Kosmiczny (tom 7)
Science Fiction
Code Blue-Emergency
Rebis
2004-01-01
2004-01-01
837301490X
Radosław Kot
Stan zagrożenia

Kolejny powrót do znanego, kojącego uniwersum Szpitala Kosmicznego w Sektorze Dwunastym. Nie wdając się w szczegóły: ponownie mamy do czynienia z obcym, który z powodu swojej odmienności i kulturowego oraz przede wszystkim etycznego niedopasowania przeżywa najpierw kłopoty, a następnie przygody w wielorasowym środowisku. Autor sięga po używane już wcześniej schematy: nadmierne poczucie winy, rygorystyczny system etyczny, niesubordynacja ze szczytnych pobudek. Wszyscy są dla siebie mili i uprzejmi, nawet krytyka przekazywana jest z należytą troską, a gdy ktoś sprawia kłopoty, wszyscy debatują, jak najlepiej mu pomóc i jak znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Brakuje tylko, żeby na końcu pojawiła się tęcza.

Skoro więc to takie zgrane klisze, dlaczego oceniam tak wysoko? Bo książkę dobrze się czyta, poza tym jak wszystkie pozycje z serii podbudowuje ona życiowy optymizm i po prostu sprawia, że człowiek czuje się życzliwiej nastawiony do świata. A poza tym darzę sympatią jej bohaterów, niezależnie od tego, jaką postać mają na co dzień lub w kogo w danej chwili się zmienią (Danalta!).

Buszując w antykwariacie natrafiłam na małą książeczkę, cienką, w czarnej niczym się nie wyróżniającej okładce. Po otwarciu autograf na wklejce. Hmm.. autora nie kojarzyła, ale opis z tyłu był interesujący. Pod koniec lat 70 - tych nie mieliśmy zbyt wielu autorów "zachodnich". Nabyłam za kieszonkowe.
Przeczytałam i zaczęłam pożądać reszty. Przeczytałam powoli w mękach w oryginale ze 4 tomy, a potem po kilku latach, gdy wyszła po polsku reszta serii to ja nabyłam. Stoi sobie na półce, a ja czasem sięgam po nią by nostalgicznie powspominać.
Nie wszystkie tomy serii trzymają poziom, ale warto zapoanać się z każdym.

Przeczytałam i zaczęłam pożądać reszty. Przeczytałam powoli w mękach w...

• Science Fiction
  • Kosmosy
  • Rok 2014
  • James White

Dodaj cytat z książki Stan zagrożenia