Ludzie Brygady. Noty biograficzne oficerów i żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

Cykl: Biblioteka Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego (tom 45)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

„Ludzie Brygady” to kolejna publikacja prof. Czesława Brzozy dotycząca Brygady Świętokrzyskiej, najliczniejszego zgrupowania polowego Narodowych Sił Zbrojnych w końcowej fazie II wojny światowej (1944-1945). Zebrano w niej noty biograficzne oficerów i żołnierzy, którzy trafiali w szeregi Brygady na okupowanych ziemiach polskich od momentu jej powstania w sierpniu 1944 r. do wymarszu spod Miechowa na zachód w styczniu 1945, a także ludzi, którzy zbiegli do niej w czasie dramatycznego przemarszu przez Śląsk w 1945 r. (głównie byli żołnierze Armii Krajowej) oraz osób, które dołączyły w ostatnich tygodniach i dniach wojny (do 8 maja 1945 r.).

Przy opracowywaniu biogramów wykorzystano dostępne materiały źródłowe i publikacje, a w szczególności Archiwum Brygady Świętokrzyskiej, sprowadzone staraniem Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego do kraju w 2003 roku, przechowywane obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=31859

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=31859