Kot. Historia i legendy

flora i fauna

Historia obcowania Europejczyków z kotami jest o wiele krótsza niż dzieje ludzkiej zażyłości z psami, toteż niewiele zachowało się literackich przekazów z czasów starożytnej kultury śródziemnomorskiej, opowiadających o początkach współistnienia człowieka z pręgowanym drapieżcą.

Octopus | 2015-11-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Branżowe
Przeczytana: 16 listopada 2015

Chylę czoła przed autorką dziękując za ogrom pracy, który włożyła by ta książka powstała i to, że jest kustoszką w bibliotece wcale nie było dużym ułatwieniem.
Jedyny minus, to brak ilustracji, chociaż teraz uważniej będę patrzyła na różne dzieła sztuki, poszukując motywów związanych z kotami.
I bardzo się cieszę, że nie żyję w Średniowieczu, kiedy to ludzie byli tak prymitywnie okrutni i brutalni wobec zwierząt, zwłaszcza kotów, a także ludzi. Nic nie usprawiedliwia prześladowań, czy drastycznych zabaw powodujących cierpienia i śmierć tych zwierząt.

Ania | 2013-07-03

Bardzo dobra książka .Odkrywa wiele nieznanych faktów dotyczących tych cudownych zwierząt.

Noemi | 2012-12-21

Bardzo interesująca - jakoś nie mogłam się za nią zabrać, ale lektura dostarczyła mi sporo satysfakcji. Styl autorki nie drażni, jest dość elegancki, ale wyważony, informacje sprawiają wrażenie zebranych rzetelnie. W książce możemy znaleźć sporo ciekawostek literackich i historycznych. Sądzę, że to ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników kotów - ci, którzy mruczących futrzaków nie lubią, mogą się przynajmniej dowiedzieć kilku istotnych rzeczy - na przykład tego, co stało się przyczyną średniowiecznych zabobonów dotyczących kotów i jaki wkład miały te wierzenia we współczesne postrzeganie tych zwierzaków. Radzę uważać tylko na jedną rzecz - zajrzyjcie do środka książki, bo mogą być 2-3 białe strony, zapewne tę wadę w dodrukach już wyeliminowano, o ile jeszcze jakieś powstały.