Ciemny las

Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
黑暗森林 (The Dark Forest)
9788380620506
Ciacho

Drugi tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”, największego w ostatnich latach wydarzenia w światowej fantastyce naukowej, porównywalnego z klasycznymi cyklami „Fundacja” i „Diuna”. Chiński bestseller, który zyskał ogromny rozgłos w USA – w 2015 roku tom pierwszy, Problem trzech ciał , otrzymał nagrodę Hugo dla najlepszej powieści. Wyobraź sobie wszechświat jako las pełen nieznanych...

Wyobraź sobie wszechświat jako las pełen nieznanych drapieżników. Żeby przetrwać, trzeba pozostać niezauważonym – każda cywilizacja, która się ujawni, zginie.

Ziemia właśnie się ujawniła. Drapieżcy nadciągają.

Mieszkańcy Ziemi nie mogą otrząsnąć się z szoku po odkryciu, że za czterysta lat czeka ich inwazja kosmitów. Ruch na rzecz Ziemskiej Trisolaris został pokonany, ale obcy dzięki sofonom mają dostęp do wszystkich gromadzonych przez ludzi informacji. Tylko to, co się dzieje w ludzkich umysłach, pozostaje przed nimi ukryte. Staje się to bodźcem dla stworzenia programu Wpatrujących się w Ścianę, opracowania tajnych strategii, niemożliwych do rozszyfrowania zarówno dla Trisolarian, jak i dla Ziemian.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
Agnieszka książek: 506

Mrówki i ludzie*

Pośmiałam się niedawno czytając wywiad z Nabokovem, gdy ten półżartem oświadczył, że czasem musi walczyć z podejrzeniem, że istnieje światowy spisek przeciw jego mózgowi, próbujący mu wmówić, że niektórzy pisarze są wielcy (w „Sztuka powieści. Antologia wywiadów z The Paris Review"). Tymczasem tenże spisek, może o nieco mniejszej skali, dotknął i mnie. „Ciemny las” ma właściwie same świetne recenzje. Moim zdaniem to okropna książka.

Ale najpierw o tym, co faktycznie jest dobre. Nadal („Ciemny las" to drugi tom trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi”) Cixin Liu ma znakomite pomysły naukowe (w dziedzinach ścisłych, bo socjologia i psychologia leżą i rzężą). Minus jest taki, że ta nauka jest bardzo techniczna - ale ma to świetne uzasadnienie fabularne - nie podaruje więc czytelnikowi Cixin Liu naukowej wizji, tylko rozbudowane spekulacje wokół znanych tematów. Za to są one prowadzone daleko i konsekwentnie, i chwilami urzekają rozmachem. Jeden z pomysłów fabularnych - zagadka „uroku" - trzymał mnie w szachu całą książkę, naprawdę chciałam się dowiedzieć i nie umiałam odgadnąć co bohater wymyślił (choć niestety wyjaśnienie było rozczarowujące, liczyłam na śmiałą prawie fizykę, dostałam kiepską pseudofilozofię).

Najgorzej czytało mi się pierwsze dwieście stron. To kawał książki, w którym nic się nie dzieje i nic tego nie rekompensuje, bo stylistycznie Cixin Liu, jest nadal bardzo kiepski. Szczególnie bolały mnie nieporadnie używane metafory. A niestety, w porównaniu do pierwszego tomu, w „Ciemnym lesie" jest ich dużo, jakby autor na fali sukcesu poprzedniej części odrzucił pisarską dyscyplinę. Od początku fatalnie wypada też psychologia postaci.

Do tego wszyscy, na całym świecie, na przestrzeni kilkuset lat, zachowują się jak wychowani w reżimie komunistycznym Chińczycy. Cixin Liu z pewnością opanował encyklopedyczną definicję słowa demokracja, ale całą książka udowadnia, że w praktyce nie ma pojęcia czym ona jest. Buduje wizję świata w ciągu czterystu lat, w którym cała ludzka cywilizacja w głębi duszy pragnie silnego scentralizowanego przywództwa i oddycha z ulgą zawsze, gdy takie się znajduje. Bo tylko ono może wykreować ducha wspólnoty i wtedy uciemiężona ludzkość powstanie z kolan (to piękne zdanie można potraktować jako próbkę stylu powieści). Nie liczy się, że coś jest niezgodne z prawem (kuriozalne są opisy obrad ONZ), prawo to twór służebny i dowolnie naginany; za to liczy się, gdy coś jest niestosowne (ta obyczajowa chińskość, w rzadkich chwilach, gdy jest wolna od komunistycznego osadu bywa interesująca: na przykład po wybudzeniu z dwustu lat hibernacji, w ośrodku dostosowawczym, bohater nie pyta o żonę i córkę, też zahibernowane, bo mu nie wypada; inny - marnotrawny syn, poddaje się hibernacji, by podążyć za ojcem i odzyskać jego szacunek, cóż z tego, że zostawia żonę i dziecko). Pełna godności postawa i wewnętrzny spokój to najlepsze argumenty w dyskusji. A oficerowie polityczni, pilnujący i egzekwujący właściwy sposób myślenia w armii, to tylko chiński rodzaj wojskowych kapelanów.

We współczesnych Chinach na październikowym zjeździe 90-milionowej partii komunistycznej uchwalono, że partia przewodzi społeczeństwu we wszystkich dziedzinach życia. Myśli zebrane przywódcy państwa Xi Jinpinga włączono do partyjnej konstytucji. Oznacza to, że nie można już z nimi dyskutować, bez zarzutu zdrady.

I to jest właśnie świat z „Ciemnego lasu”. Świat ludzi nieznających wolności osobistej. Wszystko, co się dzieje w powieści jest tego pochodną.

Z ciekawostek, wizja społeczeństwa za 200 lat bardzo przypominała mi zbetryzowanych ludzi z „Powrotu z gwiazd” Lema, tyle że u Lema był to wynik chemicznej kastracji, w „Ciemnym lesie” nie doczekałam się racjonalnego wyjaśnienia (długo, bo to długa powieść, byłam przekonana, że to bardzo ładnie opisana przez Cixina Liu plomba mentalna).

Słowa klucze tej książki to eskapizm i defetyzm, to drugie pięknie jest wrośnięte również w polską historię komunistycznego języka.

Ujął mnie też wątek miłosny. Jak pokochać to tylko kobietę: najpiękniejszą na świecie i, koniecznie!, wrażliwszą i bardziej niewinną od wszystkich innych kobiet - stanowiącą pod tym względem przeciwieństwo ich powszechnej pospolitości. Oczywiście bohaterkę wyposażono jeszcze w wiele innych zalet, powyższe wydały mi się kluczowe.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Otóż w ciągu ostatniego roku czy dwóch przeczytałam kilka książek tłumaczonych przez Andrzeja Jankowskiego. I niezależnie od autora zawsze nie podobał mi się ich język. Będę więc Andrzeja Jankowskiego unikać. Szkoda, bo to chyba kluczowy tłumacz fantastyki w wydawnictwie Rebis.

Gdybym się uparła, dałabym radę napisać „Ciemnemu lasowi" przychylniejszą recenzję, dobre pomysły są bardzo ważne w fantastyce. Ale same pomysły nie stworzą powieści. Ciemny las przypomina rozbudowany konspekt, w którym wcześniej ponumerowanym postaciom nadano imiona i który okraszono ideologicznymi metaforami. A współczesna science fiction nie ma się przecież tak kiepsko. Z pisarzy mi znanych wspaniałe wizje tworzą: Egan, Stross, Dukaj, McDonald, Gibson. Jest też całe, często blisko z sf graniczące, weird fiction: Duncan, Mieville, Noon, Simmons, nawet Harrison.

Ich polecam.

Agnieszka Ardanowska

* Tytuł nawiązuje nie tyle do powieści Steinbecka co do żenująco oklepanej metafory spinającej powieść klamrą.

„Ciemny Las” to drugi tom cyklu „Wspomnienie o Przeszłości Ziemi”. Recenzując „Problem trzech ciał” stwierdziłem na koniec, że jest ona na tyle ciekawa, że chętnie sięgnę po kolejny tom, co niniejszym uczyniłem.
Akcja nowej książki Cixin Liu jest bardzo rozbudowana i właściwie każda próba opisu wydarzeń bądź przedstawienia charakterystyki bohaterów byłaby bezcelowa. Za dużo tu tematów, powiązań przyczynowo-skutkowych, zależności i symboliki. Nawet samo wyjaśnienie tytułu mogłoby zepsuć zabawę następnym czytelnikom. Ogólnie można stwierdzić, że „Ciemny Las” kontynuuje wątki rozpoczęte w „Problemie trzech ciał”, czyli najazd obcej rozwiniętej cywilizcji Trisolarian na Ziemię. Poszczególne rozdziały dzieła portretują nam epoki na przełomie ponad 200 lat. Obserwujemy gorączkową pogoń za rozwijaniem badań, przyśpieszeniem budowy nowoczesnej technologicznie floty statków kosmicznych, czy zmaganiem się z dylematem walki z sofonami – urządzeniami rejestrującymi działania ziemian. Obok...

glodnawyobraznia | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/04/przedzierajac-sie-przez-ciemny-las.html
Skuszona intrygującym science-fiction autorstwa Cixina Liu pt. "Problem trzech ciał" sięgnęłam po jego kontynuację, czyli "Ciemny las". Ludzkość szykuje się do inwazji Trisolarian, a przeszkadzają jej zarówno wysłane przez wroga sofony, jak i jej własna natura. I niestety sposób konstrukcji tej powieści też raczej przeszkadza niż pomaga w czytaniu. A czemu tak się dzieje?

Otóż na pierwszy plan wysuwają się nie poszczególni bohaterowie, ale raczej zjawiska społeczne i prawidłowości w ludzkim zachowaniu. Problemem w wojsku okazuje się defetyzm, czyli brak wiary w zwycięstwo, a wielu cywili głosi teorię eskapizmu, czyli ucieczki z Ziemi. Powstaje więc program Patrzących w Ścianę, opierający się na czterech wybitnych jednostkach, które mają w tajemnicy przed wszystkimi stworzyć strategię przetrwania ludzkości, a do dyspozycji dostać nieograniczone środki. Trisolarianie odpowiadają na...

książek: 2075
Wojciech Gołębiewski | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

UWAGA!! ARCYDZIEŁO!!!
Recenzowałem Liu "Problem trzech ciał" (10), a teraz mam drugi tom trylogii. Nim przejdę do fantastyki wyciągam bardzo trafne realistyczne stwierdzenie (s. 46,7 - e-book):

".... sześćdziesiąt lat.. ...to najlepszy okres w życiu, wiek, w którym człowiek pozbywa się ciężarów noszonych po czterdziestce i pięćdziesiątce, a nie pojawiają się jeszcze niedomagania i spowolnienie siedemdziesiątki i osiemdziesiątki. Wiek, w którym można cieszyć się życiem...."

Za 400 lat dolecą Trisolarianie, którzy zniszczą Ziemian, jak Europejczycy w Ameryce - Indian. W związku z tym powstaje idea eskapizmu tj ucieczki z Ziemi. ONZ uchwala zakaz eskapizmu, jak w XX – XXI wieku rozprzestrzeniania broni jądrowej, szczególnie w Płn Korei i Iranie czyli niedopuszczania innych do grupy mocarstw, które takową posiadają. Propaganda fałszu o wszechświatowej solidarności, przy jednoczesnym dalszym zbrojeniu ...

Izabela Pycio | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

"Jedyną stałą w świecie ogromnej zmiany jest szybki upływ czasu."

Już pierwszy tom "Problem trzech ciał" spotkał się z entuzjastycznym odbiorem, ale to w drugim poczułam się jeszcze bardziej swobodnie i naturalnie. Naukowy klimat powieści wciąga niesamowicie, fantastyka w takim wydaniu sprawia wiele przyjemności, podkręca wyobraźnię, skłania do głębokich refleksji, podsuwa różnorodne zagadnienia, którym warto dociekliwie i krytycznie przyjrzeć się. Forma dokształcania się, zdobywania wiedzy, także z odległych codziennym zainteresowaniom dziedzin nauki, oraz wyrabiania badawczego światopoglądu.

Matematyka, fizyka, astronomia, informatyka, chemia, biologia, neurologia, filozofia, psychologia, socjologia, oraz ich specjalizacje, reguły, procesy i zastosowania. Wszystko przedstawione w drobiazgowej, wnikliwej i precyzyjnej odsłonie, jednak zrozumiałej, klarownej i komunikatywnej. Swobodnie podąża się za zamysłami autora, śledzi ze zrozumieniem tło przebiegu akcji, poznaje...

Maciek | 2017-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2017

SCIENCE FICTION MADE IN CHINA

(UWAGA – JEŚLI NIE CZYTALIŚCIE „PROBLEMU TRZECH CIAŁ” TO NAWET NIE ZABIERAJCIE SIĘ ZA „CIEMNY LAS”)

„daj 6” Nie, bo pomyślą, że jestem ignorantem i rasistą, nie rozumiem kultury dalekiego wschodu i już sam tytuł opisu … „daj 6, przecież książka średnia” no tak, średnia ale pierwszy tom był super „ale oceniasz drugi!” wiem, ale saga jako całość ... „ nie pieprz, drugi oceniasz, wyjdzie trzeci, przeczytasz, ocenisz całość po średniej” nie wiem czy przeczytam, przecież drugi średni „przeczytasz, na pewno przeczytasz” chyba masz rację …
No i dałem 7. Sam nie wiem czemu, bo przez dobre 1/3 książki byłem bliski porzucenia lektury, szczególnie, że podczas czytania „Ciemnego lasu” cały czas czułem jak z szafki patrzą na mnie następne, nieprzeczytane tomiszcza, niecierpliwie szeleszcząc stronami w nadziei, że porzucę na rzecz którejś z nich, to chińskie dzieło, a tu klops. Presję wytrzymałem i muszę przyznać, że koniec końców było warto, i tak, przeczytam...

Aneta | 2018-07-08

"- Jest pan jedną z najspokojniejszych osób, jakie spotkałem.
- Ten spokój wynika z cynizmu. Na świecie jest niewiele rzeczy, które mnie obchodzą". - powiedziała osoba, której powierzono zadanie ocalenia świata.
Świetnie utrzymany klimat w obliczu rozwiązań zagłady Ziemi!
Genialna kontynuacja "Problemu trzech ciał"!

Wkp | 2017-09-04

ZIEMIA W CIENIU INWAZJI

„Ciemny las” to zdecydowanie najbardziej wyczekiwana przeze mnie powieść Science Fiction ostatnich lat. Wszystko za sprawą rewelacyjne części pierwszej, „Problemu trzech ciał”, który zachwycił mnie jak żadna inna książka z tego gatunku od bardzo dawna. W końcu było to dzieło nieszablonowe, ambitne, wciągające, znakomicie pomyślane i poprowadzone, a na dodatek świetnie napisane. I taki też jest ciąg dalszy, który właśnie pojawił się na księgarskich półkach.

Co byś zrobił, gdyby ten świat czekała kosmiczna inwazja? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, bo choć czasu do tego zdarzenia jest całe mnóstwo – zaawansowana technologicznie rasa przybędzie na naszą planetę za czterysta lat – już teraz pojawiają się związane z tym problemy, którym trzeba zaradzić. A jak to w takich sytuacjach bywa, ludzkość jest gotowa chwalić się wszelkimi dokonaniami na tym polu – także tymi, które dalekie są za uznanie je za zwycięstwo. Jakby tego było mało, wśród Ziemian pojawili...

księgozbiór | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Niespełna rok temu miałem przyjemność recenzować "Problem trzech ciał", który ostatecznie okazał się być początkiem świetnie zapowiadającej się chińskiej trylogii science-fiction. Już za niespełna miesiąc w księgarniach pojawi się finał tej historii, tak więc myślę, że jest to najlepszy moment aby ponownie zainteresować Was tym uznanym na całym świecie bestsellerem.

Mija kolejny dzień Twojego życia. Zadowolony z siebie i niczego nie podejrzewający wracasz do domu, siadasz na kanapie, włączasz tv. I ogarnia cię szok. Jak już prawie każdy na tym świecie, dowiedziałeś się, że do Ziemi zbliża się obca, o wiele bardziej zaawansowana technologicznie cywilizacja, która aby przetrwać musi znaleźć sobie nowe miejsce w kosmosie. Niestety jest jeszcze gorzej. Mimo, że do przybycia Trisolian ma minąć około 400 lat, to Ziemianie zdają się być na przegranej pozycji. Do naszej planety dotarły już tzw. sofony, które mają możliwość zbierania wszystkich informacji pojawiających się na świecie...

Fidel-F2 | 2018-06-05

Jakiś czas temu przeczytałem Problem trzech ciał Cixina Liu. Podobało mi się umiarkowanie, całkiem całkiem od strony pomysłów i zupełnie słabo od strony literackiej. Ostatnio zapodałem tom drugi tej historii, Ciemny las. Przeczytałem kilka czy kilkanaście stron i z konieczności odłożyłem a potem przez tydzień nic nie czytałem, bo jak przychodziła pora, że zamierzałem sięgnąć po lekturę to wynajdowałem jakiekolwiek czynności, choćby pykanie na telefonie w durną gierkę jeśli nie było innej możliwości, byle tego nie czytać. Po kilku dniach nadeszła refleksja, ale czemu to tak? Po zastanowieniu i uświadomieniu sobie problemu, doszedłem do wniosku, że odpycha mnie nędza literacka. Wiem, że mógłbym się spodziewać jakichś, niechby i umiarkowanych, ale jednak interesujących zjawisk intelektualnych, ale nie potrafię się przemóc. Nie odrzucam tytułu definitywnie, odkładam na jakiś czas, może kiedyś wrócę. Teraz niestety nie dam rady.

To nie recenzja ani opinia, jedynie komentarz bez oceny,...

Michał | 2018-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Jak funcjonowałby świat w sytuacji, gdyby za 400 lat czekała go prawdopodobnie całkowita zagłada? Wychodząc od tego pytania oraz kilku socjologicznych aksjomatów, Cixin Liu uwalnia swoją wyobraźnię i zaprasza do wielowątkowej rozgrywki. Czy udało mu się uniknąć syndromu sequela? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Drugi tom to dobre rozwinięcie, dotykające zupełnie innych aspektów niż jedynka. Fabuła opiera się tu na mnogości interesujących pomysłów, które zawsze mają czemuś służyć. Podobnie jak ze strzelbą Czechowa, która jeśli raz się pojawi, to na pewno kiedyś wystrzeli. Akcja powieści rozwija się tym razem jednak bardzo ślamazarnie. Rekompensują to przemyślane techniczne rozwiązania oraz epickie opisy hekatomby. I choć druga część sagi momentami razi naiwnością zachowań bohaterów, zbiegami okoliczności i kanciastą narracją, to zapewnia nadal sporą porcję naukowo-futurystycznej rozrywki.