Ciemny las

Mrówki i ludzie*

Wydaje się lepsza niż pierwsza część. Przez chwilę trochę trąciło tanim romansem ale w ogólnej ocenie można i z tego fragmentu coś wyciągnąć. Zawiodłem się tylko, gdyż zakończenie nie sprawiło konieczności pochłonięcia kolejnej części, co na pewno zrobię lecz nieprędko.

Druga część trylogii. Miałem mieszane uczucia podchodząc do tego tytułu ale już od samego początku wciągnęła mnie niemiłosiernie. Jest to dla mnie zupełnie nowy styl SF, i co najważniejsze, bardzo mi podszedł. Mocne osadzenie w technologii i nauce. Świetne budowanie napięcia ale co najważniejsze bardzo tu dużo głębszych przemyśleń i idei. Polecam, nie tylko fanom SF.

Ten tom jest trochę słabszy od poprzedniego. Są momenty dłużyzny i cała książka wydaje się być zbyt rozwlekła. Końcówka trochę przyspiesza i podciąga ocenę całej książki.

Tom drugi cyklu “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” kontynuuje rozważania na temat możliwego przebiegu kontaktu ludzi z obcą cywilizacją oraz wpływu, jaki może na nas wywrzeć zmaganie się z przeciwnikiem przerastającym nas wielokroć stopniem zaawansowania. Mowa tu o gatunku, którego systemy wojenne i strategie infiltracji po tysiąckroć przewyższają nawet najbardziej charakterystyczne, jakie nieraz przypisywane są ogólnie pojętym “obcym”.

Dla mnie samego “Ciemny las” to książka absolutnie genialna i, choć wciąż pozostaję pod wielkim wrażeniem pierwszego tomu cyklu, uważam, że jest to najlepsze SF, jakie kiedykolwiek czytałem. Choć, by pozostać precyzyjnym, określiłbym tak cały cykl Cixina Liu.

Książka wypełniona jest filozoficznymi rozważaniami, które starają się zobrazować nas samych, jako gatunek i cywilizacja, ale także wskazać, jakie podejście powinniśmy obrać w kontekście ekspansji międzygwiezdnej. I powiem to wprost, choć może zabrzmieć to dość oczywiście - nie jest to droga, jakiej mogliście się spodziewać.

Fabularnie rozpoczynamy od momentu kiedy realność zagrożenia ze strony Trisolaris (poznanej w pierwszym tomie) zostaje ujawniona światu, a nasza cywilizacja staje w obliczu zadania opracowania strategii wojennej, która ma zagwarantować nam zwycięstwo w zbliżającej się za kilka wieków wojnie. Nie jest to jednak sprawa prosta, gdyż obcy posiadają na naszej planecie tak zwane sofony, które w najprostszym ujęciu, potrafią prześledzić każdą informację wizualną, dźwiękową lub zapisaną w dowolnej formie i tym samym zdradzić naszą strategię swym twórcom. Ludzie postanawiają więc stworzyć program Wpatrujących się w ścianę, czyli ludzi, których zadaniem jest opracowanie strategii walki, wyłącznie w swoich umysłach - gdyż te jako jedynie pozostają poza zasięgiem sąd śledzących ludzi. Pomysł budzi wiele kontrowersji, a w kolejnych etapach prowadzi do jeszcze większych komplikacji. Dalej jest już czysty chaos, z którego nasza cywilizacja stara się wyłonić ziarno nadziei na zwycięstwo i przetrwanie gatunku.

Zaznaczę to raz jeszcze gdyż uważam, że jest to w tym przypadku zasadne - cykl Cixina Liu to absolutnie genialna literatura i koncept na najwyższym poziomie. Zdaję sobie sprawę, że być może nie każdy jest zwolennikiem literatury SF, jednak uważam, że nawet pomimo to, każdy zyska sięgając po te książki. Tu nie chodzi nawet o całą otoczkę naukową, czy wojnę cywilizacji - tu zawarty został ogrom prawd o nas samych, obdartych z otoczki przemilczenia i tego o czym my sami wolimy nie myśleć. Jeśli cenicie sobie literaturę, która w niecodzienny sposób zagłębia się w ludzką psychikę, naturę oraz debatuje nad naszym celem i sensem - proszę, zapewniam, że znaleźliście nowy skarb.

PS Jeszcze chciałbym zamieścić krótką notkę dla miłośników hard-SF, do którego to gatunku cykl ten jest nierzadko zaliczany. W tomie drugim, podobnie jak i w pierwszym, znajdziecie sporą dawkę “naukowego bełkotu” ujętego w tak przychylny laikowi język i rozumienie, że nawet nie poczujecie, kiedy przeszliście od rozważań na temat elementarnych podstaw teoretycznych fizyki kwantowej do skutków wysadzenia połowy układu słonecznego. A to tylko część tego, czego możecie nauczyć się z tej książki, gdyż Liu po raz kolejny pokazuje jak wielką encyklopedią jest jego umysł i jak przystępnie potrafi przelać jej część na karty swoich książek.

Opinia wspólna dla całej trylogii. Nie ma w tych powieściach wartkiej akcji i jej tu nie potrzeba, powieści meandrują, kierują czytelnika ku różnym tematom, ale podobnie jak opowiadania z tomu Wędrująca ziemia, każdy z tych tematów zawiera jakąś, co najmniej jedną, świetną ideę, dzięki czemu autor utrzymuje zainteresowanie czytelnika stale na bardzo wysokim poziomie. Jestem pełen podziwu dla Cixina Liu, zawarł w swoim dziele ogrom wiedzy i przemyśleń.

Jako wielki fan sci-fi, które stanowi ok. 70% książek które czytam - no niestety 5/10… Po Problemie Trzech Ciał, który przeczytałem jednym tchem, wziąłem się od razu za Ciemny las i im dalej w ten „las” moje ocena niestety obniżała się 7, 6, …, 5.
Mimo wszystko na plus - główny Wpatrujący się w ścianę bohater i jego wiodący pomysł oraz część wątków społeczno-futurystycznych. Niestety zostały one przykryte infantylnością i nawet futurystyczną nierealnością niemal całej reszty fabuły - np. sam pomysł przekazania takiej odpowiedzialności Wpatrującym się w ścianę, pomysły dwójki z nich, wizja społeczeństwa przyszłości w takich okolicznościach, sztampowe 0-1 i drewniane postacie i to nie wszystko - co chwila miałem tzw wtf... Jeszcze co do pomysłów to poza w/w plusem w reszcie widziałem to co znałem z Fundacji, Battlestar Galactica i innych, a więc to wszystko już było.
Na szczęście zakończenie książki zamyka ją, nic nie pozostaje otwarte, więc z czystym sumieniem kończę na tej pozycji przygodę z sagą i może odkryję jej kontynuację poprzez kolejne sezony powstającego serialu.

Zaraz po zakończeniu pierwszej części zabrałem się za drugą i muszę przyznać, że nie spodziewałem się, ale jest lepsza.

Wygląda na to, że Problem Trzech Ciał był tylko wprowadzeniem w uniwersum, rozstawieniem pierwszych pionków na szachownicy i wyjaśnienie podstaw stojących za konfliktem. Wprowadzone nam zostały interesujące koncepcje (tytułowa gra, sofony, Trisolaris i motywacje głównych frakcji),ALE no właśnie. Dopiero tu jest mięsko.

Nie zrażajcie się początkiem książki, bo tak jak Liu w P3C rozstawiał pionki, tak na początku Ciemnego Lasu rozstawia figury. Mamy zatem wprowadzenie nowych bohaterów, sytuacji społeczno-geopolitycznej, Wpatrujących się w Ścianę. Ponownie, jest oryginalnie, wiarygodnie i widać, że autor ma przemyślane to co chce przekazać.

I jak już te figury są rozmieszczone, to zaczynają się prawdziwa partia, której nie powstydziliby się najwięksi mistrzowie szachowi. Dostajemy predykcje w tematach politycznych, socjologicznych dużych mas ludzkich, technologicznych (głównie inżynieria, z wiadomych z części pierwszej względów). W pełni opracowany obraz strategii i długofalowych działań. Osadzenie w tym kontekście istotnych jednostek, które wpływają na kluczowe wydarzenia i "zmieniają bieg historii" to zabieg, dzięki któremu na szczęście książka nie stała się kroniką przyszłościowo-historyczną i mamy postaci, z którymi możemy sympatyzować. To prawdopodobnie uratowało książkę przed całkowitym zanudzeniem czytelnika.

Duży nacisk położony został na kwestie technologii i muszę przyznać, że zabieg rozwoju jedynie inżynierii, bez postępu w badaniach podstawowych jest niesamowicie inteligentnym zagraniem. Powoduje to, że książka staje się wyjątkowo wiarygodna i unika problemu magicznego futuryzmu, w który w sposób nieunikniony można wpaść czyniąc predykcję na temat rozwoju mechaniki kwantowej.

Kolejne ciekawe zagadnienie to podejście do Paradoksu Fermiego. Nie powiem więcej, żeby nie wchodzić w spojlery, ale pomysł jest znakomity. Jedyne co szkoda, to że dość łatwo można było przejrzeć zamiary (choć przyznaję, tylko ogólny kierunek, nie szczegóły).

Teraz dwa ogromne minusy, pierwszy fabularny, drugi techniczny. Zakończenie jest rozczarowujące i generyczne, zupełnie nie podoba mi się końcówka. Ale no, powiedzmy, że jest to subiektywne, osobiście nie trafia do mnie taka narracja.

Druga natomiast, bardzo obiektywna i ogromna - nie mam pojęcia czy to wina autora, któregoś z tłumaczy, wydawcy czy jeszcze kogoś innego, ale TA KSIĄŻKA NIE JEST PODZIELONA NA ROZDZIAŁY. To znaczy jest, ale całkowicie bezsensownie. Każdy rozdział to przeskok o kilka/dziesiąt/set lat, i o ile na pierwszy rzut oka ma to sens, tak jak sobie uświadomimy, że w takim układzie jeden rozdział zajmuje... 1/3 książki (?!),a równolegle prowadzonych jest kilka wątków, w różnych miejscach, z innymi postaciami... Po pierwsze można się zgubić, po drugie bardzo trudno sobie rozłożyć czytanie. Za każdym razem, gdy odkładałem książkę, miałem wrażenie, że robię to w połowie wątku, ten brak rozgraniczenia zaburza poczucie postępu u czytelnika i demotywuje do zabrania się za lekturę. Tutaj na pewno dużo lepszy odbiór może być wersji audio, niestety ja czytałem w papierze.

Podsumowując: bardzo solidne sci-fi, podejmujące wątki polityki, strategii, socjologii dużych mas ludzkich, technologii, zawierający też wątki dystopijne i space opery. Zrealizowane z rozmachem, dobrze umotywowane i wiarygodne. Z kilkoma drobnymi wadami.

Ostatecznie świetny przedstawiciel gatunku i znakomita kontynuacja, lepsza niż część pierwsza.

Wybitna bardzo oryginalna książka inteligentna pouczająca oraz wciągająca napisana z nieprawdopodobnym rozmachem ogarniającym losy ludzkości, ziemi, kosmosu oraz wszechświata... coś nieprawdopodobnego!!! Ciężko komuś byłoby to opowiedzieć... to po prostu trzeba samemu przeżyć :) Jedynym minusem moim zdaniem jeżeli o mnie chodzi jest gigantyczna ilość wiedzy, teorii oraz nauki zawarta na kartach tej książki, chętnie pogodziłbym się z mniejszą ilością tej wiedzy i pewnymi uproszczeniami ale sama w sobie historia jest jak najbardziej genialna !!!!

Wystawiam niższą ocenę niż pierwszej części, bo choć autor ma sporo ciekawych pomysłów i bardzo ciekawie opisuje rozwój naszej cywilizacji oraz zderzenie z nią osób urodzonych 200 lat wcześniej, to niestety nie ustrzegł się błędów, które mi akurat trochę przyćmiły pozytywy. Pierwszym i najpoważniejszym jest problem z tempem akcji i narracją. Cixin Liu nie dość, że zrezygnował z podziału na rozdziały i postawił na kompletnie odmienną strukturę książki niż w pierwszym tomie, to na dodatek rozwleka książkę aż do bólu. Wszystko po to, aby ją zakończyć nagle od niechcenia na ostatnich stronach bo główny bohater nagle wymyśla rozwiązanie problemów ludzkości i zapobiega inwazji obcych. I choć Ci bacznie obserwują każdy ruch ludzkości w czasie rzeczywistym, to jakimś cudem przeoczyli co robi osoba którą obserwowali najczujniej, a gdy ta wyjaśnia swój plan stwierdzają po prostu "hmm przeoczyliśmy to"... Bez polotu i wyraźnie bez pomysłu jak zakończyć książkę. No i sam pomysł "Wpatrujących w ścianę" oraz wybranie na jednego z nich przypadkowej osoby (może to i zbyt proste stwierdzenie, ale teorie nt. jego wyboru są mocno dziurawe) kompletnie mnie nie przekonało. Szkoda, bo jej dobre strony są silne i miał "Ciemny las" potencjał, aby zostać naprawdę świetną pozycją... Kierunek rozwoju ludzkości i generalnie wątki psychologiczne/socjologiczne bardzo na plus.

Bardzo dobra kontynuacja pierwszej części ciekawe pomysły i dość udany opis postaw wobec zagrożeń. Choć niestety zaczyna coś szwankować lekko autor zaczyna przekonbinowywać z niektórymi pomysłami.

• Science Fiction