For 100 Days

6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
1939193125
angielski
jaszczurowa

Pleasure has a price . . . Just when everything in my life is falling apart, I find a chance to turn it around--to step into someone else's glittering world, if only for a little while. I become someone new, no longer the woman defined by an ugly past, but a woman freer and bolder than myself. A woman who isn't afraid to explore every passion, even at its darkest, with a mysterious and...

Pleasure has a price . . .

Just when everything in my life is falling apart, I find a chance to turn it around--to step into someone else's glittering world, if only for a little while. I become someone new, no longer the woman defined by an ugly past, but a woman freer and bolder than myself. A woman who isn't afraid to explore every passion, even at its darkest, with a mysterious and seductive man who believes my mask is real.

Handsome and commanding, enigmatic and irresistible, billionaire Dominic Baine is an obsession I cannot afford and should not risk. He ushers me into consuming new pleasures and addicting new desires, until the line between my real life and the fantasy one I've stolen with him begins to blur.

I know I cannot keep my truth from him. I know my past will not stay buried forever. But before I can make it right, everything comes crashing down. I have deceived this powerful, dangerous man . . . and now there is a price to be paid.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/30038074-for-100-days

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/30038074-for-100-days

Ewitka | 2017-08-11
Na półkach: Przeczytane, E-book, Erotica, 2017
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Książka ma bardzo dobry i dynamiczny początek, który zapowiada całkiem niezłą serię. Dominic to tajemniczy milioner, właściciel galerii, w której Avery wystawiała swoje obrazy. Niestety w jednym dniu spotkały ja dwa nieszczęścia, została bez dachu nad głową, a jej obrazy zostały wycofane z galerii. Na szczęście, w tym samym felernym dniu los się do niej uśmiecha i dostaje propozycję nie do odrzucenia - pewna bogata właścicielka apartamentu prosi ją, aby przez 100 dni jej nieobecności zaopiekowała się kwiatami w jej mieszkaniu. A właścicielem apartamentowca jest oczywiście Nick. Avery skrywa jeszcze jedną tajemnicę, mianowicie jej matka jest w więzieniu. Kiedy więc angażuje się w związek z Nickiem, wiele przed nim ukrywa. Potem robi się bardzo słodko, spodziewałam się, że gdy prawda wyjdzie na jaw, to nastąpi wielki dramat, a tu wszystko gładko poszło, z obietnicą tym razem 100 nocy.

Jezabel | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017