Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Lokator Media
Ga till historien
poezja
Paweł

Przez całe sześćdziesiąt jeden stron poetyckiego zbioru Linn Hansén mierzy się z historią. To zaskakujące u kogoś, kto pochodzi z kraju, w którym historia nigdy nie była tak ważna, jak w lepiej nam znanych partiach Europy. Czym jest dla niej historia: wszystkim, co minęło? Gdzie ma początek? Jak się skończy? Czy wzbudza nostalgię? Co nią kieruje i czy ta kierownicza siła różni się od natury? Czy jest sens o to pytać? Szwedzka poetka z wielką pasją, oszczędnością słowa, wystawiając na próby wielkie klasyczne formuły, kreśli dzisiejszy stan świata. To więcej niż sztuka pamięci: sztuka budzenia lęku i nadziei, skrytych w tym, co było i być może będzie.

źródło opisu: www.lokatormedia.pl

źródło okładki: www.lokatormedia.pl

Inga | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Cudowny tomik. Ma rytm odklepywanej wiedzy przed klasówką z historii. Otarte slogany. Frazesy. Jednak historia lubi się powtarzać. Jakbyśmy coraz to oblewali ten sprawdzian.

Łatwo jest być bezpretensjonalnym i pokojowym.
Przypisy są skomplikowane ale ułatwiają.
Łatwo jest wyobrazić sobie jakość jeszcze
nienapisanych książek.
Trudno wyliczyć wszystkie wydarzenia w historii ale łatwo zacząć.

Ponieważ była wojna.
Nie dlatego że była wojna zawsze gdzieś jest wojna ale dlatego że
wojna się zbliżała.
Bo czekano na wojnę.
Ponieważ czekało się na wojnę ludzie ciągnęli
się za włosy.

Można mieć pożytek ze znajomości historii która cały czas się
powtarza jakby była lubiana.

Do tego tomiku doszłam dzięki tłumaczce Justynie Czechowskiej. I tym razem nie zawiodła.

Anna | 2018-02-19
Na półkach: Poezja, Przeczytane, Posiadam