Zbędni ludzie. Przekleństwo chrześcijan Bliskiego Wschodu

2 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Les hommes en trop
literatura faktu
Suerte

„Co mają nam do powiedzenia małe dziewczynki o imionach zaczerpniętych z Ewangelii, z wyrwanymi kolczykami, wtulone w ramiona rodziców uciekających przed dżihadystami z Mosulu w dniu bez jutra? Że tym razem to już koniec. Koniec z chrześcijanami tu, gdzie chrześcijaństwo się narodziło. Że przetrwali wieki jako zakładnicy muzułmańskiej dominacji i europejskiego kolonializmu, lecz na próżno....

Że globalizacja rozbiła w pył ich egzystencję. Że właśnie poświęciliśmy ich na ołtarzu imperialnej wojny Ameryki z islamem i tej domowej, toczonej przez sunnitów z szyitami.
Że ich katastrofa jest także naszą, ponieważ wraz z nimi ginie nasza najdawniejsza pamięć, nasza jedyna nadzieja na pośrednika między Zachodem i Wschodem.
I że nasze odwetowe krucjaty oraz humanitarne żale napawają ich goryczą, ponieważ nawet w chwili śmierci nie przestajemy ich instrumentalizować, zaprzeczając długowi, jaki zaciągnęła wobec nich cywilizacja.
Irak, Syria, Egipt, Izrael, Palestyna, Liban, Jordania, Turcja, Armenia – sięgając do dwudziestu wieków historii, książka ta objaśnia współczesność i pozwala zrozumieć, dlaczego tragedia chrześcijan Wschodu jest znakiem naszego moralnego samobójstwa”.
Jean-François Colosimo

źródło opisu: www.wydawnictwodialog.pl

źródło okładki: www.wydawnictwodialog.pl

"Zbędni ludzie" to kolejna książka, która dotyczy bardzo ciekawego tematu, ale zawodzi oczekiwania. Prześladowania spotykające chrześcijan na Bliskim Wschodzie co jakiś czas pojawiają się w mediach, ale Europa niewiele robi, by problem ten rozwiązać. Skutkiem tego tamtejsi chrześcijanie opuszczają swoje ojczyzny i emigrują na Zachód. To jest ogólna konkluzja. Temat ten - w odniesieniu do innych jeszcze religii bliskowschodnich - podjął G. Russel w "Spadkobiercach zapomnianych królestw". Nie jest to książka wybitna, ale co najmniej przyzwoita. Nie można tego niestety powiedzieć o "Zbędnych ludziach" Colosimo.

Kompozycja książki jest szalenie chaotyczna. Autor skacze z tematu na temat, nie da się w jego pracy znaleźć jakiejś linii przewodniej. Klucz chronologiczny, geograficzny, wyznaniowy? Nic z tych rzeczy. Poszczególne zagadnienia są wymieszane w sposób nietrafiony, a Colosimo jakby nie mógł się zdecydować, czy opisywać współczesność, czy analizować przyczyny, czy może wzywać do...

mistan | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017