Thorgal: Czarna Galera

Cykl: Thorgal (tom 4)
Wydawnictwo: Egmont Polska
La Galère noire
komiksy

Czwarty tom bestsellerowej serii fantasy o ostatnim potomku Ludu z Gwiazd, Thorgalu, żyjącym wśród średniowiecznych wikingów. Czarna Galera to początek trzytomowej podserii, opowiadającej o walce Thorgala z władcą wyspy Brek Zarith, Shardarem Potężnym. Thorgal wraz z brzemienną żoną żyje spokojnie w nowym miejscu - wiosce zagubionej gdzieś na wybrzeżach Morza Północnego. Odłożył miecz, pomaga...

Thorgal wraz z brzemienną żoną żyje spokojnie w nowym miejscu - wiosce zagubionej gdzieś na wybrzeżach Morza Północnego. Odłożył miecz, pomaga wieśniakom w żniwach, cieszy się ze zwykłego życia z dala od wojen i intryg. Ale bogowie upodobali go sobie jako bohatera walk ze złem, dlatego też i ta sielanka nie może trwać długo.
Pewnego dnia do wsi przybywają wojownicy władcy Brek Zarith. Szukają zbiega, który stanowi poważne zagrożenie dla władzy Shardara. Na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności zamiast uciekiniera pojmują Thorgala, którego zabierają na pokład "Czarnej Galery", najszybszego okrętu floty wyspiarzy. Dopiero tutaj rozpoczną się prawdziwe kłopoty bohatera, gdyż dumną postawą rozsierdzi dowodzącego pościgową wyprawą księcia i dziedzica tronu Zarith...

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl

Ten komiks można podsumować słowami: "Wychowałem się wśród wikingów, ale nigdy nie byłem jednym z nich, gdyż cenię sobie życie ludzkie, które dla wojowników północy nie przedstawia wielkiej wartości, bo wolę życie z rodziną niż łupieżcze wyprawy na odległe lądy, bo złoto ma dla mnie znikomą wartość, bo walczę tylko w obronie własnej lub bliskich, bo chcę żyć w pokoju i znaleźć wreszcie miejsce, które będę mógł nazwać domem...miejsce, w którym odnajdę upragniony spokój i szczęście...".
Ta część pokazuje z jednej strony to wszystko do czego Thorgal dąży i czego pragnie najbardziej, a zarazem to, czego tak bardzo starał się unikać przez te wszystkie lata.
Klasyka gatunku.

Wkp | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Z PUDŁA WYGRZEBANE, CZ CX

Thorgal o ciężarna Aaricia wiodą rolnicze życie w jednej z wsi. Niestety pech chce, że córka jednego z wieśniaków chce wykorzystać Thorgala do wydostania się w wielki świat, a gdy jej się to nie udaje, wrabia go oszukując iż dopomógł poszukiwanemu przestępcy. Tak Thorgal trafia na tytułową galerę, gdzie jego życie znów znajdzie się w niebezpieczeństwie…

Kolejny niezły tom Thorgala. Wprawdzie przy lekturze pojawiają się wątpliwości, czy to już nie schemat (zważywszy, że to dopiero 4 część jego przygód byłoby to wielkim minusem), ale na szczęście akcja i zakończenie ratują komiks. A mi pozostaje jedynie polecić go tym, którzy lubią te medium. Szczególnie w europejskim wydaniu.

Endriux | 2013-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Fabuła z większym rozmachem (pierwsza część trylogii), zaskakujące zwroty akcjii, pamiętne sceny (sielankowe żniwa i świętowanie, galernictwo a w szczególności końcowy pojedynek) oraz brak fantastyki (!) i oto jedna z lepszych pozycji cyklu. Van Hamme coraz lepiej kreśli drugoplanowe postacie, które nie są już czarne i białe, ale nabierają szarości (Ewing). Rosiński również coraz lepszy. Powrót po latach do tej pozycji okazał się bardzo przyjemny.

Łędina | 2014-02-06

dracoolla | 2013-08-22

Mój ulubiony komiks! Bardzo wciągająca, świetnie opowiedziana historia a do tego wspaniałe grafiki.

kol2 | 2012-01-02

Klasyk komiksu.

Maynard | 2013-08-28
Przeczytana: 2006 rok

Thorgal i Aaricia (w ciąży) jako tułacze, bezwzględni wojownicy z Brek Zarith, hrabia Ewing, Thorgal jako galernik oraz deus ex machina w postaci starego znajomego, Jorunda-Byka. W ogólnym rozrachunku wypada raczej blado, ale czytając chronologicznie to raczej udany zeszyt.

Karolina | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Tym zeszytem cykl zyskał w moich oczach: w końcu jakaś składna akcja bez przeskakiwania w czasie oraz ciekawe, nieszablonowe postaci drugoplanowe. Nawet Aaricia jakoś zmężniała. I zakończenie w momencie, w którym po prostu musimy wiedzieć, co się dalej stanie.

Ergo_sum | 2015-08-07
Przeczytana: 1987 rok

Pierwszy prawdziwy komiks mojej młodości (nie licząc Funky Kovala z Fantastyki). Super pomieszanie rożnych wątków i historii (łącznie z Dänikenem i wikingami). Świetna krecha i proporcje, fachowa robota.
Szkoda, że nie można się tam wrócić :-(

Paweł Hurka | 2016-12-08