Pod władzą księcia Repnina

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Stanisław Lubomirski, Repnin
Monthion

Stosunkowo mało wiemy o pierwszym okresie panowania Stanisława Augusta. A przecież były to lata, w których ostatecznie ukształtowały się warunki polityczne, określające byt Polski, aż do Sejmu Wielkiego. Były to lata, kiedy powstały koterie dworskie, którym król dawał posłuch, oraz uformowały się styl życia dworu i swoiste zwyczaje polityczne między Warszawa a Petersburgiem, a także stosunki szczególne między królem a ambasadorem Repninem. Diariusze i memoriały marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego, czynnego polityka, uczestnika wielu wydarzeń i bezpośredniego obserwatora, ukazują nam lata 1764-1768. Oczywiście są tu poruszane tylko niektóre sprawy, zdaniem autora najważniejsze. Pokazane są jednak z wielką precyzją i jasnością, bardzo plastycznie, choć zwięźle. Przedstawione fakty - a Lubomirski czyni to z wielką powściągliwością i klasyczną oszczędnością słowa - daje nam żywe i barwne charakterystyki najważniejszych dramatis personae, ukazuje ich sposób myślenia oraz krótkowzroczność przewidywań

źródło opisu: opis wydawnictwa

źródło okładki: google