Jan od Krzyża płomień miłości

religia
Buch_mota

Kamil | 2019-09-11
Przeczytana: 26 sierpnia 2019

Książka o św. Janie od Krzyża, która o nim nie jest, a raczej tylko połowa jest o nim. Przez pierwsze 100 stron czytamy o jego rodzicach, bracie i trudnej sytuacji w Hiszpanii. Posunięcie zaskakujące, ale też strzał w dziesiątkę i w kolano jednocześnie. Olaizola Jose Luis skupia się tak naprawdę na całym tle życia św. Jana, a nie na nim samym. Wielki plus za dużo cytowanych dokumentów, szczególnie z procesu beatyfikacyjnego i listów Franciszka (brata Jana). Niestety mimo, że dobrze się czyta, to jest ten niedosyt, że jednak nie dowiadujemy się dużo o świętym. Myślę, że gdyby książka była o 100 stron dłuższa to poświęcenie tak dużej uwagi całemu tłu historycznemu zrobiłoby dużo większe wrażenie i wszyscy byliby zadowoleni.

Polecam, ale nie jako hagiografię lecz jako bardzo dobrą opowieść, z której można wyciągnąć bardzo wiele.