Kot. Historia i legendy

Laurence Bobis Wydawnictwo: flora i fauna
flora i fauna
2008-01-01
2008-01-01

Fascynująca lektura, choć chyba nie dla każdego. To nie lekka, rozrywkowa książka, ale dzieło naukowe (popularnonaukowe?),które zainteresuje przede wszystkim wielbicieli kotów i miłośników historii. Podziwiam autorkę za ogrom pracy, którą wykonała tropiąc kocie ślady w kulturze, sztuce, nauce, wierzeniach i codzienności ludzi żyjących przed wiekami. Trochę szkoda, że najwięcej uwagi poświęciła średniowieczu, ale wydaje mi się, że ze starożytności zachowało się za mało materiałów, natomiast te z czasów nowożytnych są zbyt obszerne. Mimo, iż autorka korzystała głównie z zachodnioeuropejskich źródeł, znalazłam kilka "polskich kotów".
W sumie rewelacyjna pozycja, ale było kilka zgrzytów dotyczących polskiego wydania. Po pierwsze trochę kiepskie tłumaczenie. Były zdania, w których mimo kilkukrotnego przeczytania nie mogłam się połapać o co chodzi. Po drugie przypisy. Jest ich mnóstwo, po kilka na każdej stronie. Zawierają głównie źródła, czasem doprecyzowanie podanej informacji, a ja wolałabym objaśnienia użytych terminów naukowych. Po trzecie ilustracje. Nie ma ich, za to jest spis ilustracji... Jeśli wydawca z nich zrezygnował, po co zamieszczać spis?

Chylę czoła przed autorką dziękując za ogrom pracy, który włożyła by ta książka powstała i to, że jest kustoszką w bibliotece wcale nie było dużym ułatwieniem.
Jedyny minus, to brak ilustracji, chociaż teraz uważniej będę patrzyła na różne dzieła sztuki, poszukując motywów związanych z kotami.
I bardzo się cieszę, że nie żyję w Średniowieczu, kiedy to ludzie byli tak prymitywnie okrutni i brutalni wobec zwierząt, zwłaszcza kotów, a także ludzi. Nic nie usprawiedliwia prześladowań, czy drastycznych zabaw powodujących cierpienia i śmierć tych zwierząt.

I bardzo się cieszę, że nie żyję w Średniowieczu, kiedy to ludzie byli tak...

Bardzo interesująca - jakoś nie mogłam się za nią zabrać, ale lektura dostarczyła mi sporo satysfakcji. Styl autorki nie drażni, jest dość elegancki, ale wyważony, informacje sprawiają wrażenie zebranych rzetelnie. W książce możemy znaleźć sporo ciekawostek literackich i historycznych. Sądzę, że to ciekawa pozycja nie tylko dla miłośników kotów - ci, którzy mruczących futrzaków nie lubią, mogą się przynajmniej dowiedzieć kilku istotnych rzeczy - na przykład tego, co stało się przyczyną średniowiecznych zabobonów dotyczących kotów i jaki wkład miały te wierzenia we współczesne postrzeganie tych zwierzaków. Radzę uważać tylko na jedną rzecz - zajrzyjcie do środka książki, bo mogą być 2-3 białe strony, zapewne tę wadę w dodrukach już wyeliminowano, o ile jeszcze jakieś powstały.

Bardzo dobra książka .Odkrywa wiele nieznanych faktów dotyczących tych cudownych zwierząt.

• Koty
  • Zwierzęta