Broń renesansowa na śląsku

Wydawnictwo: WAW
poradniki

Praca doktorska Mariusza Cieśli, obroniona na Uniwersytecie Wrocławskim. Wypełnia istotną lukę w badaniach nad bronią i uzbrojeniem śląskim w XVI wieku. Autor skorzystał z imponującej bazy źródłowej a także skatalogował istniejące na śląsku nagrobki rycerskie prezentujące elementy zbroi. To niewątpliwy atut opracowania. Czytelnik otrzymuje nie tylko sporą dawkę wiedzy (zachowano pełny aparat przypisów), ale również obszerny źródłowy materiał ikonograficzny, opatrzony odpowiednim komentarzem i analizą. Spis treści: I dotychczasowy stan badań nad uzbrojeniem renesansowym, II rozwój uzbrojenia ochronnego w XVI wieku, zbroja, analiza zbroi, hełm, analiza hełmów, garnitur zbroi, analiza garniturów zbroi, zbroja turniejowa, analiza zbroi turniejowej, zbroja na konia (ladry) i oporządzenie jeździeckie, analiza zbroi na konia i oporządzenia jeździeckiego, tarcza (puklerz), analiza tarcz, III rozwój broni białej, obuchowej i drzewcowej w XVI wieku, broń biała, analiza broni białej, broń obuchowa, analiza broni obuchowej, broń drzewcowa, analiza broni drzewkowej, IV rozwój broni palnej i artylerii w XVI wieku, długa broń palna, pistolet, broń kombinowana, produkcja broni palnej, analiza broni palnej, artyleria, analiza artylerii, V broń miotająca, łuk, kusza, analiza broni miotającej, VI dekoracja broni, szkicowniki renesansowe, analiza dekoracji, KATALOG, ANEKS (inwentarz legnicki 1662, inwentarz uzbrojenia miasta Wrocławia 1547, inwentarz broni lenna zamkowego w Namysłowie z 12 VIII 1575 roku, uzbrojenie mieszczan Kłodzka w świetle spisu z drugiej połowy XVI wieku, Katalog Minutoliego, broń z kolekcji książąt pszczyńskich, katalog muzeum Rzemiosł Artystycznych i Starożytności we Wrocławiu, renesansowa broń w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, renesansowa broń w Muzeum Militariów a Arsenał), ikonografia archiwalna.

Homo_Mediaevalis | 2014-06-22